اخبار ویژه

ایران از ترس داعش با طالبان افغانستان متحد شده؟

اشپیگل آنلاین – ترجمه رضا نافعی
آینده ما

ایران در خاور نزدیک و میانه پیوسته بر دامنه نفوذ خود می افزاید. اما در افغانستان که همسایه شرقی ایران است دشمنی دیرین پیوسته نیرومند تر می شود: طالبان.
آیا تهران با آنها همدست می شود؟
روز 31ماه مه، چند ساعت پس از آن که یک بمبگذار انتحاری یک تانکر فاضلاب را مقابل سفارت آلمان در کابل منفجر کرد، شایعه ای میان دیپلمات های کشورهای اسلامی دهان به دهان گشت که این تانکر آب که حامل یک تن و نیم مواد منفجر بوده شب قبل از انفجار در محوطه سفارت ایران پارک بوده است. بعبارت دیگر صرفنظر از این که عامل انفجار که بوده ، احتمالا عضو شبکه حقانی بوده ، شبکه حقانی یکی از گروههای رادیکال طالبان است- که ایران از آن حمایت می کند. .
دیپلمات های ایرانی این ادعا را » دروغ» خواندند و با عصبانیت آن را رد کردند . اما واقعیت این است که برای اثبات این ادعا که بیش از همه از سوی نمایندگان عربستان سعودی و پاکستان پخش می شود، سندی در دست نیست. محافل اطلاعاتی آلمان نیز می گویند احتمالا تانکر مذکور مدتی نزدیک سفارت ایران پارک کرده بوده.
درعین حال، این ظن که ممکن است طالبان با ایران همکاری کند» نمی تواند کاملا بی اساس باشد».
یک مامور اطلاعاتی غربی گفت » میتوان این طور فرض کرد که ایران با برخی از فراکسیون های طالبان تماس هائی دارد».
«از تبادل اطلاعات گرفته تا کمک های مالی و در اختیار گذاشتن اسلحه.» در حملاتی که در افغانستان رخ داده در میان بمب انداز ها شهروندان ایرانی نیز بوده اند..
این حدس ها غریب بنظر می رسند چون ایران خود را حامی شیعیان می داند ، در حالی که طالبان سنی های تندرو هستند. در سال 2001 که امریکا به افغانستان حمله کرد ایران ابراز شادمانی کرد..
ولی امریکائی ها نتوانستند در جنگ موفق شوند و طالبان افغانستان را گام به گام پس گرفتند.
از قرار معلوم رهبری ایران اینک به این نتیجه رسیده که بخواهی نخواهی باید با تندروان اسلامی کنار آمد، دست کم برای مدتی..
تا کنون ایران از شیعیان کشور همسایه که در اقلیت هستند حمایت می کرد. سپاه پاسداران جوانان رزمنده شیعی را بعنوان شبه نظامی برای مقابله با داعشی ها به سوریه و عراق می فرستاد.
نزدیک شدن ایران به طالبان به این معنی هم هست که به هر قیمت که شده باید جلوی قوی شدن داعش در افغانستان گرفته شود، چون جهادگرایان (داعشی ها) از چند سال پیش تلاش می کنند تا در افغانستان جا بیفتند و رزمندگان طالبان را بسوی خود جلب کنند.. افزون بر این به نظر ناظران غربی ایران از حضور امریکائی ها در منطقه راضی نیست و مبارزات طالبان با نیروهای امریکا را مثبت می داند.
