سياسی

زیر پرچم دروغین

از وقتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در روز ۱۱ اوت علناً اعلام کرد نمی‌خواهد از یک «گزینه نظامی» علیه ونزوئلا صرفنظر کند، بحث و گفتگو در این مورد که کدام سناریو می‌تواند به حمله نظامی علیه این کشور آمریکای جنوبی بیانجامد، در جریان است. «ریچارد پِنیالوِر» روزنامه‌نگار در گفتگو با دنیای جوان از این مبداء حرکت می‌کند که ایالات متحده قادر است با تکیه به اسناد و مدارک جعلی و یا «عملیات زیرپرچم دروغین» شورای امنیت سازمان ملل را دور زده و دولت‌های منطقه را در حمله به ونزوئلا ترغیب نماید.

دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

از وقتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در روز ۱۱ اوت علناً اعلام کرد نمی‌خواهد از یک «گزینه نظامی» علیه ونزوئلا صرفنظر کند، بحث و گفتگو در این مورد که کدام سناریو می‌تواند به حمله نظامی علیه این کشور آمریکای جنوبی بیانجامد، در جریان است. «ریچارد پِنیالوِر» روزنامه‌نگار در گفتگو با دنیای جوان از این مبداء حرکت می‌کند که ایالات متحده قادر است با تکیه به اسناد و مدارک جعلی و یا «عملیات زیرپرچم دروغین» شورای امنیت سازمان ملل را دور زده و دولت‌های منطقه را در حمله به ونزوئلا ترغیب نماید.

آن‌چه که در ماه‌های اخیر بسیار چشم‌گیر بود، تشابه وقایع در سوریه و ونزوئلاست. مثلاً روز ۴ آوریل در مورد حمله شیمیائی با گاز سارین به مردم غیرنظامی در ایالت سوری خان‌شیخون گزارش شد و «دیدبان حقوق بشر سوری» که در لندن اقامت دارد فوراً دولت رئیس جمهور بشار اسد را مسئول این جنایت معرفی کرد. سخنگوی وزارت دفاع روسیه «ایگور کوناشنکو» در آن زمان خاطر نشان کرد که تنها مدرکی که در مورد این حمله شیمیائی وجود دارد، ویدئو‌هائی است که از طرف «کلاهخود سفیدها» تولید گردیده است. این گروه که بنابر ادعای خود مجروحین مناطق جنگی را نجات می‌دهد در سال ۲۰۱۳ در ترکیه تاسیس شد و از طرف منتقدین یک سازمان امدادگر بشردوستانه شناخته نمی‌شود، بلکه یک دستگاه تبلیغاتی علیه دولت سوریه بشمار می‌رود.

در ونزوئلا طی اعتراضات متعدد خشونت‌آمیز خیابانی علیه دولت رئیس جمهور مادورو گروه «صلیب سبز» ایجاد شد که نمونه «کلاهخود سفیدهای» سوریه را کپی می‌کرد. آنها وظیفه خود را کمک به مخالفین خشونت‌گرای دولت که در طول درگیری‌های خود با نیروهای انتظامی مجروح می‌شوند اعلام کردند و درست مانند «کلاهخود سفیدها» کنشگران «صلیب سبز» فوراً از طرف رسانه‌های بین‌المللی مثل نیویورک تایمز، رویترز و یا تلویزون دولتی آلمان مورد بزرگداشت و قدردانی قرار گرفتند.

چند روز پس از گزارش حمله شیمیائی در سوریه سیاستمدار اپوزیسیون ونزوئلا «داوید سمولانسکی» که شهردار بخش اعیان نشین کاراکاس «ال هاتی‌یو» است روز ۸ آوریل از طریق توئیتر این خبر هشداردهنده را منتشر کرد که مثل سوریه، مادورو نیز «دست بدامن سلاح شیمیائی شده است». رئیس جمهور این مطلب را فوراً تکذیب کرد و «سمولانسکی» را به فراهم کردن بهانه برای دخالت نیروهای نظامی خارجی متهم نمود.

بنا بر نظر «پنیالور» اکنون برای حمله رسانه‌ای به دولت سه محور ایجاد شده. اول این‌که ادعا می‌شود کاراکاس «تروریست‌ها» را سرپناه داده. رئیس سازمان سیا «مایک پومپئو» بلافاصله پس از تهدید حمله نظامی به ونزوئلا توسط ترامپ گفت: «کوبائی‌هاآنجا هستند، روس‌ها آنجا هستند، ایرانی‌ها و حزبﷲ در آنجا حضور دارند. این چیزی است که می‌تواند به پایان بسیار بدی بیانجامد.» به موازات آن در روزهای اخیر تصاویری در اینترنت انتشار یافت که در فرودگاه «مایکه‌تیا» کاراکاس گرفته شده و ظاهراً شیخ‌های عرب با چمدانهای بزرگ را نشان می‌دهد.

محور دوم استدلال یک یادداشت شورای امنیت ملی ایالات متحده است که در آن گمانه‌زنی‌ها در مورد توطئه قتل سناتور جمهوری‌خواه «مارکو روبیو» مطرح می‌گردد. روزنامه «میامی هارالد» روز ۱۳ اوت با استناد به این سند نوشت«دی‌یوستادو کابه‌یو»، یکی از مهم‌ترین نمایندگان انقلاب بولیواری ونزوئلا با «افراد مکزیکی ناشناسی » تماس گرفته که «ربیو» را بقتل رسانند. «روبیو» یکی از سیاستمداران آمریکائی است که سبع‌تر از دیگران علیه ونزوئلا تحریک می‌کند و از جمله «کابه‌یو» و معاون رئیس‌جمهور «طارق الایسامی» را متهم می‌‌نماید که با کارتل مواد مخدر در ارتباط هستند. البته او تاکنون سندی دال بر صحت این اتهام ارائه نکرده است.

محور سوم که می‌تواند مورد استفاده دستگاه دیپلماسی ترامپ قرار گیرد تا انظار عمومی ایالات متحده را از لزوم حمله به ونزوئلا مجاب سازد، پشتیبانی فرضی جنبش ضدفاشیستی در آمریکای شمالی توسط کاراکاس می‌باشد.

از آغاز وقایع در «شارلوتزویل» که نیروهای ضد فاشیست علیه رژه نئونازی‌ها وارد عمل شدند و «هیثر هایر» زن ۳۲ ساله توسط فاشیست‌ها بقتل رسید، در «شبکه‌های اجتماعی» این خبر شایع است که چپ‌های رادیکال آمریکائی در ونزوئلا تعلیم می‌بینند. مثلاً روز ۱۸ اوت در سایت اینترنتی ماوراء راست What Does It Mean آمده بود که «دلایلی موجود است که یک سازمان تروریستی چپ کمونیست بنام ANTIFA صدها نفر از نیروهای خود را در ونزوئلا تعلیم می‌دهد». هم‌چنین در «شبکه‌های اجتماعی» و پلاتفرم‌ ویدئوئی یوتیوب تصاویری منتشر شد که در آن به اصطلاح اشتراکیون Colectivos به تعلیم ضدفاشیست‌های آمریکائی متهم می‌شدند. «پنیالور» هشدار داد «در جهانی که سیاست‌های پساحقیقت حکمروائی می‌کند و دیگر نیازی به دلیل و مدرک برای حمله نظامی موجود نیست، باید این نوع مطالب که اغلب بطور ناشناس و تکه‌تکه مطرح می‌گردد این برداشت را تقویت کند که ونزوئلا افغانستان جدید یعنی ماشینی برای صدور تروریست‌ها است تا در ایالات متحده به اغتشاش دامن زنند.» مثلاً در ویدئوئی که در یوتیوب قرار داده شده بود ادعا می‌شد ترامپ هم‌اکنون ناتو را علیه ANTIFA بسیج کرده است. این ویدئو بیش از ۵۰ هزار بار کلیک شده است.

«پنیالور» گفت اکنون باید دید که آیا انظار عمومی بین‌المللی در مورد ونزوئلا نیز اجازه خواهد داد که کلاهبرداری و تقلب جدیدی صورت گیرد و یا این‌که سرانجام به طرد ادعاهای ایالات متحده که به کمک آن واشنگتن در هرگوشه‌جهان جنگ‌های نوینی را آغاز می‌کند اقدام خواهد کرد