پرش به محتوا

جاسوسی جمهوری اسلامی با پروفیلهای ساختگی در شبکه های اجتماعی

یک هکر ایرانی بنام «میا اش» خود را به عنوان خانم عکاس جوان و یرزنده ای معرفی کرده است.

«میا اش» یک خانوم جوان بین ۲۰ تا ۲۵ ساله علاقه مند به فوتبال که آگاهانه خود را مجرد معرفی میکند.


بنابر ادعای رویترز و اشپبگل، نیروهای امنیتی آمریکائی مطمئنند که این شخصیتی ساختگی و متعلق به سازمانهای امنیتی ایران است، که هدفش بدام انداختن مردان میانسال است.

هکرهایی که با دولت جمهوری اسلامی ایران همکاری می کنند، ظاهراً مدت‌های طولانی است، که سعی دارند با پروفیل های ساختگی شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، مردانی را متقاعد کنند که بر روی کامپیوتر های خود بد افزارهای جاسوسی را نصب کنند.
بر اساس اطلاعات انستیتو امنیتی شرکت «دل» که اخیرا در شهر لاس وگاس منتشر شده است، هدف جمهوری اسلامی ایران از این عملیات، ارتباط با مردانی است که اطلاعات قابل توجهی در مورد رقبای منطقه ای و نفتی ایران به آنها منتقل می توانند بکنند.

هکرها با پروفیل های ساختگی شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک لینکند و یا واتس اپ خود را به عنوان یک دختر جوان جذاب علاقه مند به فوتبال و اهل سفر معرفی کرده که ساکن لندن است و به خوانندگان و موزیسین‌های مانند Ellie Goulding و Ed Sheeran علاقه دارد.

«میا اش» تصاویر حرفه‌ای که در اروپای شرقی تهیه کرده است، را در شبکه‌های اجتماعی منتسر کرده است و حت بیوگرافی خود را در لینکند از روی یک خانم ساکن نیویورک الهام گرفته، در فیسبوک نیز مدعی است معنی نام «بیچیده» است.

وبعد بد افزار جاسوسی نصب میشود

بر اساس ادعای سازمان امنیتی آمریکایی، خانوم «میا اش» ظاهرا از طریق پروفیل ساختگی اش با قربانیان خود ارتباط برقرار کرده، سپس توانسته آنان متقاعد کند که ایمیل خود را در اختیار وی قرار دهند ، تا او با ارسال فایل اکسل Excelbاز آنها در مورد عکسبرداریهایش از نظرخواهی کند و برای آنکه این نظر خواهی درست انجام شود لازم است آنها این فایل ارسالی را از طریق ایمیل محل کار خود باز کنند.

اگر طرف مقابل واقعا دستورات او را اجرا کرده باشد نرم افزار جاسوسی PupyRAT را روی کامپیوتر خود نصب کرده است، و به این ترتیب کنترل کامل کامپیوتر خود را در اختیار «خانوم عکاس» قرار داده است.
هدف هکرها از این عملیات نفوذ بر رایانه های مردان میانسال ایست که در خاورمیانه به عنوان تکنسین نفت و گاز، مهندیسن پروازهای هوایی و مخابرات فعالیت می کنند , مشابه این عملیات قبلاً توسط یک گروه هکری به نام نیز Cobald Gypsy انجام شده است.

این که تا چه حد فعالیت‌های هکر های مرتبط با جمهوری اسلامی موفقیت‌آمیز بوده است از سوی شرکت امنیتی امریکایی توضیح داده نمی شود.
گروه Cobald Gypsy که متهم به داشتن ارتباط با جمهوری اسلامی است، قبلاً نیز عملیات مشابه ای در پلاتفرم لینکند، انجام داده بود ، آنها پروفیلهای جعلی برای استخدام افراد در این شبکه اجتماعی ایجاد کرده بودند.

شرکت امنیتی آمریکایی مدعی است پروفیل های جدیدی که خانم عکاسی از خود در شبکه اجتماعی لینک مد ایجاد کرده است، تا حدودی تابلو بوده است، چراکه این خانوم در پروفیل خود هیچ اطلاعاتی برای گرفتن تماس و استخدام وی به عنوان عکاس از خود به جا نگذاشته است. هدف این پروفیلها تنها، جلب توجه مخاطبان بود تا آنها با دیدن این تصاویر تحت تاثیر زیبایی و جذابیت و سرزندگی و اهل سفر بودن این خانم قرار بگیرند.

شبکه اجتماعی لینکند پروفیل های ساختگی هکرها را قبل از آنکه تحقیقات شرکت امنیتی آمریکایی به اتمام برسد از صفحات خود حذف کرد اما شرکت فیس بوک پس از آنکه شرکت امنیتی با مسئولان شبکه اجتماعی تماس گرفت تصمیم به حذف پروفیل های ساختگی گرفت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: