کارگری, سرتیتر

«کمونارد»های روژاوا، پیاده‌نظام امپریالیسم و ارتجاع!

هدف واشنگتن از «عقب‌راندن دولت اسلامی» به «متوقف کردن هلال شیعه» تغییر کرده است و حیاتی‌ترین حلقه عملیات دیرالزور است. همکاری اسراییل و عربستان سعوی علیه ایران بزرگ‌ترین حمایت از این نقشه‌های واشنگتن است. در این لحظه، قابل توجه این است که «حزب اتحاد دمکراتیک کرد» اعلام می‌کند که او هم می‌خواهد با ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی همکاری کند. در حالی‌که صالح مسلم رهبر «حزب اتحاد دمکراتیک کرد» هفته گذشته به رسانه‌های عربستان سعودی گفت که «ما با دولت‌های ایران و سوریه مخالف هستیم» مقامات «یگان‌های حمایت از خلق کرد» می‌گویند «نیروهای شیعه برای روژاوا یک تهدید بشمار می‌آیند.» در حالی‌که بخش نخست این نقشه را جنگجویان «ارتش آزاد سوریه»، که در اردن توسط «سیا» آموزش می‌دیدند و اکنون از آن‌ها در التنف استفاده می‌شود، تشکیل می‌دهند، «یگان‌های حمایت از خلق کرد» که از حمایت کامل وزیر دفاع ایالات متحده برخوردارند بخش دوم این نقشه می‌باشند.

منبع: چپ، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه

تارنگاشت عدالت
۲۰ ژوئن ۲۰۱۷

بستر حمله ایالات متحده به هواپیمای سوریه

نقشه ایالات متحده برای برای کوتاه کردن دست دولت سوریه از شرق آن کشور که قبلاً بمثابه «عقب‌راندن دولت اسلامی» عنوان می‌شد و اکنون بمثابه «متوقف کردت هلال شیعه» تبلیغ می‌شود با تشدید فزاینده تجاوز علیه ارتش سوریه همراه است. حتا اگر سرنگون کردن هواپیمای سوریه توسط ایالات متحده در رقه را بتوان بمثابه «دفاع از خود» توجیه کرد، تصویر از میدان این ادعاها را رد می‌کند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنت‌کام) در ۱۸ ژوئن اعلام کرد که یک هواپیمای ارتش سوریه را در جنوب شهر طبقه در استان رقه سوریه سرنگون کرد. «سنت‌کام» اعلام کرد که هواپیما را به دلیل «دفاع از خود» در شهر جعدین در جنوب رقه سرنگون کرد. بیانیه ادعا کرد که ارتش سوریه به جعدین که تحت کنترل نیروهای تحت رهبری «یگان‌های حمایت از خلق کرد» (میلیشیای «نیروهای دمکراتیک سوریه») قرار داشت حمله کرد و «نیروهای دموکراتیک سوریه» را از این منطقه بیرون راند.

بیانیه ادعا کرد که ایالات متحده در اینمورد با روسیه تماس گرفت و سپس هواپیمای سوریه را- که «نیروهای دموکراتیک سوریه» را بمباران می‌کرد- سرنگون کرد.

اما ارتش سوریه تأکید کرد که هواپیمای آن زمانی سرنگون شد که درگیر عملیات علیه دولت اسلامی بود.

کنترل جعدین در دست کیست؟

بزرگ‌ترین تناقض در بیانیه ایالات متحده در ارتباط با وضعیت جعدین است. در واقع، در بیانیۀ ایالات متحده به ادعای «نیروهای دمکراتیک سوریه» مبنی بر این‌که آن‌ها پیش از حمله، جعدین را از «دولت اسلامی» گرفته بودند اشاره نشده است. برخی از منابع هوادار دولت دمشق ساعت‌ها پیش از بیانیه ایالات متحده اعلام کرده بودند که شهر جعدین از دست «دولت اسلامی» خارج شده و یک ویدئو سربازان سوریه را در شهر نشان می‌داد.

