دریافتی, سرتیتر

با تحریکات جنگی آمریکا مقابله کنیم!

عسش؟هوحثقهشم

در بیستم ژانویه، دونالد ترامپ (Donald Trump) بعنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا(USA) انتخاب شد.  از این زمان ما همگی کم و بیش کاربرد تصورات بغایت ارتجاعی او را در سیاست داخلی و خارجی احساس می­کنیم. در صحنه سیاست جهانی رفتار او بغایت دو پهلو و غیر قابل انتظار بنظر می­رسد. بدین معنا که یکبار  پیمان اتلانتیک شمالی (NATO) را بیهوده و بار دیگر «با اهمیت» اعلام می­کند و از طرف دیگر می­گوید همگی بنظر من باید به افزایش تسلیحاتی ادامه دهند. ایالات متحده آمریکا به تنهایی در نظر دارند بودجه نظامی خود را به مبلغ 54 میلیار دلار افزایش داده و تا سطح 650 میلیارد دلار برسانند. پولی که می­بایست با زدن از بودجه تامینات اجتماعی و حفظ محیط زیست تامین شود. ترامپ هم­چنین از کشورهای عضو پیمان اتلانتیک شمالی و هم­چنین اروپایی  می­خواهد که بودجه­های نظامی خود را افزایش دهند. عملی که تهدید مستقیم برای امپریالیسم روسیه بوده و او را مجبور می­کند متقابلاً بودجه نظامی خود را افزایش دهد.

هدف فعلی سیاست تهاجمی آمریکا جمهوری دمکراتیک خلق کره و برنامه موشکی آن است. در این مقال هدف ما ارزیابی دولت رویزیونیستی کره شمالی نیست (برای مطالعه بیشترمی­توانید به پرولتاریای انقلابی شماره­های 65 ، 64 ، 41 ، و22 مراجعه کنید.) برخلاف ایالات متحده آمریکا کره شمالی با وجود برنامه تدافعی و علمی­اش هیچگونه سیاست کشورگشایی نداشته و تهدیدی برای همسایگانش نیست. برعکس ایالات متحده آمریکا دایم به بهانه­های مختلف مشغول راکت­پراکنی است. با وجود این دولت پیونگ یانگ (Pjöngjang) پیوسته با تحریم­های خودسرانه و ضد مردمی روبروست و زیر فشار قرار می­گیرد وآمریکا، ژاپن و کره جنوبی پیوسته مانورهای خشونت­گرایانه نظامی  در حوالی مرز­های کره شمالی انجام می­دهند.

دستگاههای تبلیغاتی غرب مرتب بر طبل دروغ «کره شمالی خواهان جنگ اتمی است می­کوبند». راستی ما چه می­گفتیم اگر آلمان با ایالات متحده آمریکا سالی چندین بار تصرف اتریش را درپشت مرز­های ما تمرین می­کردند؟ سال گذشته – جمهوری دمکراتیک خلق کره (ِDVRK) در سازمان ملل متحد (UNO) بعنوان تنها کشور دارنده قدرت اتمی، توافق خود را برای ایجاد تریبونی جهت ممنوعیت کامل استفاده از سلاحهای اتمی اعلام کرد.

درمقابل، دورویی و ریاکاری ایالات متحده آمریکا را می­توان آشکارا در سیاستش در سوریه و در رابطه با اتهامات جعلی در بکاربردن سلاح­های شیمیایی مشاهده کرد. اینکه اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم استفاده کرده­است یا نه، از شواهد  موجود بسختی قابل قضاوت است و اضافه می­کنیم اخباری که این حمله را تایید می­کنند بهیچ­وجه  دارای منابع مستقل و قابل اعتماد نیستند. در مقابل این سندی اثبات شده­است که دولت آمریکا همانطور که در مثال عراق دیدیم اتهامات واهی( کشف سلاح­های کشتار جمعی و جنایات جنگی در کویت) را جهت توجیه تجاوز جنگی تدارک و به محور تبلیغاتی خود تبدیل کرده­بود. اضافه بر اینها آمریکا در عراق و در بالکان  گلوله­های آغشته به اوران را که موجب مرض سرطان می­شود علیه مردم عادی بکارگرفت.

از منظر اخلاقی باید امپریالیست­ها را که  آتش جنگ در سوریه را روشن ­کردند و موجب فرار و بی خانمانی هزاران پناهنده و غرق­شدن آنها در دریای مدیترانه می­شوند در مقابل چشمانمان قراردهیم .

