اخبار ویژه, سرتیتر

ساکاشویلی منسوخ روز

میخائیل ساآکاشویلی تا به حال با مزاج آتشین خود زیاد شانس نداشته. این «استعداد جوان» که در ایالات متحده آمریکا تربیت شده بود در اوائل سال ۲۰۰۴ در وطن اصلی خود گرجستان در طول «انقلاب گل‌سرخ» به پست ریاست جمهوری این کشور رسید و بعد از آن قصد داشت بسرعت گرجستان را بعضویت ناتو و اتحادیه اروپا درآورد. ولی به کوشش او برای براه انداختن یک جنگ خودسرانه در سال ۲۰۰۸ مفتضحانه و با سرعت خاتمه داده شد.

sakashwili

منبع: دنیای جوان
تارنگاشت عدالت

میخائیل ساآکاشویلی تا به حال با مزاج آتشین خود زیاد شانس نداشته. این «استعداد جوان» که در ایالات متحده آمریکا تربیت شده بود در اوائل سال ۲۰۰۴ در وطن اصلی خود گرجستان در طول «انقلاب گل‌سرخ» به پست ریاست جمهوری این کشور رسید و بعد از آن قصد داشت بسرعت گرجستان را بعضویت ناتو و اتحادیه اروپا درآورد. ولی به کوشش او برای براه انداختن یک جنگ خودسرانه در سال ۲۰۰۸ مفتضحانه و با سرعت خاتمه داده شد و بعد از آن حزب او در سال ۲۰۱۲ در انتخابات شکست خورد. او در سال ۲۰۱۵ ظاهراً با احراز مقام فرمانداری اودسا در اوکرائین حیطه فعالیت نوینی بدست آورد. وظیفه او پاک‌سازی این شهربندری از نیروهای انترناسیونالیستی و هوادار روسیه بود همین و بس!

ولی این فرد که اکنون تبعیت اوکرائین را پذیرفته بود با این وظیفه قانع نبود و با گردن کلفتان کشور شاخ به شاخ شد و مثلاً در مقابل دوربین‌ خبرنگاران یک لیوان آب بصورت وزیر کشور اوکرائین پرت کرد و او و رئیس جمهور کشور پروشنکو را به ارتشاء متهم نمود. مشکل او این بود که این دو، هرچند هم که اتهامات ساآکاشویلی می‌توانست حقیقت داشته باشد، روی بازوی بلند اهرم نشسته‌ بودند. کوشش او برای متحول ساختن صحنه سیاسی اوکرائین با حزب تازه تاسیس خود «جنبش نیروهای نوین» با شکست روبرو شد زیرا باندازه کافی از حمایت کافی برخوردار نشد. طبیعی هم بود زیرا کدام بازرگان و تاجری حاضر است با کسانی شاخ به شاخ شود که بررسی‌های مالیاتی را بعهده دارند؟

فاز زندگی اوکرائینی آقای ساآکاشویلی به ناگهان بپایان رسید چون رئیس جمهور پروشنکو تبعیت او از اوکرائین را لغو کرد، چون او گویا در تقاضای خود برای دریافت تبعیت اوکرائین اعلام نکرده بود که در گرجستان تحت تعقیب قرار دارد. حالا آینده او چگونه خواهد بود؟ احتمالاً در واشنگتن وظیفه ویژه بعدی او هم‌اکنون مشخص شده و او پاسپورت جدیدی دریافت خواهد کرد زیرا همانطور که برتولد برشت می‌گفت پاسپورت عالی‌ترین قسمت از یک انسان است.