درست پس از بیانیه «سنت‌کام» منابع هوادار «نیروهای دمکراتیک سوریه» خبر بازپس گرفتن جعدین را پس از سرنگون کردن هواپیمای سوریه توسط ایالات متحده پخش کردند. از سوی دیگر، منابع سوریه اعلام کردند که واحدهای «نیروهای دموکراتیک سوریه» پس از سرنگونی  هواپیما حملات علیه مواضع ارتش سوریه را در جعدین آغاز کردند.

شهر جعدین در ۲۵ کیلومتی جنوب رقه و ۱۰ کیلومتری شمالغرب شهر الرصافه واقع است، و یکی از مهم‌ترین موانع در برابر عملیات ارتش سوریه در شرق حماه و حلب برای رسیدن به شهر دیرالزور بشمار می‌آمد. میدان‌های نفتی مانند القادر، البشری و فضیح در جنوب و جنوب‌شرق  جعدین قرار دارند.

ypg_syria_usa

سعی «نیروهای دمکراتیک سوریه» برای متوقف کردن ارتش سوریه
نیروهای «یگان‌های حمایت از خلق کرد» که در ۲۷ مه به پایگاه هوایی طبقه در شمال غرب جعدین رسیده بودند بجای تلاش برای محاصره کامل «دولت اسلامی» در مرکز رقه، ناگهان بسمت جنوب به حرکت درآمدند.

خبرگزاری «المصدر»، یک منبع خبری هوادار دولت دمشق در ۱۸ ژوئن گزارش داد که «یگان‌های حمایت از خلق کرد» پیش از سرنگون کردن هواپیمای سوریه توسط ایالات متحده سعی داشتند به سمت الرصافه پیشروی کنند. منابع گفتند که «یگان‌های حمایت از خلق کرد» سعی داشتند مانع رسیدن ارتش سوریه دیرالزور شوند و سعی کردند میدان‌های نفتی را که دولت سوریه در منطقه به آ‌ن‌ها نیاز دارد تصرف کنند.

شبا‌هت‌ها با التنف
حرکت اخیر ایالات متحده در رقه پرده دیگری از سیاست تشدید تجاوز علیه ارتش سوریه است.

ارتش ایالات متحده با دستاویز «نبرد با دولت اسلامی» و با استفاده از نیروهای «ارتش آزاد سوریه» که مرکز عملیات آن در اردن است به دنبال کنترل منطقه‌ای از سوریه است که از روستاهای شرق کشور در السویدا در امتدا مرز سوریه-اردن  تا البوکمال در مرز عراق را در برمی‌گیرد . براساس این نقشه، نیروهای ویژه ایالات متحده برای حمایت از «ارتش آزاد سوریه» در التنیف، در مرز سوریه و عراق مستقر شدند.

اما، ارتش سوریه و نیروهای میلیشیای عراقی متحد آن، علی‌رغم دو حمله ایالات متحده در ۱۸ مه و ۶ ژوئن، توانستند از ۵۰ کیلومتری شرق مرز عراق به گذرگاه التنف برسند و پیشروی نیروهای «ارتش آزاد سوریه» را بسمت البوکمال متوقف کنند.

بطور همزمان، با رسیدن ارتش سوریه به مرز، نیروهای الحشد الشعبی عراق سمت دیگر منطقه را از «دولت اسلامی» بازستاندند. نیروهای الحشد با خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس ایران مصاحبه کردند و گفتند که عملیات آن‌ها در امتداد ابوکمال تا القائم گسترش خواهد یافت. ایالات متحده پس از این شکست نسبی به نشانه تشدید تنش اعلام کرد که در التنف سامانه پرتاب موشک چندگانه با برد دور مستقر کرده است.

نقشه ایالات متحده برای متوقف کردن به‌اصطلاح «هلال شیعه» از جوانب دیگری نیز ناکام ماند. نیروهای الحشد الشعبی با گرفتن سنجار از «دولت اسلامی» در غرب موصل با منطقه تحت کنترل «یگان‌های حمایت از خلق کرد» همسابه شدند. گفته شده که این عملیات تا جنوب در امتداد مرز عراق-سوریه تا القائم گسترش خواهد یافت. در نتیجه، هدف سوریه و متحدین آن این است که در تدارک نبردهای دیرالزور که میدان نهایی جنگ با «دولت اسلامی» بشمار می‌آید  علیه نیروهای تحت رهبری ایالات متحده دست بالا را داشته باشند.

