پرش به محتوا

آمریکا پشت پرده آشوب ها در ونزوئلا قرار دارد

نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا گفت: مخالفان در کشورش تحت حمایت نیروهای افراطی در آمریکا قرار دارند و نمی خواهند از ابزارهای صلح آمیز و دیپلماسی استفاده کنند.

دانلود تصویر
وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی راشاتودی افزود: اخیرا رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اذعان کرد که برای سرنگونی دولت ونزوئلا با مقامات کلمبیا و مکزیک همکاری کرده است.
پرسش: ونزوئلا هم اکنون روزهای دشواری را پشت سر می گذارد، طی چند روز آتی، انتخابات مجلس موسسان برگزار می شود. این موضوع سبب قطبی شدن کشور از نظر سیاسی و اجتماعی شده است. آیا انتخابات در زمان مورد نظر برگزار خواهد شد؟

مادورو: از زمان تصویب قانون اساسی در سال هزار و نهصد و نود و نه، تشکیل مجلس موسسان حق سیاسی مردم ونزوئلا بوده است. این تنها یک حق سیاسی نیست، بلکه یک حق بشری است. همان گونه که مشخص است نیروهای جناح راست در ونزوئلا خواستار گفتگو نیستند. آنها همه توافق نامه های امضا شده تا نوامبر گذشته را نقض و شورش کردند. آنها برای کودتا تلاش کردند. در ماه آوریل آنها برای از هم پاشیدن کشور تلاش کردند اما با شکست مواجه شدند. از ماه مه، آنها با کمک آمریکا و دولت دونالد ترامپ و از طریق سیا و آژانس اطلاعات ملی و پنتاگون و وزارت امور خارجه آمریکا، آشکارا به خشونت متوسل شدند. آنها همچنین از حمایت دولت ها در آمریکا لاتین به ویژه کلمبیا برخوردار شدند.

پرسش: مخالفان ادعا می کنند انتخابات روز یکشنبه در راستای تحکیم قدرت است.

مادور: هجده سال است که مخالفان چنین سخنانی می گویند. آنها این سخنان را قبلا درباره هوگو چاوز می گفتند و طی چهار سال گذشته درباره من گفتند. هیچ راهی برای حل و فصل مناقشات در کشور ما از طریق ابزارهای دموکراتیک وجود ندارد. از آغاز ماه مه طی سه هفته و نیم گذشته، من از مخالفان خواستم در مذاکرات مستقیم حضور داشته باشند و به مجلس موسسان ملی بپیوندند اما آنها از انجام این کار خودداری کردند، از آن زمان به بعد، مخالفان تنها کاری که انجام دادند حرکت رو به عقب بوده است. در حال حاضر اوضاع وخیم است. آنها با انزوای سیاسی مواجه هستند. آنها به جناح راست افراطی تمایل دارند و خود را در این راهبرد محلی توسل به خشونت گرفتار کرده اند . مخالفان در حال از دست دادن حمایت مردم ونزوئلا هستند.

پرسش: به نظر شما چرا مخالفان از پیوستن به مذاکرات با شما خودداری کردند؟

مادورو: زیرا آنها از افراد دیگری دستور می گیرند. شیوه رفتار مخالفان از تغییرات سیاسی در آمریکا نشأت می گیرد و نامزدهای به شدت افراطی برای تکیه زدن بر سمت های کلیدی در دولت ترامپ نامزد شده اند. لابی ها و افراط ها در حال اداره این کشور هستند. این موضوع برای کل جهان خطرناک است. اما این برای ونزوئلا بدین معناست که مقامات آمریکا تنها یک گزینه را انتخاب کرده اند و آن نابود کردن کشور ماست. آنها می خواهند بر منابع گسترده ونزوئلا استیلا داشته باشند. آنها می دانند که ونزوئلا ذخایر طبیعی عظیمی در اختیار دارد. ما برای دویست سال نفت داریم. ونزوئلا چهارمین دارنده ذخایر گازی و بزرگترین ذخایر طلا در جهان است. ما ذخایر عظیم مس و الماس داریم. در ارتباط با مسائل ژئوپلتیکی و آمریکای لاتین باید گفت که ونزوئلا پرچم دار مقاومت است. این کشور از استقلال و الگوی موفق خود دفاع کرده است. افراط گریان در آمریکا در حال استفاده از ابزارهای خشونت آمیز، کودتا، مداخله و مطرح کردن اتهاماتی علیه ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) هستند. من با او صحبت کردم. خساراتی که ما متحمل شده ایم هزاران برابر بیشتر از اوکراین است. از همین تاکتیک علیه ما استفاده شده است اما هزار برابر بدتر و شدیدتر.

