اخبار ویژه, سرتیتر

روس ها استالین را «برجسته ترین شخصیت» جهان می دانند، پوتین نفر دوم

استالین که از سال ۱۹۹۹ در  نظرسنجیهای مشابه در جایگاه سه نفر صدر قرار داشته است، ۳۸ درصد از رأی دهندگان را کسب نمود. رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و آلکساندر پوشکین هرکدام با ۳۴ درصد در مقام دوم قرار گرفتند. لنین با ۳۲ درصد مقام سوم را کسب کردبنابر نتایج تحقیقات قبلی مرکز لوادا در طول چند سال گذشته، افکار عمومی روسیه درباره استالین بهبود یافته است. طبق نظرات جامعه شناسان و دانشمندان علوم سیاسی، این اغلب به دلیل جنگ روسیه با نازیسم در جنگ جهانی دوم بوده است. درحالیکه درصد روسهایی که به استالین احترام میگذارند و یا او را تحسین میکنند، کم و بیش بدون تغییر مانده است، اما در دهه گذشته شمار پاسخ دهندگانی که سیاست های خودکامه استالین و سرکوبهای سیاسی توده ای استالین را محکوم کرده اند، کاهش یافته است.

استالین «برجسته‌ ترین شخصیت» جهان

stalin

روسیه امروز

برگردان: آمادور نویدی

روس ها استالین را «برجسته ترین شخصیت» جهان می دانند، پوتین نفر دوم

یک‌بار دیگر روس ها رهبر اتحادجماهیر شوروی جوزف استالین را برجسته ترین شخصیت جهان نام‌گذاری نمودند. ولادیمیر پوتین با اکساندر پوشکین شاعر روس در مکان دوم قرار گرفته اند. درمیان غیرروس ها، آلبرت انیشتن و اسحاق نیوتون در بین ۲۰ شخصیت برجسته شناخته شده اند.

مرکز نظرسنجی لوادا از روس‌ها پرسیده بود که «برجسته ترین افراد جهان در همه اوقات در نزد مردم» را نام ببرند. نتایج این نظرسنجی در روز دوشنبه، ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد، که در آن استالین، پوتین، پوشکین، و ولادیمیر لنین در ردیف های اول تا سوم قرار گرفتند.

این نظرسنجی از ۱۶۰۰ نفر در ۱۳۷ مکان در سراسر روسیه صورت پذیرفت که به شکل آزاد بود – و به پاسخ‌دهندگان هیچ پییش‌‌نهادی جهت پاسخ‌هایشان داده نشد.

استالین که از سال ۱۹۹۹ در  نظرسنجی‌های مشابه در جایگاه سه نفر صدر قرار داشته است، ۳۸ درصد از رأی دهندگان را کسب نمود. رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین و آلکساندر پوشکین هرکدام با ۳۴ درصد در مقام دوم قرار گرفتند. لنین با ۳۲ درصد مقام سوم را کسب کرد.

درحالی‌که استالین، پوشکین، و لنین برای سال‌ها در ردیف‌های بالا قرار گرفته اند، اما این برای اولین بارست که رئیس جمهور کنونی روسیه در جایگاه سه نفر بالا قرار گرفته است.

پطر کبیر، اولین امپراتور و اصلاح‌طلب دولت قرون وسطی روسیه، با ۲۹ درصد در مقام چهارم رأی دهندگان قرار گرفت، که از اولین مرد فضانورد جهان، یوری گاگارین، درصد بالاتری کسب نموده است.

دو دانشمند برجسته روس – میکائیل لومونسوف، یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه دولتی مسکو، و دیمیتری مندلیف، مخترع جدول تناوبی عناصر(جدول مندلیف در شیمی – م) – نیز در میان ۲۰ نفر  صدر رأی دهندگان قرار گرفته اند.

putin_ionb

تنها سه غیرروس در میان ۲۰ نفر  صدر قرار گرفته اند. ناپلئون بناپارت رهبر فرانسه که ۹ درصد بدست آورد، و بنبال او آلبرت انیشتن و اسحاق نیوتون هستند که هرکدام ۷ درصد کسب نموده اند، و لیست با اولین و تنها رئیس جمهور اتحادجماهیر شوروی، میخائیل گورباچف خاتمه می یابد، که ۶ درصد از رأی دهندگان را بخود جلب نموده است.

