دریافتی

نظم شما بر شن بنا شده­است…! مرگ آن اجتناب­ناپذیر است!

naghd_9iu

خیلی­ها از خود می­پرسند: آینده ما چه خواهد شد؟!؟ و در باره جامعه آتی،» بشریت» و» انسانیت» بحث می­کنند، ولی فجایع اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی، تخریب محیط زیست و…بطورمشهودی افزایش می­یابند. دهها سال از دورانی که اوضاع واقعاً بهتر بود، می­گذرد. البته فقط نزد ما، دراتریش و اروپای غربی و میانه اینطور بود، درحالیکه درجاهای دیگرمیلیونها انسان، با وجود شرایط کاری بس اسفناک­تری، کارمی­کردند و برای اینکه معاش خود وخانواده­شان را تامین کنند، گرسنگی کشیده و از سوء تغذیه تلف می­شدند.

حال نزد ما نیزدرمجموع اوضاع وخیمترشده­است: باوجود اینکه بورژوازی ادعای دیگری دارد، تامینات اجتماعی عمومی(آموزش و پرورش مراقبت­های پزشکی، راه و ترابری، پست و سرپرستی کودکان وسالمندان و… بطور بی­سابقه­ای تعدیل یافته و»بخشاً خصوصی» گردیده­است). فشار کارحدت بیشتری یافته و ساعت­های کارروزانه، بدون پرداخت اضافه­کاری هرچه بیشترافزایش می­یابد. و به اصطلاح «انعطاف­پذیز» گشته است. شاغلین هرچه بیشتری مجبور به کار نیمه­وقت شده­اند وطبعاً مزد کمتری دریافت می­کنند که کفاف مخارج آنها را نمی­دهد، آنها خود را مقروض کرده تا بتوانند هزینه «زندگی معمولی» را برآورده نمایند. (در مذاکرات حداقل مزد ناخالص 1500 یورو تعیین شده­است که درحال حاضرتقریباً 350،000 شاغل یعنی معادل 8% از کارگران وکارمندان(در آینده) از آن بهره­مند خواهند شد – با توجه به سطح مخارج زندگی کنونی وازدیاد آن در سال 2019، زمان به اجرا در­آمدن آن، این تصمیم، قطره آبی است در صحرای خشک!) گفتاری مانند:»وضع ما هیچگاه بهتر ازامروز نبوده­است!» اغلب از دهان آنهائی بیرون می­آید که از رفاه بهتری برخوردارند.

به تصمیم­گیری نیابتی پایان دهیم- خود وبا یکدیگر تصمیم بگیریم!

ازاواسط سال­های 1980 که سوسیال­دمکراسی به طرف سیاست نئولیبرالی: خصوصی­سازی، برچیدن دست­آوردهای اجتماعی و تشدید اختناق سیاسی جهت­گیری کرد، تعداد انتخاب­کنندگان متغیر (وامتناع­کنندگان از شرکت درانتخابات) هرچه بیشتر افزایش یافت. ده­هاهزار نفر برای خروج از خرابی چشمگیر اوضاع، از بالا به پشتیبانی از حزبی جدید، و شاید (کمی) بد­تر برخاستند.

تفکر نیابتی از «زمان پادشاهی» ریشه عمیقی در اتریش دارد و نزدیک به 100 سال است که اعتقاد غلط فرافکنی مسئولیت به دیگران («حزب، نمایندگان شوراهای کارخانه و… کار را انجام خواهند داد…») درون کارگران حکم­فرماست. سازماندهی فعالیت­های پایه­ای تقریباً در طبقه­ کارگرمشهود نیست (در اماکن تولیدی، اغلب این فعالیت­ها توسط گروههای چپ انجام می­گیرد.) فرایندی که مدتهاست در جریان است.

با وجود خرابکاری صدباره احزاب جا افتاده (واحزاب نوین با طول عمرکوتاه)، هنوز اغلب کارگران و کارمندان (طبقه پرولتاریائی) فکرمی­کنند که شکل­گیری آینده آن­ها به ضربدری وابسته است که درجای «درست» ورقه­های رای می­گذارند. هر چنداعتماد به پارلمان­گرائی بورژوازئی خراش برداشته­است ولی در نبود بدیلی قابل اعتماد، پایه­های آن کاملاً سست نشده­است. در واقع تصمیمات اساسی سیاسی، گذشته از اینکه چه حزبی در شرایط کنونی دولت را رهبری می­کند در جائی دیگر اتخاذ می­گردد، وشاخص اصلی این دولت­هاست: در آلمان قوانین هارتز4(Hartz 4) توسط حزب سوسیال دمکراتیک آلمان (SPD) مقررشد و یوگسلاوی با همکاری سبز­ها بمباران شد. قوانین راسیستی  ضد پناهندگی در سالهای 1990/1980توسط حزب سوسیالیست اتریش (SPÖ) سخت­تر شد،… و شدیترین تدابیرعلیه طبقه کارگر در یونان تحت حاکمیت سیریزا (Syriza)  بزورعملیاتی گردید، و نیز حکومت نظامی دایم درفرانسه، توسط حزب سوسیالیست فرانسه (SPF) به اجرا در آمد که هر شش ماه تمدید می­شود….