پرسش: می خواهم بدانم چه زمان پس از تشکیل مجلس موسسان جدید، قانون اساسی جدید تدوین خواهد شد و این که آیا به همه پرسی گذاشته خواهد شد یا خیر؟

مادورو: این یک سوال بسیار مهم است. هر روزه ما با حملاتی در رسانه های بین المللی مواجه هستیم اما این اتفاق در ارتباط با کشورهایی رخ می دهد که هدف امپریالیسم آمریکا قرار گرفته اند. نخست این اتفاق در ارتباط با عراق و موضوع در اختیار داشتن تسلیحات کشتار جمعی رخ داد. سپس عراق ویران شد و اکنون این کشور کانون تروریسم است. سپس نوبت لیبی شد. این کشور ویران و سپس به فراموشی سپرده شد. و اکنون به بحران در منطقه مدیترانه توجه کنید. ونزوئلا اکنون هدف قرار گرفته است. اخبار جعلی اشاعه داده می شود. در ونزوئلا مجلس موسسان متشکل از جناح های سیاسی نخواهد بود. این مجلسی در شکل قدیمی و سنتی نیست. این یک مجلس مردمی است . من از همه گروه های اجتماعی می خواهم در انتخابات شرکت کنند، کارگران، کشاورزان، افراد معلول، زنان، دانشجویان و تجار.

پرسش: متأسفانه باید بگویم که طی ماه های روزهای گذشته صدها نفر شماری از افراد در ونزوئلا به دلایل مختلف کشته شدند. می خواهم درباره انتقادها از نیروی پلیس صحبت کنید که تحت کنترل دولت شما قرار دارد.

مادورو: فکر می کنم باید این سوال را به گونه ای دیگر مطرح کنید. جامعه بین المللی باید موضوع تلاش برای انجام دادن کودتای خشونت آمیز علیه مردم ونزوئلا را مد نظر قرار دهد. باید این موضوع را یادآوری کنم که بیست و نه نفر به سبب آن که حامی هوگو چاوز بودند سوزانده شدند.

پرسش: فکر می کنید چه کسی عامل کشته شدن آنهاست؟

مادورو: اگر تحقیقات بیشتری انجام دهید به جای محدود کردن خود به سخنان و اظهار نظرهای کلی، به همه جزییات اتفاق ها در ونزوئلا پی می برید. اوضاع ونزوئلا مانند اوکراین است. نمی دانم آیا می دانید در اوکراین چه رخ داده است؟

پرسش: البته آقای رئیس جمهور. اما می خواهم نظر شما را در این باره بدانم.

مادورو: فکر می کنم باید اوضاع را بررسی کنید.

پرسش: افرادی در ونزوئلا کشته شده اند. گفته می شود نیروی پلیس که تحت کنترل دولت شما قرار دارد عامل کشتن آنهاست. آیا در این باره حرفی دارید؟

