سياسی

هدف چین است

کره از دهه ۱۹۵۰ در شرایط جنگی بسر می‌برد که تنها توسط آتش بس تاکنون متوقف بوده است. هم ایالات متحده امریکا و هم چین در آن زمان دوطرف مخاصمه بودند و در اصل امروز نیز هنوز هستند … در جنگ کره بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ آمریکا اهداف بیشتری را در نظر داشت و قصد داشت وارد خاک چین شود تا حزب کمونیست چین را که به قدرت رسیده بود سرنگون سازد و فرمانده کل نیروهای نظامی آمریکا، «دوگلاس مک‌آرتور» در آن زمان خواستار استعمال بمب اتمی شد. ولی حمله (از جمله به همت ارتش چین) با شکست روبرو شد.


منبع: دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

تهاجم ایالات متحده آمریکا در شرق آسیا

china_2017_0k
 انتقال شهدای جنگ کره بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ از کره جنوبی به چین در روز ۲۲ مارس ۲۰۱۷

هنگامی که جمهوری خلق چین در اوائل هفته جاری مانور دریائی در سواحل کره شمالی انجام می‌داد، رسانه‌های مرجع در اروپا به این ظن دامن می‌زدند که آیا «کیم جونگ اون» باید اکنون هم‌پیمان دیگری را جستجو کند؟ روزنامه «دی ولت» گمان می‌کرد که این مانور می‌تواند «هشداری به کره شمالی» باشد ولی این نظریه‌پردازان پشت‌میز‌نشین آلمانی می‌توانستند خود نیز به این نتیجه برسند که این شایعه نمی‌تواند صحت داشته باشد. چرا باید چین که ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با جمهوری دمکراتیک خلق کره دارد، تمرین حمله به این کشور را از طریق راه‌های  دریائی که بمراتب بغرنج‌تر و پیچیده‌تر است انجام دهد؟

فارغ از این که جمهوری خلق چین از جمهوری دمکراتیک خلق کره راضی باشد یا نه ده‌ها سال است که تغییری در فاکتورهای ثابت سیاست خارجی در آسیای شرقی پدید نیامده است. اولین ثابت این است که کره از دهه ۱۹۵۰ در شرایط جنگی بسر می‌برد که تنها توسط آتش بس تاکنون متوقف بوده است. هم ایالات متحده امریکا و هم چین در آن زمان دوطرف مخاصمه بودند و در اصل امروز نیز هنوز هستند.

wirgul1
چین باید مواضع خود را روشن‌تر بیان کند: اگر ایالات متحد آمریکا و کره جنوبی حمله کنند تا تناسب سیاسی نیروها در کره را تغییر دهند، چین «مانع آن خواهد شد».

در جنگ کره بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ آمریکا اهداف بیشتری را در نظر داشت و قصد داشت وارد خاک چین شود تا حزب کمونیست چین را که به قدرت رسیده بود سرنگون سازد و فرمانده کل نیروهای نظامی آمریکا، «دوگلاس مک‌آرتور» در آن زمان خواستار استعمال بمب اتمی شد. ولی حمله (از جمله به همت ارتش چین) با شکست روبرو شد.

ثابت دوم  این است که بدون جمهوری دمکراتیک خلق کره بخش حساسی از مرز چین بی‌دفاع خواهد بود از این رو چین خواستار وجود ثبات در منطقه است و علاقه‌ای به تلاشی کشور کره ندارد.

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا می‌تواند در توئیتر خود به رهبر جمهوری خلق کره فحاشی کند ولی اقدامات واقعی ارتش آمریکا امروز نیز در وهله اول متوجه چین است. در ژوئیه سال جاری ژنرال آمریکائی  «اسکات سوئیفت» اعلام کرد که اگر به او فرمان حمله اتمی داده شود،او تامل نخواهد کرد. اکنون ماه‌هاست که کشتی‌های جنگی آمریکا در آبهای چینی دست به تحریکاتی می‌زنند. روز ۵شنبه گذشته باز کشتی جنگی آمریکائی  حریم ۱۲ میلی دریائی  جزایر اسپراتلی را نقض کرد. حال هرجا هم که به اصطلاح تضاد بین ترامپ و استابلیشمنت «دمکراتها» در ایالات متحده آمریکا وجود داشته باشد، در مورد شتاب بخشیدن به چرخه تنش همکاری مشترک ارتش، دستگاه اداری و کاخ سفید پابرجاست.

در روزنامه  «گلوبال تایمز» انگلیسی که به حزب کمونیست چین نزدیک است غروب ۵شنبه سرمقاله‌ای انتشار یافت که پیشنهاد می‌کرد چین باید مواضع خود را روشن‌تر بیان کند: اگر ایالات متحد آمریکا و کره جنوبی حمله کنند تا تناسب سیاسی نیروها در کره را تغییر دهند، چین «مانع آن خواهد شد».

علاوه براین قراردادهای موجود بین دو کشور چین و جمهوری دمکراتیک خلق کره این طور ایجاب می‌کند، زیرا این دو کشور دارای پیمان نظامی مشترک می‌باشند. لازم است که گه‌گاه به این قرار دادها اشاره شود و لازم است برای بازنگاه‌داشتن آمریکا از یک حمله گهگاه مانورهای نظامی ترتیب داده شود تا شاید بتوان در واشنگتن که خودبخود دیوانه شده، گوش شنوائی پیدا کرد.