سرتیتر

کردهای سوریه آماده همکاری با عربستان

الهام احمد، یک مقام رسمی بلندپایه در دفتر سیاسی «نیروی دموکراتیک سوریه» گفت عربستان سعودی می‌تواند در ایجاد و تثبیت سوریه دمکراتیکِ دارای تنوع نقش بازی کند. در همان زمان، عبدالکریم عمر رییس مشترک «امور خارجی کانتون جزیره» [عدالت: کردستان سوریه از سه کانتون جزیره، کوبانی و عفرین تشکیل می‌شود] در توئیتر  نظر احمد را تکرار کرد: «عربستان سعوی کشور مهمی است، باید در ارتقای ثبات در سوریه نقش بازی کند و ما آماده همکاری با آن هستیم.» در ۸ ژوئن ترامپ علی‌رغلم مخالفت ترکیه نقشه مسلح کردن میلیشیای «یگان‌های حمایت از خلق کرد» را به سلاح‌های سنگین‌تر تصویب کرد.

ypg_saudi
منبع: چپ (sol)، پایگاه خبری حزب کمونیست ترکیه
تارنگاشت عدالت


مقام رسمی: کردهای سوریه آماده همکاری با ریاض هستند

الهام احمد، یک مقام رسمی بلندپایه در دفتر سیاسی «نیروی دموکراتیک سوریه» گفت عربستان سعودی می‌تواند در ایجاد و تثبیت سوریه دمکراتیکِ دارای تنوع نقش بازی کند.

الهام احمد روز ۸ ژوئن در مصاحبه با روزنامه «الریاض» چاپ عربستان سعودی گفت «عربستان سعوی کشور مهمی است، می‌تواند در ایجاد و تثبت سوریه دمکراتیک دارای تنوع نقش بازی کند. ما می‌توانیم با آن‌ها همکاری کنیم. دیده شده که سیاست‌های قومی و فرقه‌ای مفید نیستند.».

Women-on-Saudi

در همان زمان، عبدالکریم عمر رییس مشترک «امور خارجی کانتون جزیره» [عدالت: کردستان سوریه از سه کانتون جزیره، کوبانی و عفرین تشکیل می‌شود] در توئیتر  نظر احمد را تکرار کرد: «عربستان سعوی کشور مهمی است، باید در ارتقای ثبات در سوریه نقش بازی کند و ما آماده همکاری با آن هستیم.»

در ۸ ژوئن ترامپ علی‌رغلم مخالفت ترکیه نقشه مسلح کردن میلیشیای «یگان‌های حمایت از خلق کرد» را به سلاح‌های سنگین‌تر تصویب کرد.

در پی سفر خودنمایانه دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده به عربستان سعودی، که در جریان آن به گفته ترامپ یک معامله ۱۰۰ میلیارد دلاری برای «خرید مقادیر زیبایی از تجهیزات نظامی ایالات متحده» صورت گرفت، تنش‌ها در خلیج افزایش یافته است. عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و دیگر دولت‌ها بر سر چیزی که آن‌ها حمایت مالی قطر از گروه‌های افراطی و همچنین روابط آن با رقیب اصلی ریاض در خلیج- ایران- می‌نامند روابط خود را با قطر قطع کردند.

رجب طیب اردوغت رییس‌جمهور تریکه که مدت میدی است سعی کرده نقش یک «دلال قدرت» را در منطقه بازی کند اعلام کرد از قطر حمایت می‌کند. ترکیه تاکنون مستقیماً از ریاض انتقاد نکرده است.

http://news.sol.org.tr/syrian-kurds-open-collaboration-saudi-arabia-official-says-172404