سياسی, سرتیتر

مقاومت رشد می‌کند

مقاومت عربی ـ فلسیطنی علیه اقدامات پلیس  در حول مسجد الاقصاء  در بیت‌المقدس شرقی روز بروز شدیدتر می‌شود. روز جمعه در هنگام ظهر  هزاران نفر از مسلمانان در مقابل  دروازههای حرم شریف با صدها پلیس مسلح اسرائیلی روبرو بودند. بعدازظهر جمعه آژانس خبری فلسطینی «معان»  گزارش داد که دو فلسطینی بدست نیروهای پلیس بقتل رسیده و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند.

felestin_israel

کنوت ملنتین

دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

اسرائیل نیروهای پلیس و ارتش را علیه موج اعتراضات در بیت‌المقدس شرقی بسیج می‌کند. حماس مردم را به «روز خشم» دعوت می‌کند.

مقاومت عربی ـ فلسیطنی علیه اقدامات پلیس  در حول مسجد الاقصاء  در بیت‌المقدس شرقی روز بروز شدیدتر می‌شود. روز جمعه در هنگام ظهر  هزاران نفر از مسلمانان در مقابل  دروازههای حرم شریف با صدها پلیس مسلح اسرائیلی روبرو بودند. بعدازظهر جمعه آژانس خبری فلسطینی «معان»  گزارش داد که دو فلسطینی بدست نیروهای پلیس بقتل رسیده و بیش از ۲۰۰ نفر مجروح شده‌اند. درگیری‌های بیشتری برای ساعات غروب پس از نماز جمعه و در نیمه شب احتمال داده می‌شد.

این اعتراضات بدنبال تصمیم دولت اسرائیل برای تعبیه ردیاب فلز و دوربین مدار بسته در پست‌های کنترل در کنار دروازهای حرم شریف آغاز شد. پیش زمینه این جریان حمله سه جوان مسلح عرب که از شمال اسرائیل می‌آمدند بود که طی آن دو پلیس اسرائیلی بقتل رسید و ضاربان نیز پس از جنگ و گریز بقتل رسیدند.

درمنطقه‌ای که مسلمانان آن را حرم شریف می‌نامند دو مسجد تاریخی و «دیوار ندبه» قرار گرفته که یهودیان آن را باقیمانده مسجدی می‌دانند که در سال  ۷۰ میلادی توسط نیروهای رومی ویران گردیده بود. بنابر قراردادهای دوجانبه، اسرائیل مسئولیت امنیت  منطقه و موسسه وقف بیت‌المقدس که زیر نظر دولت اردن قرار دارد، مسئولیت مدیریت آن را به عهده دارد. نهاد وقف، کلیه سازمان‌های فلسطینی، از جمله دولت محمود عباس ولی همین طور چندین کشور مسلمان  تعبیه سیستم‌های  جدید کنترل را کوشش اسرائیل برای تغییر عملی و حقوقی وضعیت موجود (استاتوس کوو) حرم شریف تعبیر می‌کنند. ظاهراً اعتمادی به قول نخست وزیر بنیامین نتانیاهو که گفته چنین منظوری در نظر نیست، وجود ندارد.

نهاد وقف در اعتراض به تعبیه ردیاب فلز و دوربین های مدار بسته از مسلمانان خواست که تا بساط این ابزار کنترل جمع نشده از حضور در حرم شریف خودداری کنند. و در عوض برای نماز در مقابل دروازه‌های حرم در خیابانها اجتماع نمایند. از آن زمان هر روز تا نیمه‌های شب درگیری با پلیس صورت درجریان است. روز چهارشنبه اداره امور دینی از کلیه مسلمانان دعوت کرد برای گزاردن نماز جمعه همگی در حرم شریف گردهم آیند وکلیه مساجد دیگر در شرق بیت المقدس در این زمان تعطیل خواهد ماند. حماس این روز را روز خشم اعلام کرد. قرار است اعتراضات علاوه براین در مرز نوار غزه و همین‌طور دربخش‌های اشغالی غرب اردن نیز بطور همزمان صورت گیرد.

بعداز ظهر روز پنجشنبه کابینه اسرائیل تصمیم گرفت که سیستم های کنترل تا اطلاع بعدی برقرار بماند. برای روز جمعه تنها مردان و زنان بالای ۵۰ سال اجازه ورود به منطقه حرم شریف خواهند داشت. دولت اسرائیل اغلب وقتی احتمال بروز «ناآرامی»  وجود دارد و یا بعنوان پیشگیری در اعیاد یهودی به این اقدام متوسل می‌شود.

بنابر اظهارات رسمی روز جمعه بیش از ۳۰۰۰ پلیس در محله‌های عربی در شرق بیت‌المقدس و بویژه در اطراف حرم شریف مستقر شده بودند. برای واحدهای ارتشی در غرب اردن دستور لغو مرخصی صادر شد و علاوه برآن ۵ گردان به حالت آماده باش درآمد. اسرائیل قصد دارد گسترش اعتراضات به مناطق اشغالی را در نطفه خفه کند. طبق آخرین اخبار رسیده پلیس از عبور اتوبوس‌هایی که از غرب اردن و از شمال اسرائیل می‌آمدند که محل سکونت تعداد زیادی از اعراب است و عازم بیت‌المقدس بودند، جلوگیری کرده است.