بنابر نتایج تحقیقات قبلی مرکز لوادا در طول چند سال گذشته، افکار عمومی روسیه درباره استالین بهبود یافته است. طبق نظرات جامعه شناسان و دانشمندان علوم سیاسی، این اغلب به دلیل جنگ روسیه با نازیسم در جنگ جهانی دوم بوده است. درحالی‌که درصد روس‌هایی که به استالین احترام می‌گذارند و یا او را تحسین می‌کنند، کم و بیش بدون تغییر مانده است، اما در دهه گذشته شمار پاسخ دهندگانی که سیاست های خودکامه استالین و سرکوب‌های سیاسی توده ای استالین را محکوم کرده اند، کاهش یافته است. گفته می‌شود که این مرتبط با کاهش آگاهی سیاسی‌ست.

برگردانده شده از:

Russians name Stalin ‘most outstanding’ world figure, Putin ties for second

https://www.rt.com/politics/394158-russians-name-stalin-most-outstanding/

***

استالین برترین شخصیت شوروی و روسیه شد

تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۶ گروه: بین الملل منبع خبر

به گزارش ایرنا، بر پایه یافته های پژوهش مردمی مرکز نظرسنجی لوادا سنتر روسیه که امروز (دوشنبه) انتشار یافت، آمده است: 38 درصد پاسخ دهندگان یوسف (ژوزف) استالین را چهره محبوب خود خواندند.
34 درصد نیز پوتین و همچنین آلکساندر پوشکین شاعر و نویسنده برجسته روس را در جایگاه دوم چهره های محبوب خود قرار دادند.
بر اساس نتایج نظرسنجی، ولادیمیر لنین رهبر انقلاب بلشویکی و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی در سال 19177 و پطر اول تزار وقت روسیه هم در ردیف های سوم و چهارم چهره های محبوب روس ها قرارگرفته اند.
ژوزف ویسارینویچ جوگاشویلی که دسامبر 1878 در گرجستان امپراتوری روسیه به دنیا آمد، پس از مرگ ولادیمیر ایلیچ اولیانوف لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی، توانست در مبارزه قدرت لئون تروتسکی را شکست دهد و سال 19222 به مقام دبیرکلی حزب کمونیست برسد.
بسیاری حکومت استالین را به برخورداری از «کیش شخصیت پرستی» و بهره گرفتن از شیوه‌های مخفی حذف مخالفین متهم می کنند و از سوی دیگر نیز گروهی جانشین لنین را معمار تبدیل شوروی از جامعه و اقتصاد سنتی عقب مانده به یکی از قدرت های برتر اقتصادی و صنعتی دنیا می شناسند.
بسیاری از برنامه های فراگیر مربوط به رفاه اجتماعی مانند برخورداری همگان از مسکن و درمان رایگان، امکان تحصیلات عالی، تضمین شغل و بنیادگذاری دانشگاههای بزرگ از جمله دستاوردهای اجرای چندین برنامه توسعه در حدود 300 سال دوران مسئولیت رهبر وقت شوروی شناخته می شود.
اما نیکیتا خروشچف جانشین استالین در کنگره معروف حزب کمونیست شوروی که سال 1956 برگزار شد با محکوم کردن عملکرد دوران حکومت استالین روند مشهور «استالین زدایی» را آغاز کرد.
مطابق نتایج آخرین نظرسنجی بنیاد افکار عمومی روسیه که در ماه می انتشار یافت، 50 درصد روس ها با سطوح مختلف ارزیابی،  عملکرد استالین در مقام رهبر شوروی را به ویژه در دوره جنگ دوم جهانی و پیروزی در این نبرد که به جنگ کبیر میهنی شهرت یافته است، مثبت ارزیابی می کنند.
اروپام*391 انتشار دهنده:
هادی مولوی نیا

با عنایت به اینکه سایت «بولتن» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است. (قانون تجارت الکترونیک)

برگرفته از:

http://boultan.ir/news/1458845/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%B4%D8%AF

۱ دیدگاه

 1. مجید says

  خانم سپیده
  اگر شما به دقت جمله ی مرا خوانده بودید دیگر نیازی به آرزوی اشتباه بودن داوری تان نبود. در این جمله من سعی کرده ام نظر یک ناسیونال شوینیست روس در مورد لنین را بازتاب دهم و نه نظر خودم را. پس مطلقا مقایسه ای در کار نبود. برای یک ناسیونال شونیست روس لنین به عنوان بک انقلابی انترناسیونالیست هیچ جای مباهاتی ندارد و اگر او می توانست لنین را ازصفحه ی تاریخ روس می زدائید. اما، «به هر حال اسم لنین [توجه کنید اسم لنین] از روسیه جداناشدنی ست، درست همان طور که اسم ایوان مخوف [توجه کنید اسم ایوان مخوف] از روسیه جدا شدنی نیست»، پس حال که نمی توان لنین را از تاریخ حذف کرد، چه بهتر که با بزرگ کردن یک طرف رابطه طرف دیگر را هم بزرگ کرد. به عبارتی برای عظمت روسیه است که از نظر یک ناسیونال شونیست روس لنین اهمیت پیدا می کند و نه به خاطر خود لنین.

  دوست داشتن

 2. سپیده says

  مجید عزیز چرا سیاه را با سپید قاطی میکنید؟
  آیا شما هیچ وجه مشترکی با دیگر ادبا و رهبران سیاسی نظامی گذشته و حال روسیه و دیگر کشورهای مجتمع اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی نیافته اید که لنین را با ایوان مخوف این اسقف پیر،‌ نوازش کننده زنان تزار از نسل روس، مقایسه نمایید.
  وانگهی آیا ایوان مخوف این چنین در تاریخ ثبت میگردید بدون ادیب رمان نویس و کمونیستی مانند ماکسیم گورکی؟
  شاید این شهوت ران همچون دیگر احمقان دستگاه تزاری، بدون ماکسیم گورکی ناشناس میماند؟
  زهی کم لطفی، زهی کوتاهی کردن در مسایل اساسی
  امید است که اشتباه میکنم و چنین نباشد.
  آنچه شما کاملاً حق دارید سوء‌استفاده از ناسیونالیسم روسی در مقطع زمانی کنونی است. نه پوتین و نه دیگر سیاستمداران کنونی که بر راس حکومت روسیه فدرال قرار دارند کوچکترین وجه مشترکی با لنین و استالین، کارگری ساده که خود را شاگرد لنین میداند ندارند زیرا طبقه دیگری از اجتماع را همچون ایوان مخوف، نمایندگی میکنند! یعنی سرمایداران روسی با صدقه سری هایی برای تعداد قلیلی از زحمتکشان…
  هرچند که همه آن‌ها حسرت ناسیونالیستی قدرت و ابرقدرتی روزهای استالینی حکومت دمکراتیک کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را برای خود آرزو دارند و با تبلیغاتی چند سعی در چسباندن خود به استالین را دارند.
  در زمان لنین کشور اتحاد شوروی هنوز به چنین ابرقدرتی که کل جهان سرمایداری را با تمام ارتش هایش با کل کارخانجات و مزارع کشاورزی اش که برای آدولف هیتلر دست ساز ام.آمریکا کار و تولید میکردند تا در جبهه نتنها مهمات بلکه از همه مواهب برخوردار باشد را بشکستی مفتضحانه رهبری نکرده بود. هرچند که بدون لنین استالینی در کار نبود و شاید انقلابی اکتبری انجام نمیگردید! ولی جنگ دوم جهانی قطعی بود و احتمالاً راهی دیگر را جهت تقسیم مجدد جهان طی میکرد!
  این است دلیل کم لطفی سران کشور روسیه فدرال نسبت به لنین در مقابل شاگرد با وفایش یوزف ویزانویچ استالین.
  سپیده
  ۱۰تیرماه۹۶

  دوست داشتن

 3. مجید says

  تا آن جائی که بتوان اصولا روی این نظرسنجی ها حساب کرد باید گفت نتایج این نظرسنجی بیش از هر چیز حکایت از حاکم بودن روحیه ی ارتجاعی عظمت طلبی روس دارد. در این نظرسنجی، درپاسخ به سوال «برجسته ترین افراد جهان در همه اوقات [درتمامی زمان ها] در نزد مردم» چه کسانی هستند؟ ما شاهدیم که:
  ا ـ شخصیت های سیاسی ـ نظامی به شخصیت های غیر سیاسی ـ نظامی، علمی، ادبی و حتی قهرمانانی نظیر یوری گاکارین برتری دارند
  2 ـ شخصیت های روسی به غیر روسی برتری بلامنازع دارند
  3 ـ شخصیت های ناسیونالیست بر شخصیت های انقلابی برتری دارند؛ بی خود نیست که در این نظرسنجی پوتین، یک ماموردست دوم کی جی بی و ایضا ناشناس، که همه شهرت اش را مدیون فروریزی شوروی و فعل و انفعالاتی ست که در آن هنگامه صورت گرفت، در کنار استالین قرار می گیرد و هر دو یک سرو گردن بلند مرتبه تر از لنین. در واقع، اگر در این نظرسنجی برای لنین هم محلی از ِاِعراب وجود دارد، این نه به خاطر شخصیت انقلابی و جهانی او ست بلکه به این خاطر ست که به هر حال اسم لنین از روسیه جدا ناشدنی ست، درست همان طور که اسم «ایوان مخوف» ار روسیه جدا شدنی نیست، آن ها میراث روسیه هستند. از این روی، در این نظرسنجی، بزرگ داشت لنین متناظر ست با عظمت روسیه

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.