تلاطم های پانزده سال گذشته در منطقه ایران را نیرومندتر ساخته است. اشغال عراق در سال 2003 توسط امریکا موجب سقوط صدام، دشمن دیرین ایران شد. نتیجه برانداختن دیکتاتور سنی آن شد که اکثریت شیعی قدرت را در عراق به دست آورد. منتقدان ادعا می کنند که دولت عراق با حمایت ایران زمام کار را در دست دارد.
بهار عربی» به ایران امکان داد تا نفوذ خود را در چند کشور عربی گسترش دهد و دشمن دیرین خود عربستان سعودی را پس براند. عربستان سعودی که با چالش های متعددی روبروست – یمن، قطر، بحرین- از لحاظ سیاسی در موضع تدافعی قرار دارد.
همه جا نخستین صحنه چشمگیر چالش میان سنی و شیعی است و پیوسته همراه با این پرسش که کدامیک قدرتمند ترین نیروی منطقه هستند.
در سوریه ایران از آغاز جانب بشار اسد را گرفت که به موفقیت انجامید و پرزیدنت اسد در راس قدرت ماند. سوریه برای ایران از این جهت اهمیت دارد که می تواند از این طریق به حزب الله و لبنان کمک کند و نفوذ خود را تا مرز اسرائیل تحکیم کند.
تحت رهبری ایران با عراق،سوریه و لبنان «هلال شیعی» بوجود آمد که عربستان از آن هراس دارد.
داعش از جمله با کمک ایران بشدت پس رانده شده است. به این صورت چنین بنظر می رسد که خطر پیشروی افراطگرایان بسوی تهران برطرف شده است.
درتهران حمله داعش به پارلمان و مقبره آیت الله خمینی رهبر انقلاب که در ماه ژوئن 2017 صورت گرفت بعنوان » آخرین تلاش» ارزیابی می شود.
طبق قرارداد اتمی سال 2015( برجام) تحریم های اقتصادی علیه ایران لغو خواهد شد مشروط به این که ایران اجازه بازرسی و کنترل دقیق به آژانس بین المللی انرژی اتمی بدهد.
برغم آن که پرزیدنت دونالد ترامپ بارها به ایران حملات لفظی کرده و جانب عربستان سعودی را گرفته است ، ایران امید دارد که در دراز مدت به بهبود اقتصادی دست یابد.
از منظر ایران فقط افغانستان در شرق ایران هنوز مرز گشوده است. یک دیپلمات ایرانی در تهران گفت » ما خواستار مناسبات دوستانه با همسایه خود هستیم به هر حال ما نزدیک به هزار کیلومتر مرز مشترک داریم، فرهنگ مشابه داریم و در بسیار مناطق حتی زبان مشترک.
تهران علائق مشروع دارد بعنوان مثال پیشگیری از قاچاق مواد مخدر از افغانستان که هر سال هزاران ایرانی در اثر اعتیاد قربانی ان می شوند. با این همه قطعا کسی از طالبان حمایت نمیکند .

http://www.spiegel.de/politik/ausland/afghanistan-naehert-sich-teheran-den-taliban-an-a-1162245.html

۱ دیدگاه

 1. ابراهیم ورسجی says

  درافغانستان داعش وجود ندارد، اما حکومت آخوندی ایران ازطالبان چپن داعش پوشانده شده حمایت می کند!
  سیاست افغانی حکومت آخوندی ایران متکی بر خرافات ونادانی می باشد؛ ازاین رو، باید متحد طالبان علیه داعش یا طالبان چپن داعش پوشانده شده توسط ارتش پاکستان شود.نگاهی به سابقه نشان می دهد که جمهوری خرافاتی- فقهی ایران درزمان اشغال افغانستان توسط اتحاد شوروی به جنگ علیه عراق ادامه داد تا پاکستان وعربستان به افغانستان مسلط شوند. بعد ازشوروی که حکومت کابل بدست جهادی های فارسی زبان افتاد، جمهوری خرافاتی ایران بخشی ازهزاره ها را علیه آن استعمال کرد.همچنان، جمهوری باصطلاح اسلامی ازجنگ های حکمتیارهم به نفع پاکستان وعربستان علیه دولت مجاهدین حمایت کرد.ازاین که ملاهای حاکم برایران درسیاست بی سواد می باشند، کمک به پاکستان وعربستان دربیرون کردن فارسی زبان های جهادی ازکابل به نفع طالبان کردند.جالب این است که ، هندوستان بخاطر مبارزه تاجیک هاعلیه تروریسم به کمک آن ها آمد.بعد تر، ایران آخوندی که شرمیده بود، نماینده به وادی پنجشیر نزد احمدشاه مسعود روان کرد واو هم نامه خاتمی را درحضورنماینده اش چیر وزباله کرد.
  بهرحال، این که گذشته ننگین سیاست افغانی آخوندهای صفوی می باشد.البته که برای شیعه صفوی جنایت کردن علیه فارسی زبان ها ومسلمان ها عادت به مرگ بود ومی باشد.دردشمنی شیعه صفوی با فارسی زبان ها که درافغانستان دیدم، به سخن روان شاد دکترداریوش همایون تکیه می کنم که گفته است:» خیانتی را که صفوی هابه ایران کرده اند؛ افغان ها نکرده اند»! البته که منظوراو ازغارت افغان های هوتکی بعد ازبراندازی صفوی ها درایران می باشد.درباره جنگ شیعه فقهی- صفوی با اسلام، همین بس است که سرهنگ پفیوز قاسم سلیمانی که فرمانده سپاه قدس است وبجای آزادی قدس علیه سنی های عراق وسوریه زیرپرچم سی آی ای وروسیه می رزمد.جنگی که گواه برمنافقت صفوی های کنونی حاکم بر ایران می باشد.اگرشیعه صفوی استدلال کند که علیه داعش جنگ می کند، برایش می گویم که داعش را جورج بوش وخامنه ی با ایجاد حکومت جنایت کارنوری مالکی وتوحش او علیه سنی های عراقی وبا کمک به اسد وحشی ازفرقه ی علوی درسوریه ساختند.سیاست منافقانه ی که اکنون شیعه های عراقی را متمایل به عربستان ساخته واسد هم به سیسی دیکتاتورمصر گفته است که اگر عربستان ازکمک به مخالفانش دست بردارد، با ایران ملاها خداحافظی می کند.درافغانستان هم، حکومت آخوندی ایران هم دوست حکومت امریکای درکابل هم دوست طالبان هم دشمن طالبان چپن داعش پوشانده شده توسط آی اِس آی می باشد.سیاستی که جزرسوای دستاوردی برای آخوندها نمی تواند داشته باشد!

  دوست داشتن

 2. گاهنامه هنر و مبارزه says

  این نظریه که «آمریکائی ها نتوانستند در جنگ موفق شوند و طالبان افغانستان را گام به گام پس گرفتند.» چندان با واقعیت مناسبات و سیاست آمریکا و اتحادیۀ اروپا با تروریسم بین المللی و خاصه جهاد طلبان و طالبان…تطبیق نمی کند. این گروه ها در واقع ابزار مداخلۀ آمریکا هستند. اخیراً نیز روسها هواپیماهای بی هویتی را در افغانستان شناسائی کرده بودند که برای داعش یا طالبان محموله هائی را با چتر پرتاب می کردند ولی آمریکائی ها از وجود چنین پرنده هائی اظهار بی اطلاعی کردند. در نتیجه بی ثبات سازی افغانستان بیشتر به ترفند آمریکا و ناتو نزدیک است تا ایران. اخیراً چند باره در هرات نیز به یک مسجد حملۀ تروریستی شد. و دلیلش هم کمابیش روشن است، هرات بر سر راه آهن برای راه ابریشم واقع شده و سیاست آمریکا در رابطه با این راه نیز روشن است.
  این نظریه باز هم صحیح نیست، زیرا آمریکائی ها، از دیدگاه من، خلاف آنچه می گویند در هیچ جنگی شکست نخورده است. آمریکا مخرب ترین نیروی نظامی تاریخ بشریت است. در سوریه و عراق نیز پیروزمند اصلی آمریکاست. دو کشور را تخریب کرد، حتا سه کشور با لیبی…در افغانستان مشکلش این بود که چیزی برای تخریب پیدا نمی کرد…

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.