کارگری, سرتیتر

دعوا بر سر حبرون

هستۀ تاریخی شهر فلسطینی الخلیل، که تحت نام حبرون در جهان معروف است، از هفتم جولای به عنوان میراث فرهنگی جهانی فلسطین شناخته شده است. چنین تصمیمی را کارگروه مسئول در یونسکو در جمعۀ گذشته با دوازده رای موافق در برابر سه رای مخالف اتخاذ کرد. نمایندگان هشت کشور رای ممتنع دادند.

felestina_6775

کنوت مِلنتین Knut Mellenthin
دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

کسی که یک شهر فلسطینی را فلسطینی بنامد، از نگاه دولت اسرائیل ضد سامی است

هستۀ تاریخی شهر فلسطینی الخلیل، که تحت نام حبرون در جهان معروف است، از هفتم جولای به عنوان میراث فرهنگی جهانی فلسطین شناخته شده است. چنین تصمیمی را کارگروه مسئول در یونسکو در جمعۀ گذشته با دوازده رای موافق در برابر سه رای مخالف اتخاذ کرد. نمایندگان هشت کشور رای ممتنع دادند. تصمیم کمیسیون همچنین حاوی دریافتی است، که این شهر «در خطر» است. یعنی اینکه اولا، پول های کمکی برای نگهداشت شهر باید سریع تر جریان یابند، و دوما این تصمیم بمعنای اعلام خطر سیاسی به حامعۀ بین المللی است. دولت اسرائیل و ایالات متحدۀ آمریکا با طبقه بندی این شهر به عنوان میراث فرهنگی جهانی شدیداً مخالفت ورزیدند و اکنون نمایندۀ ایالات متحدۀ آمریکا در سازمان ملل، نیمراتا «نیکی» هیلی Nimrata «Nikki» Haley آن را «توهین به تاریخ» نامید و مورد انتقاد قرار داد.

الخلیل، به عبری شِورون، که تقریبا در سی کیلومتری جنوب بیت المقدس واقع شده، بزرگترین شهر کرانۀ غربی رود اردن بشمار می رود و از سال ۱۹۶۷ تحت اشغال نظامی اسرائیل قرار دارد. این شهر دارای بیش از ۴۰۰۰ سال سابقۀ تاریخی است و بدین ترتیب به کهن ترین شهرک تاکنون مسکونی انسانی تعلق دارد. شهرک باستانی که اکنون جزو میراث فرهنگی جهانی اعلام شده است، بخش بزرگی از ساختارش را از سال های بین ۱۲۵۰ و ۱۵۱۷ هنوز حفظ کرده است. افزون بر این در آنجا غار مخپلا (مقبره انبیا) قرار گرفته، که در سدۀ چهاردهم مسجد ابراهیم روی آن بنا شد. طبق سنت یهودیان باید در آنجا ابراهیم، اسحاق و یعقوب با زنانشان سارا، ربکا و لیا دفن شده باشند، که گویا مردم یهود از تبار آنانند.

اسرائیل و ایالات متحده چه مخالفتی دارند، که آثار باستانی که به شکل باورنکردنی خوب به یادگار مانده و بیش از هفت قرن قدمت شهرسازی دارد، به عنوان میراث فرهنگی جهانی طبقه بندی شود؟ به خصوص که تصمیم کمیسیون یونسکو به صراحت مقبره انبیا را نیز دربر می گیرد؟ علت سیاسی این برخورد این است، که چنین تصمیم هائی همیشه نام کشوری را حمل می‌کند، که در آن میراث فرهنگی جهانی قرار دارد. در این مورد نام «فلسطین» در اینجا ذکر شده است. انتقادی که مطرح می‌شود این است که با اینکار رابطۀ بیش از هزار سالۀ مردم یهود با شهر [حبرون] و مقبره ابراهیم انکار می شود. وزیر دفاع اسرائیل  آویگدور لیبرمان گفت که این موضوع بار دیگر یونسکو را به عنوان «سازمانی با پیش‌داوری‌های سیاسی و ضد سامی» مشخص می کند.

تبلیغات اسرائیل بر ضد تصمیم یونسکو بر پایۀ ترفندی کاملا ابتدایی استوار است: ارتباط حقوقی-کشوری با موضوع تاریخی-فرهنگی و تاریخی-دینی یکسان قرار داده می شود. ، بنابر این منطق نادرست این که چیزی که از نظر حقوق-کشوری فلسطینی است می تواند بطور همزمان تحت مفهوم های تاریخی، فرهنگی و دینی یهودی هم باشد انکار می گردد. اما در خود اسرائیل نُه مکان یا مجموعه وجود دارد، که از نظر حقوق-کشوری به عنوان میراث فرهنگی جهانی اسرائیلی طبقه بندی شده اند، با اینکه بسیاری از آن ها به یهودیت مربوط نیست. در میان آن ها شهر باستانی عربیِ عکا، مهمترین مکان مقدس دین بهایی در سطح جهان قرار دارد. همچنین بر مبنای این واقعیت، که کلیسای تولد [مسیح] در بیت لحمBethlehem ، زادگاه افسانه ای عیسی، از ۲۰۱۲ میراث فرهنگی جهانی فلسطینی است، هیچ آدم عاقلی را به این نتیجه نمی رساند، که با اینکار رابطۀ این محل با مسیحیت انکار شده است.

در حالیکه شهرهای دیگر اشغالی در کرانۀ غربی رود اردن تحت ادارۀ محلی فلسطینی قرار دارد، الخلیل مستثنا است: شهر به یک بخش عربی و یک بخش یهودی تقسیم شده است. در آنجا تقریبا ۸۰۰ یا ۱۰۰۰ شهرک نشین اغلب فوق العاده افراطی زندگی می کنند، که هزاران سرباز اسرائیلی از آنان محافظت می نمایند. شهر باستانی الخلیل که اکنون میراث فرهنگی جهانی اعلام شده در بخش یهودی نشین قرار دارد. کسی که می-خواهد برای عبادت به مسجد ابراهیم که روی غار مخپلا قرار دارد برود، باید از پاسگاه های ارتشی بسیاری عبور کند. زیارتگاه مسلمانان در سال ۱۹۹۴ شاهد کشتاری بود، که یک راست افراطیِ یهودی ۲۹ انسان را به ضرب گلوله کشت و ۱۲۵ تن را زخمی کرد.