مادورو: کشور ما قربانی دستورالعمل ژئوپلتیکی شده است. کشور ما تحت پیگرد قرار گرفته است. آنها برای ایجاد شرایط وخیم در ونزوئلا تلاش کردند مانند همان کاری که که آنها در عراق، لیبی و سوریه انجام دادند. اما به لطف قدرت اراده و مردم ونزوئلا، دولت وحدت و انقلابی ما و اتحاد مردم و ارتش ما از به وجود آمدن چنین شرایطی خودداری کردیم. ونزوئلا صد و ده روز پر تنش و خشونت آمیز را با صبر و شجاعت پشت سر گذاشته است. مخالفان در اینجا از ابزارهای دموکراتیک استفاده نمی کنند. آنها مطالباتی منطقی در راستای قانون اساسی ندارند. مخالفان دموکراتیک در کشور ما وجود ندارد. مخالفان در ونزوئلا خواستار کودتا هستند. ما توانستیم تلاش برای کودتا را خنثی کنیم و به موقع و برای همیشه به این موضوع خاتمه دهیم. ونزوئلا در این جدال به پیروزی رسید و به این کار ادامه خواهد داد. این نخستین جدال ما نیست. کودتای آوریل سال دو هزار و دو نیز بر اساس تبلیغات رسانه ای رخ داد که می خواستند دولت هوگو چاوز را با مطرح کردن اتهامات دروغین در این باره که او دستور کشتن معترضان صلح آمیز را صادر کرده است، سرنگون کنند. نباید این موضوع را فراموش کنیم.

پرسش: آقای رئیس جمهور آیا فکر می کنید کل جهان علیه شماست؟

مادورو: فکر می کنم کمپنی گسترده در سراسر جهان در حمایت از ونزوئلا وجود دارد. با وجود به راه افتادن کمپین رسانه ها، می توان شاهد ابراز همبستگی مردم جهان با ونزوئلا بود. ونزوئلا نه تنها در صحنه داخلی بر اوضاع مسلط شد، بلکه، در عین حال جنبش اعلام همبستگی گسترده ای در جهان برای غلبه بر دروغ وجود دارد.

پرسش: فکر می کنید در سطح منطقه ای و جهانی چه کسانی در مقابل شما ایستاده اند؟ آیا می توانید به ما بگویید چه کسی از آنها حمایت می کند؟

مادورو: روایت رسانه ای جهان از سوی غرب و به ویژه از سوی آمریکا کنترل می شود. واشنگتن، آمریکای لاتین و منطقه کارائیب را حیات خلوت خود می داند. دولت اوباما به انقلاب ما حمله کرد اما نتوانست کاری از پیش ببرد. اخیر مدیر سیا اذعان کرد که با مقامات کلمبیا و مکزیک برای سرنگون کردن دولت ونزوئلا همکاری کرده است. چنین اذعانی به خونریزی ها و خشونت های بیشتر منجر شد. افراد زیادی در آمریکای لاتین در نتیجه مداخله های مستقیم سیا در امور داخلی ونزوئلا، کشته شدند. آنها به همراه مکزیک و کلمبیا مقصر هستند. مضحک است اگر آنها این موضوع را رد کنند. در ونزوئلا ما خواستار مشاهده الگوی تاریخی ایجاد شده توسط سیمون بولیوار هستیم. ما در تلاش برای دفاع از استقلال خود هستیم. ما در تلاش برای دفاع از الگوی آمریکای لاتین و منطقه کارائیب هستیم. نباید ریشه های تاریخی این جدال را نادیده بگیریم. این اتفاق دیروز شروع نشد. این روند مدت ها پیش آغاز شد. روز یکشنبه بار دیگر موفق شویم و نیروی انقلابی را بار دیگر تشکیل دهیم، روند بهبود پایدار را آغاز می کنیم و روند اتحاد اجتماعی را در پیش می گیریم که به نفع مردم ونزوئلا و کل جهان است. ما به این مبارزه ادامه می دهیم. نمی دانم دونالد ترامپ تا چه زمانی بر سر قدرت باقی می ماند. در نظر بگیرید در آمریکا چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. دونالد ترامپ یک سیاست مدار نیست. او تاجری است که در تلاش برای برقراری رابطه با نهادهای امپریالیستی است. نمی دانم او تا چه زمانی بر سر قدرت باقی می ماند و از چه نوع قدرتی در نهایت برخوردار خواهد بود اما می خواهم با او دیدار داشته باشم با او دست دهم و به او بگویم دیپلماسی زور و تهدید را فراموش کن. اکنون زمان آن است که ایده تنوع تفکرات سیاسی را بپذیریم. اکنون زمان احترام و تعامل دو جانبه است. می خواهم به ترامپ بگویم روند تهاجم خودعلیه ونزوئلا را متوقف کن. ونزوئلا می خواهد در صلح زندگی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: