مراسم و یادبودها

بیانیه شورای جهانی صلح دربارۀ قطع‌نامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل پیرامون جمهوری دمکراتیک خلق کره

منبع: شورای جهانی صلح
تارنگاشت عدالت

شورای جهانی صلح نگرانی جدی خود را از قطع‌نامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل در پنجم اوت (۲۳۷۱/۲۰۱۷) برای تحمیل تحریم‌های جدید علیه جمهوری دمکراتیک خلق کره و مردم آن اعلام می‌کند.

شورای جهانی صلح استوار با مردم کره برای حق آن در تعیین سرنوشت و آینده خود بدون مداخله خارجی ایستاده است، و تهدیدات دولت ایالات متحده و متحدین آن‌را علیه حاکمیت جمهوری دمکراتیک خلق کره رد و محکوم می‌کند.

ما مانورهای نظامی فزاینده ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی و ژاپن را در منطقه و هم‌چنین حضور نظامی بیش از ۲۸ هزار سرباز آمریکایی را در شبه‌جزیره کره محکوم می‌کنیم. استقرار سپر دفاع موشکی آمریکایی «تاد» در کره جنوبی به معنی تشدید بیش‌تر استراتژی تهدید بوده، هدف آن توانایی وارد کردن ضربه نخسیت بدون امکان پاسخ تلافی‌جویانه است.

شورای جهانی صلح خواهان محو همه سلاح‌های اتمی در جهان است، اما ما تبلیغات یک‌جانبه التقاطی را علیه «برنامه اتمی» جمهوری دمکراتیک حلق کره نمی‌پذیریم. در عین‌حال، ما خواهان حل مسالمت‌آمیز اختلافات بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری دمکراتیک خلق کره و جایگزین کردن موافقت‌نامه متارکۀ سال ۱۹۵۳ با یک پیمان همه‌جانبه صلح میان دو طرف هستیم.

ما تاریخاً مخالف نشان کردن جمهوری دمکراتیک خلق کره برای تحریم‌های بیش‌تری هستیم که به مردم آسيب می‌رساند و در واقع نوعی تجاوز یا تدارک مداخله نظامی، مانند موارد عراق و لیبی، به شمار می‌آید.

نگرانی‌های مشروع جمهوری دمکراتیک خلق کره را نمی‌توان با تحریم‌ها و تهدیدات، با تلاش‌ها برای اختناق مردم در جهت تحمیل کنترل ژئو-استراتژیک سلطه امپریالیستی که به مثابه تهدید واقعی نسبت به صلح و ثبات در منطقه عمل می‌کند، پاسخ داد. ما به ویژه در این روزها خاطرنشان می‌کنيم که ایالات متحده تنها کشوری است که ۷۲ سال پیش در جنایت خود در هیروشیما و ناگازاکی از بمب اتمی استفاد کرد، اما امروز حتا از کنار گداشتن گزینه ضربه اتمی نخست اجتناب می‌کند.

شورای جهانی صلح  مجدداً بر حمایت خود از مبارزه خلق کره علیه نقشه‌های امپریالیستی، برای دفاع از حاکمیت خود، برای غیرنظامی کردن و خلع‌سلاح اتمی منطقه و استقلال و یکپارچگی صلح‌آمیز کره تأکید می‌کند.

سازمان ملل باید اصول منشور تأسيس خود را رعایت کرده و حراست نماید نه این‌که آن‌ها را نقض کند!

دبیرخانه شورای جهانی صلح

۹ اوت ۲۰۱۷

http://www.wpc-in.org/statements/statement-world-peace-council-about-recent-resolution-un-security-council-dpr-korea