باید دانست که تغییرآت بزرگ در اتریش و تمامی جهان – همیشه خارج ازصندوق­های رای، برنامه­ریزی و به اجرا در­آمده­است. این هم شامل  تغییرات مثبت وهم منفی می­شود: تمامی «اصلاحات مترقی زمان کریسکی»(Kreisky) منتج از خواسته­های کارگران و توده­های مردم و برآمده از جنبش­های سالهای 1968 و 1970بودند که ضرورت عملی­کردن آن­ها برای بورژوازی برای مقابله با بحران،  مدت­ها قابل لمس بود – به همین نحو اصلاحاتی در ایتالیا تحت حاکمیت دولت بغایت محافظه­کار  دمکرات مسیحی (DC ) و دولت محافظه­کار فرانسه به اجرا درآمد. در سال 1918هم انتخابات باعث سقوط پادشاهی نشد – و فاشیسم اتریشی و سپس فاشیسم هیتلری توسط انتخابات در سال­های 1933/1934 و یا 1938 به قدرت نرسیدند… بقول معروف: اگر انتخابات چیزی را تغییر می­داد مدتها بود که طبقات حاکم آنرا ممنوع اعلام می­کردند تا اینکه قدرت ومنافع خود را به خطر نیاندازند.

بهمین دلیل: انتخابات در پیش را تحریم کنیم!

نظام سرمایه­داری شکننده­است و باید سرنگون شود!

هرچند که امروزه افراد زیادی راه برون­رفتی از این وضعیت ناهنجار و بدیلی در برابر رژیم­ سرکوب و استثمارگر اتریش (و دیگر جاها) نمی­بینند ولی ما خوش­بینیم و به عنوان کمونیست­های انقلابی، به این گفته  روزا لوکزامبورگ  صحه می­گذاریم که به روشنی بیان کرده­است: «قدرت شما برشن بنا شده­است«. وبهمین دلیل می­گوئیم روز شمار مرگ سیستم ناروای سرمایه­داری آغاز شده­است، زیرا اساس آن هرچه بیشتر متزلزل می­گردد، براستی بحران مالی 2008 چگونه بوجود آمد؟!. درگذشته دائم بر طبل نئولیبرالی لاغرشدن! هرچه بیشتر دولت کوبیده می­شد: ولی حال بیلیون­ها یورو از پول مالیات برای «نجات بانکها» اختصاص داده­­می­شود. 150 سال پیش سرمایه­داری هنوز در رونق و استوار بود ولی امروز باید با تمامی ابزار لازم حفظ  و نجات داده­شود. طبیعی است که این نظام بخودی خود سرنگون نمی­شود، چون یک دستگاه دولتی با تمامی ابزار سرکوبش (پلیس، ارتش ودادگاه) همواره داربست­های را در اختیار دارد که بتواند نظم خویش را ازمرگ نجات دهد. بحرانهای آینده در راه است، و هجوم سرمایه­داران  به دست­آورد­های طبقه کارگرازحالا برنامه­ریزی شده­است..

در سال­های آتی بودجه دولت، به ویژه جهت «مقابله با بحران» و تسلیحات درونی و بیرونی  فزونی یافته و مالیات بر کنسرن­ها و ثروتمندان دوباره کاهش می­یابد(«تامین رشد اقتصادی»). این چه اقتصاد درمانده­ای است که می­بایست برای حفظ آن دایم از غارت مالیات کارگران و توده­های مردم هزینه شود –  سوالی که اغلب قربانیان این نظام  دارند، که شامل (تمامی آنهائی که سهمی در معاملات جاری، و ملکی، سهام کارخانجات و غیره ندارند و تنها با نیروی کار خود زندگی می­کنند)، می­شود

سوال این نیست که آیا کارگران می­خواهند به  نظام سرمایه­داری پایان دهند، بلکه بحث برسراین است   که چه موقع آن­ها مجبورخواهند شد در یک انقلاب پرولتاریائی قدرت را بدست گیرند و مالکیت سرمایه­داری را اجتماعی نمایند، تمامی ماشین دولت بورژوازی را درهم شکسته و جمهوری شورائی سوسیالیستی را برپا کنند.طبیعی است که همه چیز فوراً بهبود نخواهد یافت ولی به هرحال شرایط در مقایسه با قبل بهتر خواهد بود – چون در آن زمان امکاناتی برای ما به وجود خواهد آمد که در تمامی سطوح، تغییرات واقعی را برای خودمان به اجرا در­آوریم.                وین – 2 سپتامبر 2017

اتکا به سیاست­مداران بورژوازی را پایان دهیم!

 خود را از پایین سازمان دهیم  و  مشترکاً مبارزه کنیم!

نگذاریم ما را به بیراهه سوق دهند:

 تحریم انتخابات 15 اکتبر!

برای قدرت کارگری!

وین – 2 سپتامبر 2017

 

درج، چاپ ونشر این نوشته با ذکر نام و منبع آن آزاد است!

 

تذکر: این اعلامیه توسط <آلترناتیوبرای ایجاد حزب کمونیست انقلابی>  تهیه  شده­است

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این سازمان مراجعه  کنید!

prolrevol.wordpress.com      ia.rkp2017 @yahoo.com – iarkp.wordpress

 

ترجمه و تکثیر <یکی ازفعالین چپ در وین – اتریش >

Kontaktadresse: Iran-Rat, Amerlinghaus, Stiftgasse 8, A-1070 Wien, email:linksaktivist@gmx.at