پرتاب موشک‌های ایران به «دولت اسلامی» در دیرالزور که در ۱۸ ژوئن از فاصله ۸۰۰ کیلومتری درست پیش از سرنگونی هواپیمای سوریه توسط ایالات متحده صورت گرفت، یک چالش دیگر از طرف محور دمشق-تهران در جریان پنجه نرم کردن با ایالات متحده بود.

جزئیات شعیرات
پایگاه هواپیمایی که توسط ایالات متحده سرنگون شد بروشنی دلائل تشدید تنش در جنوب رقه را نشان می‌دهد.

هواپیما از پایگاه شعیرات که در ۶ آوریل به بهانه «استفاده از سلاح شیمیایی» هدف ایالات متحده قرار گرفت بلند شد. این پایگاه که هدف ۵۹ موشک کروز ناوگان ایالات متحده در سواحل جزیره کرت قرار گرفت، هنوز فعال است.

ده روز پیش از هدف قرار گرفتن پایگاه، منابع سوری اعلام کردند که ارتش سوریه قصد دارد با حمایت روسیه و ایران، یک عملیات بزرگ را برای آزادی دیرالزور از محاصره «دولت اسلامی» آغاز کند. پایگاه هوایی حمص نیز به نیروهای ارتش سوریه در دیرالزور حمایت هوایی می‌دهد. پایگاه هوایی شعیرات به عملیات ضد «دولت اسلامی» یک شاخه‌ از نیروهای ارتش سوریه که از روستاهای شرق حماه و حلب شروع می‌شود، و به شاخه دومی که از پالمیرا حرکت می‌کند حمایت هوایی می‌دهد.

موج تجاوز مستقیم ایالات متحده که از شعیرات آغاز شد در واقع هدف حذف کنترل دولت دمشق بر شرق سوریه را دنبال می‌کند. هدف واشنگتن از «عقب‌راندن دولت اسلامی» به «متوقف کردن هلال شیعی» تغییر کرده است و حیاتی‌ترین حلقه عملیات دیرالزور است.

باید خاطر نشان شد که جت‌های ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ «به اشتباه» نیروهای ارتش سوریه را در این شهر بمباران کردند. از زمانی‌که روسیه از عملیات تحت رهبری ایالات متحده در رقه انتقاد کرد زیرا «به جنگجویان دولت اسلامی اجازه داده می‌شود به دیرالزور بروند»، «دولت اسلامی» که مواضع خود را در مرکز رقه از دست داده طی دو ماه گذشته چهار حمله بزرگ برای گرفتن منطقه تحت کنترل ارتش سوریه در دیرالزور انجام داده است.

«هلال شیعه»؟
رسانه‌های ایالات متحده می‌گویند که دیرالزور شاهد لحظه موعود خواهد بود، آن‌ها می‌گویند «یگان‌‌های حمایت از خلق کرد» پس از عملیات رقه برای این بسیج خواهند شد. همکاری اسراییل و عربستان سعوی علیه ایران بزرگ‌ترین حمایت از این نقشه‌های واشنگتن است. بعلاوه، نیویورک تایمز در زمانی‌که تنش در التنف ادامه داشت اعلام کرد که هدف ایالات متحده این است که یک منطقه سنی را از شرق سوریه تا غرب بغداد جدا کرده و تحت رهبری عربستان سعودی قرار دهد.

در این لحظه، قابل توجه این است که «حزب اتحاد دمکراتیک کرد» اعلام می‌کند که او هم می‌خواهد با ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی همکاری کند. در حالی‌که صالح مسلم رهبر «حزب اتحاد دمکراتیک کرد» هفته گذشته به رسانه‌های عربستان سعودی گفت که «ما با دولت‌های ایران و سوریه مخالف هستیم» مقامات «یگان‌های حمایت از خلق کرد» می‌گویند «نیروهای شیعه برای روژاوا یک تهدید بشمار می‌آیند.»

به همین دلیل، صالح مسلم رهبر مشترک «حزب اتحاد دمکراتیک کرد» حمله به پایگاه شعیرات را که نشانگر حرکت موج جدید تجاوز ایالات متحده نسبت به سوریه بود «دارای نتایج مثبت» ارزیابی کرد. اما خود مسلم مخالفان را مسئول حمله شیمیایی معرفی کرد که در سال ۲۰۱۳ در دمشق صورت گرفت.

در نتیجه، این حمله سنگ پایۀ نقشه ای شد که ترامپ از اوباما برای «تجزیه سوریه به بهانه نبرد علیه دولت اسلامی» به ارث برده است. دولت اوباما پس از این حمله مداخله مستقیم در سوریه و نقشه «تغییر رژیم در سوریه با مداخله مستقیم ارتش ایالات متحده» را پیش کشید. این نقشه به دلیل مخالفت اویاما و مارتین دمپسی رییس پیشین ستاد ایالات متحده  کنار گذاشه شتد و نقشه «عقب ‌راندن دولت اسلامی» در دسامیر همان سال توسط دولت اوباما اعلام شد.

در حالی‌که بخش نخست این نقشه را جنگجویان «ارتش آزاد سوریه»، که در اردن توسط «سیا» آموزش می‌دیدند و اکنون از آن‌ها در التنف استفاده می‌شود، تشکیل می‌دهند، «یگان‌های حمایت از خلق کرد» که از حمایت کامل وزیر دفاع ایالات متحده برخوردارند بخش دوم این نقشه می‌باشند.

http://news.sol.org.tr/background-us-attack-syrian-aircraft-172447

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  چه سرنوشت غم انگیزی در کمین کردها در منطقه شمال سوریه میباشد!
  اینبار باید دید که آمریکا کدامین متحد خود را ابتدا فدا میکند؟ ترکیه و یا کردهای سوریه/ترکیه ای را؟
  بازی درد آوری است و کرد ها باز هم تنوانستند دوستان و دشمنان خود را – چه تاکتیکی و چه استراتژیکی (با هدف دور) بشناسند و همانند ۷۰ سال گذشته مابین آمریکا، انگلیس فرانسه و اسراییل دست دراز شده آنها و دیگر سران ارتجاعی اروپا و عرب، مابین بد و بد تر، یکی را انتخاب مینمایند که در نتیجه کوری «ملی گرایی» میباشد.
  کارگران ترکِ ترکیه ای، پارس، آذربایجانی و عرب… همانطور زیر فشار طبقاتی کمر خم کرده‌اند که زحمتکشان و کارگران کرد!
  سران کشورهای منطقه همگی از دشمنان اکثریت مطلق کردها؛ بی‌تفاوت که در کدامین کشور قرار گرفته‌اند میباشند و هر نوع دوستی با آنان مانند دوستی کبوتر با باز سرانجامی غم گین در پی خواهد داشت.
  کردها بسرنوشت آتش بیاران و پارکابان امپریالیسم غرب همچون سازمان ضد خلقی مجاهدین، ایران تریبونالی ها،‌ منصور حکمتی ها… پس از لوچیده شدن و پایان تاریخ مصرف، دچار خواهند گردید؛
  فقط با یک تفاوت که این گروه های ایرانی از شهوت شرکت در استثمار طبقه کارگر و زحمتکشان ایرانی چنین کف بردهان دارند و کشوری چون ایران با مرزهای جغرافیایی معلوم دراختیار تبلیغاتشان قرار دارد؛ ولی کرد هایی که میخواهند لقمه چرب تری داشته باشند، داشتن کشوری کُردی خیال خام آنان را رنگین تر میکند(بی تفاوت در شرق و یا غرب فرات باشد). آنها نمیدانند که:
  دوستی با سرمایداران کشورهای دیگر جز فاجعه ای که رضا شاه طبق دستور و نقشه انگلیس بسر محمد قاضی رهبر جمهوری دموکراتیک مهاباد آورد و سپس سرنوشت رضاشاه خودش و پسر منحوسش در مصر برای آنان بارمغان نخواهد داشت. یعنی مانند یک سگ بی ارزش بی تاج و تخت در انزوا و خواری سقط داده شدند.
  این درس دردناک تاریخِ پسا جنگ دوم جهانی در جهان میباشد که روزبروز در اثر ارتباطات سریع رسانه‌ها شفاف‌تر در ذهن تاریخی طبقات زحمتکش و شاغل نقش بسته است که گاهی ملی گرایی باعث ندیدن آن گردیده است!

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.