اخبار ویژه, سرتیتر

اعتراض حق ماست، این پلیس است که اعتراضات را به خشونت میکشاند

تداوم خشونت ها و اقدامات اخلالگرانه پلیس آلمان  علیه معترضان به برگزاری اجلاس سرمایه داری «جی ۲۰» در شهر هامبورگ، زخمی شدن صدها نفر از تظاهر کنندگان و ۱۶۰ نیروی پلیس آلمان را در پی داشت.

تداوم خشونتها و اقدامات اخلالگرانه از سوی پلیس آلمان علیه معترضان به نظام سرمایه داری در حاشیه برگزاری اجلاس سران بیست قدرت بزرگ اقتصادی جهان– «جی ۲۰»-  به زخمی شدن  صدها معترض و حدود ۱۶۰ تن از نیروهای پلیس این کشور انجامید.

در نخستین روز برگزاری اجلاس سران «جی ۲۰» در شهر بندری هامبورگ آلمان (جمعه هفتم ژوئیه)،پس از حمله شدید پلیس به مخالفان که در ابتدا کاملا آرام و بدون خشونت به تظاهرات میپرداختند، معترضان برای دفاع از خود در برابر حملات شدید و بی رحمانه پلیس آلمان و پلیسهای کمکی که از کشورهای دیگر اروپائی برای سرکوب مخالفان ارسال شده بودند مجبور به سنگر بندی و ایجاد دیوار دفاعی شدند آنها با به آتش کشیدن خودروها و کامیونها سعی داشتند کنترل خیابانهای شهر هامبورگ را در دست بگیرندتا مانع تردد سریع ماشینهای پلیس برای کتک زدن مخالفان شوند.

hamburg_g20_2017

تشدید خشونتها از جانب پلیس آلمان، مقاومت معترضان را نیز بدنبال داشت،  این ایستادگی  پلیس شهر هامبورگ را برآن داشت تا جهت یاری رسانی به ۱۵ هزار پلیسی که در حال حاضر برای تأمین امنیت اجلاس سران «جی ۲۰» در شهر هامبورگ مستقر شده اند، خواستار اعزام نیروهای بیشتری از سرتاسر آلمان به این شهر بندری شود.

یکی از شاهدان به خبرگزاری رویترز گفت که گروهی از معترضان وابسته به جنبش رادیکال «بلوک سیاه» (Black Bloc) سعی داشتند تا خود را به سالن کنسرت این شهر که قرار بود رهبرانی از جمله رئیس جمهور آمریکا در آن حضور یابند، برسانند تا صدای اعتراضاتشان شنیده شود.

جنبش بلوک سیاه مرکب از آنارشیستها و کمونیستها میباشد، که خواهان سرنگونی نظام سرمایه داری (کاپیتالیسم) است، تاکنون توانسته است با موفقیت در مذاکرات رهبران بیست قدرت اقتصادی جهان تا حدودی اخلال ایجاد کند.

در پی این اعتراضات، وزیر دارایی منفور آلمان ولفگانگ شویبله که به لقب جلاد یونانی ها را نیز داده اند و معروف است با سیاستهای اقتصادی نئو لیبرالی خود این کشور را در وضعیت بحرانی کنونی نگاه داشته است، از حضور در مرکز شهر هامبورگ به دلایل امنیتی اجتناب کرد.

سخنگوی «ملانیا ترامپ» همسر ترامپ رئیس جمهوری امپریالیسم آمریکا نیز از لغو برنامه بازدید وی از بندر تاریخی شهر هامبورگ به دلایل امنیتی خبر داد.

polizei-rueckt-mit-sturmgewehren-ins-hamburger-schanzenviertel-

Quelle: Reuters

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان که میزبان اجلاس «جی ۲۰» است، این خشونتها را محکوم کرد و اظهار داشت: «من با تظاهرات مسالمت آمیز موافق هستم اما تظاهرات خشونت بار جان افراد را به خطر می اندازد».

این در حالیست که تظاهرات از روز اول مسالمت آمیز بود تا اینکه پلیس با حمله بسیار بی رحمانه و شدید آنرا به خشونت کشاند، مرکل آگاهانه این بخش مهم و تعیین کننده را به زبان نمی آورد.

پلیس آلمان نیز اعلام کرد که از ماشینهای آبپاش برای متفرق ساختن معترضان استفاده می کند.

شایان ذکر است که نخستین روز از نشست «جی ۲۰» در حالی آغاز شد که به گزارش «واشنگتن پست» خودروهای زرهی و بالگردهای پلیس، زمین و آسمان شهر بندری هامبورگ را احاطه کردند تا مانع ازحرکت مسالمت آمیز معترضین نظام سرمایه داری در روند برگزاری اجلاس قدرت های اقتصادی دنیا شوند.

این در حالی است که معترضین با انگیزه مسدود کردن خیابان های اصلی، پلیس را به بازی گرفتند و حتی گاز فلفل و لوله های فشار قوی آب نیز به پراکندگی آنها کمکی نکرد و دست به تیر اندازی هوائی زد.