بین المللی, سرتیتر

استابلیشمنت آمریکا علیه بقیه دنیا

trump wars_col


منبع: ولتر نت

نويسنده: تیری میسان

تارنگاشت عدالت 

طبقه حاکمه آمریکا از تحولات بین‌المللی که رئیس جمهور ترامپ به آن دامن زده نگران است. آنها اکنون متحد شده‌اندتا او را زیر کنترل کنگره قرار دهند. آنها به اتفاق آراء قانون تحریمات علیه کره شمالی، ایران و روسیه را بتصویب رساندند و  سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا و چین را به خطر انداختند. برای آنها شکست سیاست توسعه و همکاری رئیس جمهور و بازگشت به «دکترین ولفوویتز» که سیاست تقابل و روابط ارباب رعیتی است دارای اهمیت فراوان است.

این یک افتضاح بی‌نظیر بود که دبیرکل کاخ سفید «رینز پرایباس» در این توطئه شرکت داشت تا حکومت رئیس جمهور ترامپ را بی‌ثبات ساخته و مقدمات روند برکناری او را فراهم سازد. او هر روز باعث نشر بیشتر اطلاعاتی شد که زندگی سیاسی آمریکا بویژه آن بخش که مربوط به بندوبست‌های فرضی بین کرملین و تیم ترامپ می‌شد را فاسد می‌کرد. (۱) با اخراج او اکنون رئیس جمهور ترامپ  با استابلیشمنت حزب جمهوری‌خواه که «پرایباس» رئیس سابق آن بود درگیر شده است.

در ضمن باید یادآور شد که تاکنون هیچ سندی در تائید اخباری که در رابطه با برنامه‌کار و تماس این یا آن فرد درز پیدا کرده بود ارائه نشده است.

تغییر و تحولی که در تیم ترامپ پس از این ماجرا بوجود آمد دودش مستقیماً بچشم شخصیت‌های جمهوری‌خواه رفت و به نفع نظامیان که مخالف قیمومیت دولت پنهان  Deep State هستند بود. پیمانی که روز ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۷ بین رئیس جمهور ترامپ و حزب جمهوریخواه برای حفظ ظاهر بسته شده بود، را باید دیگر مرده حساب کرد. در نتیجه وضعیت دو باره به اول ماجرا بازگشت:  یک طرف رئیس جمهورِ خارج از خطِ که رئیس جمهور طبقاتِ متوسطِ دهقانی است و در طرف دیگر طبقه حاکمه واشنگتن که مورد حمایت دولت پنهان  (یعنی بخشهائی از دستگاه اداری که مسئول تسلسل دولت ، فراسوی تغییرات سیاسی است) قرار دارد.

ظاهراً این ائتلاف از طرف پادشاهی متحده و اسرائیل پشتیبانی میشود.

آنچه که باید رخ میداد اکنون بوقوع پیوسته: شخصیتهای برجسته دمکرات و جمهوریخواه تصمیم گرفتند  سیاست  خارجی ترامپ را تخطئه کنند و امتیازات شاهانه خود را حفظ نمایند.

برای انجام این کار، قانونی به حجم ۷۰ صفحه در مورد تحریمها  علیه ایران، کره شمالی و روسیه رسماً از طرف کنگره به تصویب رسید. (۲) متن این قانون بطور یک جانبه کلیه کشورهای دیگر جهان را موظف میکند این محدودیتهای تجارتی را به رسمیت شناخته و به اجرا درآورند. در نتیجه این تحریمات شامل اتحادیه اروپا ، چین و کشورهائی که مستقیماً در نظر گرفته شدهاند میشود.

تنها ۵ نماینده کنگره از شرکت در این ائتلاف خودداری کردند و علیه این قانون رای مخالف دادند: این نمایندگان عبارتند از  جاستین آماش، تام ماسی، جیمی دونکان و سناتورها راند پل و برنی ساندرز.

مقررات این قانون کم و بیش مانع از این میشود که قوه مجریه بتواند ممنوعیتهای درنظر گرفته شده اقتصادی را به هر شکلی رقیق کند. دونالد ترامپ از نظر تئوریک خلع سلاح شده و ناتوان است. با این که او طبق قانون اساسی میتواند این قانون را وتو کند ولی در آن صورت کنگره قادر است متن مشابهی را  مجدداً به تصویب رساند و آن را به رئیس جمهور تحمیل کند. لذا او این قانون را امضاء خواهد کرد بدون این که مجبور باشد شاهد خفیف کردن خویش از طرف کنگره شود. در روزهای آینده جنگ نوینی آغاز خواهد شد.

احزاب سیاسی ایالات متحده قصد دارند «دکترین ترامپ» را که خواستار رشد و توسعه سریعتر ایالات متحده نسبت به کشورهای دیگر است تا بتواند موقعیت برتر خود را حفظ کند با  شکست روبرو کنند. برعکس آنها خواستار اجرای مجدد «دکترین ولفوویتز» متعلق به سال ۱۹۹۲ هستند که بنا بر آن واشنگتن باید آوانتاجی را که در مقابل سایر کشورهای دیگر دارد به این صورت حفظ کند که از رشد و توسعه رقبای بالقوه خود جلوگیری بعمل آورد. (۳)

«پل ولفوویتز» یک تروتسکیست است که خود را در اختیار رئیس جمهور جمهوری خواه ایالات متحده جورج بوش پدر قرار داده بود تا علیه روسیه مبارزه کند. او ده سال بعد در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر معاون وزیر دفاع  و سپس رئیس بانک جهانی شد. او در سال گذشته حمایت از خانم هیلاری کلینتون  دمکرات را دنبال کرد. او در سال ۱۹۹۲ نوشت که خطرناکترین رقیب ایالات متحده آمریکا  اتحادیه اروپا است و ایالات متحده باید آن را از نظر سیاسی و اقتصادی ویران سازد.

این  قانون هرچه را که ترامپ در عرض ۶ ماه گذشته رشته بود (مبارزه علیه اخوان مسلمین و سازمان‌های جهادگرای آنان، آماده ساختن مقدمات استقلال دون باس (مالوروسیه) و احیای جاده ابریشم) را پنبه کرد.

در گام اول انتقام، روسیه از واشنگتن خواست تعداد پرسنل سفارت خود در مسکو را به سطح پرسنل روسیه در واشنگتن یعنی ۴۵۵ نفر تقلیل دهد. یعنی ۷۵۵ نفر از روسیه اخراج شدند. مسکو می‌خواهد از این طریق یادآوری کند که اگر این کشور در سیاست ایالات متحده آمریکا دخالت کرده، این دخالت با ابعاد دخالت ایالات متحده آمریکا در زندگی سیاسی روسیه قابل قیاس نیست.

در این رابطه وزیردفاع روسیه «سرگئی شویگو» روز ۲۷ فوریه در مجلس روسیه دوما اعلام کرد که ارتش روسیه نیز با ۲۸ سال تاخیر اکنون قادر است «انقلاب‌های رنگین» در ایالات متحده آمریکا سازماندهی کند.

اکنون اروپائیان با تعجب درمی‌یابند که دوستان آنان در واشنگتن (اوباما و کلینتون دمکرات و مک‌کین و مک‌کانل جمهوری‌خواه) کلیه امیدهای اتحادیه اروپا برای رشد و توسعه را از بین می‌برند. این مطمئناً شوک سنگینی بود ولی آنها هنوز درک نکرده‌اند که دونالد ترامپِ به اصطلاح «غیرقابل اعتماد» در اصل شریک بهتری برای آنان است. اروپائیان که در طول تعطیلات تابستانی با این تصمیم مواجه شدند فعلاً در حالت آماده‌باش بسر می‌برند.

اگر واکنشی نشان داده نشود، کلیه شرکت‌هائی که راه حل پیشنهادی کمیسیون اروپا برای تامین انرژی اتحادیه را پذیرفته و سرمایه‌گذاری کرده‌اند ورشکست خواهند شد. شرکت‌های «وینترزهال» Wintershall «اِ اون رورگاز» E.ON Ruhrgas «ن.و. ندرلاندسه گازاونی» N. V. Nederlandse Gasunie و «انجی»  Engieدر گسترش لوله گازی/نفتی نورداستریم که اکنون از طرف کنگره ممنوع اعلام شده شرکت دارند. آنها نه تنها حق شرکت در مزایده‌های آمریکائی را نخواهند داشت بلکه حتا کلیه سرمایه‌های خود در ایالات متحده آمریکا را از دست خواهند داد. آنها همین‌طور از دست‌رسی به بانک‌های بین‌المللی محروم خواهند شد و دیگر نخواهند توانست به فعالیت‌های خود خارج از گستره اتحادیه اروپا ادامه دهند.

تاکنون  فقط دولت آلمان حیرت‌زدگی خود را اعلام کرده. هنوز روشن نیست که آیا این کشور قادر خواهد بود شرکای اروپائی خود را مجاب کند و اتحادیه اروپا را علیه اربابان فئودال خود بسیج نماید یا نه. تاکنون چنین بحرانی رخ نداده بود و در نتیجه هیچ علامتی نیز که چگونه می‌توان در قبال این واقعه واکنش نشان داد وجود ندارد. احتمالاً برخی از اعضای اتحادیه از منافع ایالات متحده آمریکا مثل کنگره آمریکا علیه شرکای اروپائی خود دفاع خواهند کرد.

ایالات متحده آمریکا مانند هر کشور دیگری می‌تواند تجارت با کشورهای خارجی را برای شرکت‌های خود و یا تجارت کشورهای دیگر با کشور خود را ممنوع کند ولی بنابر منشور سازمان ملل متحد اجازه ندارد تصمیم خود را به هم‌پیمانان و شرکای خود تحمیل نماید.  ولی درست این همان اقدامی است که ایالات متحده آمریکا از زمان اعمال تحریم‌ها به کوبا تاکنون انجام داده است. در آن زمان تحت رهبری فیدل کاسترو (که کمونیست نبود)دولت انقلابی کوبا دست به اصلاحات ارضی زد و این اقدام مورد پسند ایالات متحده قرار نگرفت. (۴) کشورهای عضو ناتو که این جزیره کوچک در دریای کارائیب برایشان اهمیتی نداشت، به این جنبش پیوستند. رفته رفته این امر برای غرب امری بدیهی و نرمال شده که کشورهای دیگر را که در مقابل اربابان پرقدرت فئودال خود قدعلم می‌کنند، با این نوع تحریمات به زانو درآورد. اکنون برای اولین بار است که اتحادیه اروپا زیر فشار سیستمی قرار می‌گیرد که خود در بنای آن سهیم بوده است.

منازعه بین ترامپ و استابلیشمنت روز به روز بیشتر شکل فرهنگی بخود گرفته و از فرزندان کوچ‌نشین‌ها که پیورتین های «میفلاور» و در جستجوی «رویای آمریکائی» بودند، دشمن و رقیب ساخته. (۵) مثلاً چرا رسانه‌های بین‌المللی نحو کلام عامیانه رئیس ارتباطات عمومی کاخ سفید «آنتونی اسکاراموچی» را این طور شدید مورد انتقاد قرار دادند. تاکنون رفتار و طرز برخورد بازرگانان نیویورکی برای هولیوود کافی بود ولی به ناگاه آنها به این نتیجه رسیده‌اند که این زبان «چاله میدانی» در شان قوه مجریه آمریکا نیست. تنها رئیس جمهور ریچارد نیکسون می‌توانست به این شیوه سخن بگوید. ولی او از طرف FBI که افتضاح واترگیت را علیه او سازماندهی کرده بود، مجبور به استعفا  شد ولی با این حال همه کس بر این عقیده است که او رئیس جمهور بزرگی بود که جنگ ویتنام را خاتمه داد و توانست در مقابل اتحاد جماهیر شوروی با چین روابط متعادل برقرار سازد. تعجب‌آور است که چگونه اروپای پیر  دست بدامن استدلال مذهبی پیورتینی گردیده تا نحوکلام «اسکاراموچی» را مورد انتقاد قرار داده و صلاحیت سیاسی او در تیم ترامپ را زیر سئوال ببرد. و رئیس جمهور ترامپ مجبور شد او را فوراً از کار برکنار کند.

در پس آن‌چه که به ظاهر دعوای قبیله‌ای به نظر می‌رسد آینده جهان است که تعیین می‌شود. یا سیاست تقابل و روابط ارباب رعیتی و یا همکاری و توسعه بین‌الملل در این مصاف راه خود را خواهد گشود.

 

زیرنویس‌ها:

[1] “State Secrets : How an Avalanche of Media Leaks is Harming National Security”, Senate Homeland Security and Governmental Affairs Committee, July 6, 2017.

[2] H.R.3364 – Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act

[3] « US Strategy Plan Calls For Insuring No Rivals Develop », Patrick E. Tyler, New York Times, March 8, 1992. Le quotidien publie également de larges extraits du rapport secret de Wolfowitz en page 14 : « Excerpts from Pentagon’s Plan : «Prevent the Re-Emergence of a New Rival» ». Des informations supplémentaires sont apportées dans « Keeping the US First, Pentagon Would preclude a Rival Superpower » Barton Gellman, The Washington Post, March 11, 1992.

[4] « El robo más largo de la historia cometido por un país contra otro », por Jorge Wejebe Cobo, Agencia Cubana de Noticias , Red Voltaire , 19 de julio de 2017.

 [5] « Les États-Unis vont-ils se réformer ou se déchirer ? », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 25 octobre 2016.