سرمقاله, سرتیتر

امریکا به کردها برای مبارزه با داعش در سوریه وابسته است، اما آیا ایالات متحده پس از جنگ پاداش آنان را خواهد پرداخت؟

امریکا به کردها برای مبارزه با داعش در سوریه وابسته است، اما آیا ایالات متحده پس از جنگ پاداش آنان را خواهد پرداخت؟

ویجی پراشاد

برگردان: ندا رضائی

۲۶ جولای ۲۰۱۷

kubane_2017

Vijay Prashad

 

Vijay Prashad

 

الهام احمد، رئیس مشترک شورای دموکراتیک سوریه، در شهر کوبانی با رویترز گفتگویی داشته است. در جنوب کوبانی، در 150 کیلومتری رقه، رفقای احمد یعنی نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) در حال جنگ با داعش هستند. بمباران بی رحمانه نیروی هوایی ایالات متحده به اهداف نظامي و غیر نظامی به کمک SDF آمده است. احمد به رویترز خاطر نشان کرده که حتی پس از اینکه داعش از رقه بیرون رانده شد، امیدوار است که امریکا همکاری خود در سوریه را ادامه دهد. «اگر آمریکایی ها می خواهند امنیت این مناطق را حفظ کنند و کشور خود را از تروریسم محافظت کنند.» احمد همچنین گفت: «آن ها باید تا ایجاد نظامی دموکراتیک در سوریه به این روند ادامه دهند.»

دولت های اوباما و ترامپ هر دو متوجه شدند که داعش در رقه بدون حضور نیروی زمینی شکست نخواهد خورد. ایالات متحده می تواند هر هدفی را درآسمان نابود کند، اما این، آن ها را برنده میدان نبرد نمی کند. آمریکا مایل نبود نیروهای زمینی پرشماری را به منطقه بفرستد، آن ها به دنبال متحدانی در میان گروه های مختلف پیکارجو در سوریه بودند. تلاش ایالات متحده برای ایجاد یک گروه شورشیِ تحت نظارت و میانه رو، به رغم میلیون ها دلار هزینه، در سوریه به شکست انجامید. تا سال 2014، پس از آنکه داعش کاملا در رقه جا گرفت، به نظر می رسید که هیچ راه سهل الوصولی برای شکست داعش پیش پای ایالات متحده قرار نداشت.

ورود کردها

در اواخر سال 2014، داعش از شمال رقه به سمت کوبانی حرکت کرد و آن را به محاصره درآورد. شهروندان و پیشمرگه های کرد که در این شهر به دام افتاده بودند محکوم به شکست بودند. ترکیه کوبانی را نادیده گرفت، مرزهای خود را بست و شهر را کاملا مسدود کرد. در این مرحله، سیاستمداران کرد عراق به ایالات متحده و ترکیه فشار آوردند تا بعضی از نیروهای پیشمرگه خود را از طریق ترکیه به کوبانی برسانند. آن ها همچنین از ایالات متحده خواستند برخی از اهداف مهم را داعش بمباران کند و تسلیحات نظامی به شبه نظامیان کرد و گردان های مدافع خلق YPG برساند. ترکیبی از پشتیبانی هوایی ایالات متحده و عزم جدی پیشمرگه های YPG داعش را به سمت رقه عقب راند.

wirgul1

 

ترکیه کوبانی را نادیده گرفت، مرزهای خود را بست و شهر را کاملا مسدود کرد.

 

برای ارتش و اطلاعات آمریكا روشن شده بود كه YPG می تواند گزینه ای مناسب برای جنگ احتمالی علیه داعش در رقه باشد. اما مشکلی سر راه قرار داشت. دستاوردهای YPG در شمال سوریه در امتداد مرز ترکیه بود. ترکیه از این اتحاد جدید بیم داشت، به ویژه از آنجایی که YPG را با حزب کارگران کرد PKK مرتبط می دانست، سازمانی که تحت عنوان گروهی تروریستی فعالیت هایش در ترکیه ممنوع شده بود. YPG در واقع توسط PKK آموزش دیده بود و ارتباط بین رهبری سیاسی کردهای سوریه و رفقای ترکیه نسبتا قوی است. زمانیکه که عبدالله اوجالان، بنیانگذار و رهبر PKK در سوریه بود، با بسیاری از رهبران کنونی شورای دموکراتیک سوریه، از جمله الهام احمد، تعامل و ارتباط داشت و بر بسیاری از آنان تاثیر گذاشته بود. ترکیه با آنچه ایالات متحده انجام می دهد، به شدت مخالفت است و این یکی از دلایل تنش اخیر بین آنکارا و واشنگتن بوده است.

تمرکززدایی در سوریه

رهبری کردهای سوریه تئوری خود را طوری مطرح کرد که دقیقا پیکار برای ایجاد یک دولت مستقل کرد نبود. رهبران کردهای سوریه در سال 2014 از الگوی جدیدی برای سوریه فدرال خبر دادند. الهام احمد در اوائل سال جاری اذعان کرد که کردها «خواهان یک سیستم غیرمتمرکز در سوریه هستند.» یک نظام غیرمتمرکز که حقوق همه مردم سوریه و نه فقط کردها را تأمین کند. همه مردم فدراسیون شمالی با (نظامی) خودگردان خود را اداره می کنند و بحث ها زیر چتر مجلس فدرال سوریه قرار خواهد گرفت. چنین سیستمی سوریه را متحد می کند و حقوق مردم را استیفا خواهد کرد. آن ها برای این که نشان دهند، تنها، گروهی از نیروهای کرد نیستند، پیشمرگه های کرد، به نیروهای دموکراتیک سوریه SDF و بدنه سیاسی آن به شورای دموکراتیک سوریه تبدیل شدند. همکاری با جدایی طلبان کرد متوقف شد- اگر چه پرچم های کردستان و نمادهای سیاسی کردی در دست رزمندگان و در دفاتر رهبری باقی ماند. (ژنرال ریموند توماس، رئیس فرماندهی عملیات ویژه امریکا، اخیرا گفته است که این ایالات متحده بود که از کردها خواست تا «نام تجاری خود را تغییر دهند.» توماس خاطر نشان کرد هنگامی که کردها اعلام کردند که می توانند خود را نیروهای دموکراتیک سوریه SDF بنامند «تصورم این بود که این حرکت درخشانی برای برقراری دموکراسی بود که به آنها کمی اعتبار داد.»)

برای تقویت قدرت خود، پیشمرگه های کرد، اکنون تحت نام نیروهای دموکراتیک سوریه SDF، از 1000 نیروی ویژه ایالات متحده در سوریه استقبال کردند. سیپان همو، فرمانده گردان های مدافع خلق  YPG، در مصاحبه ی اخیر خود، اعلام کرد که ایالات متحده در حال حاضر هفت پایگاه نظامی را در مناطق تحت کنترل SDF (وYPG) دارد. یکی از آن ها مهمترین پایگاه هوایی است که در نزدیکی کوبانی قرار دارد. البته این پایگاه ها، حاکمیت سوریه را نقض می کند، به همین دلیل ایالات متحده تمایلی به صحبت در مورد آنها را در مجامع عمومی ندارد. عملیات حمله به رقه در 6 ژوئن سال جاری با بمباران گسترده نیروهای امریکا و حرکت پیشمرگه های SDF از میان روستاهای اطراف رقه آغاز شد.

تلافی ترکیه

دستاوردهای سریع نیروهای دموکراتیک سوریه، ترکیه را نگران کرده است. دولت ترکیه ارتش خود را به سوریه فرستاده تا متحدان ترکیه را در امتداد نواحی شمال غربی مرز تقویت کنند. نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه گفت که اگر نیروهای کرد سوریه به سمت غرب رودخانه فرات میان شهرهای اعزاز و جرابلس حرکت کنند، ترکیه دست به اقدام متقابل خواهد زد. رهبری نیروی نیابتی ترکیه در منطقه، لوا المعتصم، همچنین گفته است که اگرنیروهای کرد به نزدیکی آنها برسند، به آن ها حمله خواهد کرد. مصطفی سیجری، رهبر لوا المعتصم گفت که سربازانش توسط ارتش ترکیه برای «بیرون راندن شبه نظامیان جدایی طلب افراطی» یعنی کردهای سوریه آموزش می بینند.

لوا المعتصم از گروه های سابق ارتش آزاد سوریه که سیا آن ها را آموزش داده است و همچنین نیروهای ترکیه در حال برنامه ریزی برای بیرون راندن شبه نظامیان کرد از شهر تل رفعت هستند که کردها در ماه فوریه 2016 آن را در اختیار گرفتند. حدود 150 هزار تن از شهر و مناطق اطرافش گریخته اند. بسیاری از آنها اکنون در اردوگاه پناهندگان سوکو در ترکیه و یا در اردوگاه پناهندگان باب السلام در نزدیکی مرز ترکیه زندگی می کنند. سرجانی از گروه لوا المعتصم می گوید مذاکرات با SDF شکست خورده است و اکنون فقط تفنگ میان آن ها باقی مانده است. ارتش ترکیه شلیک به مواضعSDF  را از توپخانه های خود را آغاز کرده است. اوضاع رو به وخامت است. تل رفعت تنها 20 کیلومتر از ترکیه فاصله دارد. این منطقه می تواند به نقطه اشتعال جدی میان دو گروه تبدیل شود.

wirgul1

 

سرجانی از گروه لوا المعتصم می گوید مذاکرات با SDF شکست خورده است و اکنون فقط تفنگ میان آن ها باقی مانده است.

 

ایالات متحده تلاش کرده است تا ترکیه را آرام کند، با این استدلال که این کشور تنها SDF را برای جنگ در رقه مسلح کرده است. آمریکایی ها می گویند، هنگامی که داعش شکست خورد، این اسلحه ها باز می گردند. کورتولموش این حرف را مسخره می داند و می گوید ایالات متحده یک ارتش کوچک ایجاد کرده است و هیچ نیروی مسلحی سلاحی که گرفته باز نمی گرداند. این مسئله مهمی است. به همین دلیل است که الهام احمد از شورای دموکراتیک سوریه مشتاق است که ایالات متحده سوریه را پس از سقوط رقه ترک نکند.

استفاده از کردها

احمد، نیازی نیست نگران باشد، ایالات متحده برنامه ای برای عقب نشینی ندارد.

در عراق، حزب حاکم کرد در شمال، خواستار برگزاری همه پرسی برای استقلال کردستان در 25 سپتامبر شده است. اقلیم کردستان عملا تحت الحمایه امریکاست، در سال 2014 سعی در اقدام سیاسی مشابهی داشت که تنها به دلیل افزایش خطر داعش آن را به تعویق انداخت. اکنون که نیروهای عراقی با پشتیبانی ایران و آمریکا داعش را از موصل به عقب رانده اند، مسئله استقلال کردها دوباره روی میز قرار گرفته است. برت مک گرک، فرستاده ویژه ریاست جمهوری آمریکا، از کردهای عراق خواست تا رفراندوم را برگزار نکنند. او بیم آن را دارد که این رفراندوم آنان را از نبردهای ضد داعش منحرف سازد. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هم گفت که او «تانک ها» را برای سرکوب رفراندوم نخواهد فرستاد. این خود تهدیدی در لفافه است.

نیروهای ترکیه برای جلوگیری از ایجاد یک اقلیم کردی در سوریه آماده هستند، در حالی که نیروهای عراقی نیز می توانند به راحتی برای جلوگیری از استقلال کردستان عراق مداخله کنند. ایالات متحده نیز به همان شدت هرگونه اعلام استقلال کردها مخالفت کرده است. امریکا هم در عراق و هم در سوریه، از کردها در جهت رسیدن به اهداف خود سود برده است. گزینه های محدود، کردهای سوریه را به مدار ایالات متحده هدایت کرده است. کردها دستور کار خود را دارند: اطمینان از افزایش قدرت کردهای سوریه. امکان موفقیت آن ها در کنار آمریکایی ها سوالی جدی است. تاریخ نشان داده است که پس از انقضای تاریخ مصرف آن ها را راهی زباله دان خواهند کرد.

ویجی پراشاد استاد مطالعات بین المللی در کالج ترینیتی در هارتفورد است. او 18جلد کتاب تاکنون تالیف کرده است از جمله: بهار عربی، زمستان لیبی (AK Press، 2012)، ملل فقیرتر: تاریخ جنوب جهانی (Verso، 2013) و مرگ یک ملت و آینده انقلاب عرب (دانشگاه کالیفرنیا، 2016). هر چهارشنبه مطالبی از او در وبسایت AlterNet منتشر می شود.

abstanhalter1

منبع:

http://www.alternet.org/world/america-depends-kurds-fight-against-isis-syria-will-us-repay-favor-after-war

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  eb1384 دمت همیشه گرم
  نتنها داعش بخشی از ارتش آمریکا میباشد، بلکه افول داعش همزمان با افول امپریالیسم آمریکا که هفتاد سال است غرب سرکردگی آن را پذیرفته است، میباشد.
  امروز اروپا و بخصوص آلمان از همکاری با ام.آمریکا و برسمیت شناختن تحریم های ایران و روسیه سرباز زده اند که مساله افول را جدی تر میکند. هم اکنون خبر از رسانه ان تی وی آلمان رسید، که بزودی یا سقف بدهی های دولت را بالاتر خواهند برد و در نتیجه چند هزار میلیارد دلارِ «تازه چاپِ بدون پشتوانه» بجریان خواهند انداخت که این افول را بازهم شتاب بیشتری میدهد و یا در اثر عدم توان پرداخت حقوق کارمندان، وال استریت رسما همراه با نمایندگانش (هیئت حاکمه آمریکا) دست ها را در مقابل جهان (طلبکاران) بعنوان تسلیم در اثر ورشکستگی بالا خواهند برد!
  سپیده
  جمعه – ۱۳ مرداد ۱۳۹۶

  دوست‌داشته‌شده توسط 1 نفر

 2. آمریکا با داعش نه در سوریه و نه در هیچ کشور دیگر نمی جنگد. داعش بخشی از ارتش آمریکاست.
  آمریکا کجا و مبارزه با داعش کجا؟

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.