اینکه با جنگ و بمباران بیشتر می­توان صلح را تضمین کرد، اوج عوامفریبی سیاست امپریالیسم آمریکاست که دنیای عرب را به چنین وضعیتی کشانده­است. ما هرگونه دخالت در سوریه، حال مستقیم توسط امپریالیست­ها و یا رژیمهای وابسته به آنها و نیز قدرت­های منطقه­ای را رد ومحکوم می­کنیم. نمونه جنبش آزادی­بخش ملی کرد در شمال سوریه نشان داد که چگونه مردم قادرند سرنوشت خود را بدست بگیرند، بدون اینکه منتظر دمکراسی اهدایی آمریکایی باشند. از طرف دیگر باید گفت، امپریالیسم یانکی بهیچ­عنوان دشمن اصلی مردم اتریش نیست و باید با تمهیدات جنگی تمامی امپریالیست­ها مبارزه شود. دیکتاتوری طبقاتی امپریالیستی خودی هم به افزایش تسلیحاتی خود ادامه می­دهد و هیچ نقشی در تشنج­زدایی و کاهش خطر جنگ بین­المللی ندارد.

نقش اتریش در خطر بروز جنگ

ما بعنوان کمونیست­های انقلابی موافق تصورات رفرمیستی بعضی از چپ­ها در یک «اتریش بیطرف» نیستیم. یاوه سرایی درباره بیطرفی برای کشورهای امپریالیستی «بیطرف» مانند اتریش، سوئد و سوئیس  پوششی بر عملیات نظامی و (تسهیل صدور سرمایه) است. اتریش هیچگاه کشوری بیطرف نبود. درست در سال 1960 سربازان اتریش در کشور تازه آزاد شده کنگو مستقر شدند و درسالهای باصطلاح دمکراسی کرایسکی، اتریش بعد از چندی، بار دیگر با افزایش صدور سرمایه بعنوان یک قدرت کوچک امپریالیستی به صحنه جهانی بازگشت.

اواخر سالهای 1980 بخشی از بورژوازی اتریش ملی­گرایان ارتجاعی را در یوگسلاوی مورد حمایت قرار داد و در کنار آلمان در فروپاشی یوگسلاوی نقش مهمی ایفا کرد. در حال حاضرحدود 850 سرباز ارتش فدرال و دهها پلیس اتریش در بالکان مستقر اند، تا سود مافوق از مستعمرات جدید را تضمین نمایند. همچنین شاهدیم اتریش با وجود داشتن ریاست <سازمان امنیت و همکاری اروپا> (OSZE) نه تنها هیچ قدمی در راه حل مشکل اکرائین برنمی­دارد، بلکه برعکس هدف آن توسعه ساختارهای وابستگی توسط  راهکارهای  نئولیبرالی است.

جنگ در کشورهای امپریالیستی واقعاً به چه معناست؟ استثمار شده­ای را مجبور می­کنند تا استثمار شده دیگری را بکشد! چرا؟ بخاطر چه کسی؟ بخاطر سرمایه­داران تا بتوانند سود بیشتری بدست آورند. باید این سؤال را مطرح کرد، جنگهایی که توسط ترامپ و متحدینش در سوریه و شبه جزیره کره برپا شده­است، آنطور که تبلیغات امپریالیستی ادعا می­کنند آزادی و کوکاکولا را بهمراه دارد، یا تخریب و استثمار بیشتر را؟ این پرسش وجود دارد که چه چیزی نصیب یک کارگردر کشورهای مرکز سرمایه­داری می­شود اگر بمبی از یک پهباد به بیمارستان کودکان در بغداد اثابت می­کند؟ آیا جنگ در اینجا هم منجر به تشدید نظامی­گرایی و فاشیستی­شدن در متروپل نمی­شود؟

ما از موضع انقلابی حرکت می­کنیم: جنگ امپریالیستی را باید با جنگ انقلابی! پاسخ گفت و به آکسیونهای پیشگیرانه در ممانعت از جنگ دست زد.

تبلیغات بورژوازی به راسیسم و تصورات عظمت­طلبانه  درون پرولتاریا دامن می­زند تا آگاهی و همبستگی را کدر کرده و از محتوا تهی سازد، در نهایت آنچه توده­های میلیاردی کارگران، اقشار دهقانی و خرده­بورژوازی تحت­ستم در جهان نصیبشان می­گردد استثمار همگی­شان توسط اربابان سرمایه است. تنها همین واقعیت تدارک فوری سرنگونی استثمارکنندگان را دو چندان می­کند.

  • وین-  اول ماه مه 2017                     
  • مرگ بر جنگ افروزان ! آمریکا و متحدینش باید خاک کشور­های تحت­سلطه، مانند افغانستان را ترک کنند!      
  • زنده باد انترناسیونالیسم پرولتاریایی!                             

تذکر: این اعلامیه توسط <آلترناتیوبرای ایجاد حزب کمونیست انقلابی>  تهیه  شده­است که در نشریه این سازمان <پرولتاریای انقلابی> شماره 68 ،ماه مه 2017  درج شده­است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت این سازمان مراجعه کنید.  درج، چاپ و نشر این نوشته با ذکر نام و منبع آن آزاد است!

prolrevol.wordpress.com      ia.rkp2017 @yahoo.com – iarkp.wordpress.com    

       ترجمه وتکثیر: <یکی ازفعالین چپ در وین – اتریش >

آدرس تماس:Amerlinghaus,1070 Wien, Stiftgasse,8

email: linksaktivist@gmx.at