سياسی, سرتیتر

حزب کمونیست ونزوئلا بار ديگر بر اهميت لنينيسم تأکید می‌ورزد

حزب کمونیست ونزوئلا روز چهارشنبه در آغاز پانزدهمين کنگرۀ خود، یک سمینار بین‌المللی درباره اهمیت تئوری‌های ولادیمیر ایلیچ لنین در کاراکاس برگزار کرد. در مرکز پایتخت ونزوئلا، نمایندگان فراوانی از احزاب کمونیست از سراسر جهان از جمله کلمبیا، بریتانیا، آلمان، مکزیک، پاناما، پرتغال، نروژ، بلژیک و اسپانیا حضور داشتند. اسکار فیگوئرا، دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا در سخنرانی اصلی خود خاطرنشان کرد که سهم لنین در زمینه دانش انقلابی امروز هم از اهميت مرکزی برخوردار است: «ما کمونیست‌های ونزوئلايی امروز بر خصلت لنینی سازمان خود تأکید می‌کنیم. حزب انقلابی باید موضع طبقاتی روشنی داشته باشد و ایدئولوژی ويژۀ خود و برنامه طبقه کارگر را با یک جهت‌گیری انترناسيوناليستی نمايندگی کند، با يک رهبری جمعی و با استقلال کامل در مقابل بورژوازی و ابزار آن، يعنی دولت بورژوایی.»
 
منبع: ردگلوب
تارنگاشت عدالت
 lenin_zanan
حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) روز چهارشنبه در آغاز پانزدهمين کنگرۀ خود، یک سمینار بین‌المللی درباره اهمیت تئوری‌های ولادیمیر ایلیچ لنین در کاراکاس برگزار کرد. در هتل «Anauco Suites»، در مرکز پایتخت ونزوئلا، نمایندگان فراوانی از احزاب کمونیست از سراسر جهان از جمله کلمبیا، بریتانیا، آلمان، مکزیک، پاناما، پرتغال، نروژ، بلژیک و اسپانیا حضور داشتند.

کارلوس اوخدا فالکون، مدیر مؤسسه مطالعات بوليوار مارکس در سخنرانی افتتاحيه بیان داشت، که اين سمينار به مثابۀ «مقدمه»ای بر کنگره کمونیست‌های ونزوئلايی محسوب می‌شود. موضوع بر سر آوردن لنین، «بزرگ‌تیتان انقلاب روسیه»، به چارچوب مبارزات خلق‌ها در امروز است که با تشدید بحران سرمایه‌داری و پی‌آمدهای تشدید مبارزات طبقاتی روبه‌رو هستند.

اسکار فیگوئرا، دبیرکل حزب کمونیست ونزوئلا در سخنرانی اصلی خود خاطرنشان کرد که سهم لنین در زمینه دانش انقلابی امروز هم از اهميت مرکزی برخوردار است: «ما کمونیست‌های ونزوئلايی امروز بر خصلت لنینی سازمان خود تأکید می‌کنیم. حزب انقلابی باید موضع طبقاتی روشنی داشته باشد و ایدئولوژی ويژۀ خود و برنامه طبقه کارگر را با یک جهت‌گیری انترناسيوناليستی نمايندگی کند، با يک رهبری جمعی و با استقلال کامل در مقابل بورژوازی و ابزار آن، يعنی دولت بورژوایی.»

ری سونگ گیل، سفیر جمهوری دمکراتیک خلق کره در کاراکاس، سنت‌های مبارزه‌جویانه خلق کره را در برابر امپریالیسم برجسته کرد. وی با توجه به تحریکات نظامی ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی، تأکید کرد: «مردم کره شمالی آماده اند به شدت با تجاوزگران امپریالیستی مقابله کنند.»

کارلوس ویمر، عضو هيأت سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا و دبير روابط بين‌المللی حزب، خاطرنشان کرد که با انقلاب اکتبر در سال ۱۹۱۷ «کارگران، دهقانان و سربازان برای نخسنين بار قدرت سیاسی را به دست گرفتند.»

کنگرۀ پانزدهم روز پنج‌شنبه، ۲۲ ژوئن، در کاراکاس آغاز به کار کرد، که پايان آن برای روز یک‌شنبه پيش‌بينی شده است. در اين کنگره ۴۰۰ نفر نماینده از سراسر ونزوئلا و مهمانان متعدد بین‌المللی نیز شرکت خواهند کرد. حزب کمونیست ونزوئلا از عموم مردم برای شرکت در مراسم عمومی افتتاحيه کنگره که در ساعت ۳ بعدازظهر به وقت محلی (۹ شب به وقت اروپای مرکزی) در تئاتر Cantaclaro در کاراکاس برگزار می‌شود، دعوت کرد.