رسانه ها

سفیر ونزوئلا در مسکو: مخالفان از خارج دستور می‌گیرند

VENEZELLA_FLAG

سفیر ونزوئلا در روسیه گفت: «دستورات از خارج به مخالفان داخلی در ونزوئلا دیکته می‌شود، دقیقاً همان سناریوی اقدامات مداخله‌جویانه که در لیبی، سوریه و اوکراین رخ داد و اکنون نوبت به ونزوئلا رسیده است».

 روز یکشنبه در ونزوئلا انتخابات مجمع قانون اساسی برگزار می‌شود که باید روی اصلاحات قانون اساسی و نظام اداره امور کشوری کار کند. مخالفان این انتخابات را تحریم کرده و معتقدند که این اقدام خلاف قانون اساسی ونزوئلاست.

«کارلوس فاریا تورتوسا» سفیر ونزوئلا در فدراسیون روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه «کامرسانت»، در مورد اینکه چه‌کسانی نظرات خود را بر مخالفان «نیکولای مادورو» رئیس جمهوری این کشور تحمیل می‌کنند، چرا متحدان ونزوئلا در عرصه بین المللی کاهش پیدا کرده و اینکه ادامه اعتراضات داخلی تأثیری بر همکاریها با روسیه نداشته، توضیح داده است.

سفیر ونزوئلا هدف از تشکیل مجمع قانون اساسی را آغاز بررسی مشکلات در این کشور و یافتن راه حل برای آنها نامید و گفت: «با وجود خودداری مخالفان از شرکت در انتخابات و غیرقانونی خواندن آن، در ماده‌های 347، 348 و 349 قانون اساسی ونزوئلا به‌طور مشخص نوشته شده است که چه‌کسانی و برای چه اهدافی این ارگان می‌تواند تشکیل شود، ضمن اینکه در سال 2014 دقیقاً این مخالفان دولت بودند که فعالانه خواستار تشکیل مجمع قانون اساسی شده بودند. تغیر مواضع آنها به افرادی مربوط می‌شود که پشت مخالفان بوده و از آنها تنها برای رسیدن به اهداف خاص خود استفاده می‌کنند».

وی چرخش 180 درجه مخالفان را این‌گونه توضیح داد: «مواضع مخالفان به‌طور کلی در مسائل مختلفی بسیار متناقض است و به‌عقیده ما مخالفان بیشتر به اقدامات خشونت‌آمیز و غیرقانونی علاقه‌مند هستند. خط‌مشی آنها کاملاً نامشخص است و در مجموع صرفاً مطابق با آن‌چیزی است که در آمریکا به آنها دیکته شده و از آنها خواسته می‌شود تا انجام دهند».

به‌گفته وی، دولت ونزوئلا حاضر به مذاکره منطقی و متمدنانه با نمایندگان گروههای میانه‌روی مخالفان است، ولی این رهبران مخالفین بودند که از مذاکره خودداری کردند. آنها افرادی تندرو هستند که از روشهای خشن و غیرقانونی استفاده کرده و نگرانی‌ای از آسیب رساندن و حتی کشتن هم‌وطنان خویش ندارند.

آمریکا حق ملت‌ها برای تعیین سرنوشت خود را قبول ندارد

«کارلوس فاریا تورتوسا» در مورد همه‌پرسی غیررسمی 16 جولای که اکثر شرکت کنندگان به مخالفت با برگزاری انتخابات مجمع قانون اساسی رأی دادند، گفت: «درخواست برای همه‌پرسی قانونی است، ولی ما با این مسئله شدیداً مخالف هستیم که چه‌کسانی درخواست چنین همه‌پرسی را داده‌اند. ما می‌دانیم که این دستورات از خارج از کشور به مخالفان می‌رسد. همان اقدامات مداخله‌جویانه‌ای که در لیبی، سوریه و اوکراین هم صورت گرفت، بنابراین شاهد هستیم که سناریوی دخالت در امور داخلی کشورها هیچ تغییری نکرده و اکنون نوبت به ونزوئلا رسیده است.

این دیپلمات بلندپایه در مورد تهدید آمریکا در مورد اعمال تحریم‌های جدید علیه کاراکاس تأکید کرد: «این تهدیدات نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به‌خلاف قوانین بین المللی، از جمله حق ملتها برای تعیین سرنوشت خویش، عمل می‌کنند. ما از همه کشورها خواسته‌ایم تا به ماهیت تهدیدات مقامات آمریکایی واقف باشند. مجمع قانون اساسی به بررسی مسائل مربوط به الگوی آینده جامعه ونزوئلا خواهد پرداخت، همه مسائلی که مردم ما را نگران کرده است. بعد از آن هم تصمیمات این مجمع اعلام شده و حرف آخر در مورد آن را مردم ونزوئلا خواهند زد. ولی آمریکایی‌ها از این می‌ترسند و این نشانه دورویی آنهاست».

ونزوئلا متحدین منطقه‌ای خود را از دست داده است

سفیر ونزوئلا در مورد نقش بی‌ثبات کننده آمریکا در منطقه آمریکای لاتین توضیح داد: «اکنون 18 سال است، یعنی از زمان به قدرت رسیدن هوگو چاوز در ونزوئلا، که (نه ملتها) بلکه دولتهای مکزیک، کلمبیا و دولت فاسد و غیرقانونی برزیل آشکارا با کشور ما به رویارویی پرداخته‌اند. گروهی از کشورها هستند که در این زمینه کمتر فعال هستند، ولی در رأی‌گیریها در عرصه‌های بین المللی (از جمله در سازمان ملل متحد) علیه ونزوئلا رأی می‌دهند، و این مسئله مسلماً نتیجه کمک‌های امپریالیسم آمریکا به آنهاست».

«کارلوس فاریا تورتوسا» پذیرفت که ونزوئلا دیگر آن حمایتی را که در زمان هوگو چاوز در منطقه از آن برخوردار بود،  از دست داده است. به‌گفته وی، در آن زمان آرژانتین و برزیل از جمله کشورهای حامی ونزوئلا بودند، ولی اکنون به‌دلیل تغییرات داخلی، مواضع آنها دچار دگرگونی شده است.

جنگ اقتصادی گسترده با ونزوئلا ادامه دارد

وی در خصوص مشکلات اقتصادی ونزوئلا یادآور شد: «کشور ما تا حد زیادی به نفت وابسته است و 97 درصد از صادرات خارجی را در بر می‌گیرد، به‌طوری که در سال 2015 که قیمت نفت در بازار جهانی به 23 دلار به‌ازای هر بشکه رسید، بودجه امور خانواده ونزوئلا تا 75 درصد کاهش یافت. ما نتوانستیم بسیاری از طرح‌های خود را تحقق بخشیم، ولی هدف ما فرق نکرده است. وضعیت کنونی اقتصادی دلایل زیادی دارد که یکی از مهمترین آنها نیاز ونزوئلا به خرید مواد خام مورد نیاز داخلی از خارج است. یکی دیگر از مشکلات تحریم تولیدات مهمی در کشور مانند مواد غذایی و دارویی است. همان‌طور که رهبران ونزوئلا همواره گفته‌اند، علیه این کشور یک جنگ اقتصادی در حال اجراست. و در چنین شرایطی، کشورهای متحد زیادی هم حاضر به دادن اعتبارات مالی قابل توجه به ما نمی‌شوند».

سفیر ونزوئلا در مورد سطح کنونی روابط با روسیه نیز گفت: «از لحاظ سیاسی، ما از روسیه به‌خاطر مواضع بین المللی‌اش و به‌خاطر احترام به قانون اساسی ونزوئلا و عدم دخالت در امور داخلی ما، بسیار تشکر می‌کنیم. سطح روابط اقتصادی بین دو کشور نیز خوشبختانه با وجود گسترش اعتراضات داخلی در ونزوئلا، کاهش نیافته و همکاری‌ها، به‌خصوص در عرصه انرژی بین دو کشور ادامه دارد و مبادلات بازرگانی نیز رشد داشته است. شرکتهای روسی همچنان از جمله فعالترین سرمایه گذاران خارجی در عرصه اقتصادی ونزوئلا به‌شمار می‌روند».

وی همچنین یادآور شد که دیدارهای مقامات دو کشور در سال جاری فعال بود و وزیر نفت و وزیر امور خارجه به مسکو سفر داشتند و مقامات اقتصادی ونزوئلایی نیز در اجلاس بین‌المللی سنت‌پترزبورگ شرکت کرده بودند. سفرها در سطح معاونین وزرای مختلف دو طرف نیز فعال بود، ضمن اینکه امکان سفر رئیس جمهور مادورو به مسکو برای بررسی همکاریهای دوجانبه و مسائل مهم بین المللی در دیدار با «ولادیمیر پوتین» هم همچنان حفظ شده است.