سرمقاله, سرتیتر

از روژاوا تا مزدوری آمریکا و عربستان

5947d78cc46188a17d8b45fa

تصویر رویترز Quelle: Reuters

ارتش آمریکا برای اولین بار با ادعای حمایت از نیروهای متحد کرد خود در سوریه یک جنگنده نظامی ارتش این کشور را هدف قرارداده و سرنگون کردند. در این مورد روسیه امروز با صاحبنظران منطقه به گفتگو پرداخت است.

علی اوزکوک

منتشر شده در روسیه امروز

ترجمه و تلخیص الف. میم.

ارتش آمریکا یکشنبه گذشته با جنگنده اف ۱۸ یک جنگنده سوری su-۲۲ را را در جنوب شهر رقه هدف قرار داد. بر اساس بیانیه رسمی دولت سوریه جنگنده سوری زمانی که به نیروهای تروریستی داعش حمله می‌کرد مورد حمله جنگنده امریکایی قرار گرفته است.
پس از این حمله دولت روسیه رسما اعلام کرد که یادداشت تفاهم بین این کشور و ایالات متحده آمریکا را رسما تعلیق خواهد کرد. این تفاهم نامه که برای جلوگیری از حوادث ناخواسته نظامی در آسمان سوریه تنظیم شده بود از این پس از سویی ارتش روسیه معلق شده تلقی می شود، این به این معنی است که روسیه ممکن است هواپیماهای آمریکائیان را هدف قرار دهد.

آمریکایی ها در نظر دارند با کمکی نیروهای متحد کرد خود در سوریه که بیشتر آنها را شبه نظامیان «چپ گرا» تشکیل می دهند کشورهایی را که در سوریه ضامن آتش بس می باشند تحت فشار قرار دهند، سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» زیلو در مصاحبه ای اعلام کرده است که هر نوع حمله دولت سوریه را به شدیدترین وجه ممکن پاسخ خواهند داد، نیروهای دموکراتیک سوریه که متحد امریکا میباشند معتقدند که ارتش سوریه قصد دارد عملیات حمله به هر رقه پایتخت داعش را دچار اختلال کند.

وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف در گفتگویی اعلام کرد که تمامی نیروهای که در سوریه درگیر هستندمیبایستی در خاک این کشور استقلال و حاکمیت ارضی سوریه را مد نظر داشته باشند و به آن احترام بگذارند همانطور که مصوبه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و دیگر مصوبات شورای امنیت بر آن تاکید کرده است.

النور اسماعیل متخصص علوم سیاسی از دانشگاه استانبول معتقد است، روند ایجاد آتش بس و صلح در سوریه که توسط سه کشور ایران، ترکیه و روسیه تضمین می شود، از دید آمریکا غیر قابل قبول بوده و این کشور سعی در ایجاد اختلال در این روند دارد. آمریکا سعی دارد که وضعیت شکننده ی سوریه را دچار بحران کرده و مانع توافق آتش بس و صلح شود.
معاون نخست وزیر روسیه «سرگی ریابکوف» یک گام جلوتر رفته و معتقد است که هدف قرار دادن جنگنده ارتش سوری از سوی آمریکا عملی تجاوز کارانه و دفاع از شکار از تروریسم می باشد. نماینده مجلس روسیه الکسی پوشکوف می گوید: آمریکا با هدف قرار دادن جنگنده سوری یک بار دیگر نشان داد که تنها به فکر دامن زدن به جنگ در این کشور می باشد و ادعای اینکه آمریکا با این عمل از خود دفاع کرده است غیرقابل قبول است چرا که رقه یک شهر سوری است و نه یک شهر امریکایی.

5947eae8c46188a17d8b4622

منبع روسیه امروز

روسیه در مقابل این عمل تا کجا پیش می رود؟

«آلکسی خلبنیکوف» تحلیلگر سیاسی شورای روابط بین المللی در مسکو می ‌گوید که آمریکا با این عمل به دنبال ارزیابی عکس العمل روسیه بوده و قصدش آگاهی از این موضوع است که روسیه در حمایت از متحد خود در سوریه یعنی دولت این کشور تا کجا پیش میرود، او سپس ادامه می دهد: در عین حال آمریکا حساسیت خود را روی مناطق شمال سوریه را هم نشان می دهد، مناطقی که نیروهای متحد آمریکا در آنجا مستقرند.

تحلیلگر روسی در ادامه می‌گوید که وضعیت نظامی آمریکا در سوریه وضعیت مناسبی نیست آمریکا با این عمل سعی دارد نشان دهد که حاضر است این وضعیت را به نفع خود تغییر دهد و از انداختن سنگ بر سر راه موفقیت ارتش سوریه علیه تروریست‌ها و داعش ابایی ندارد.

«لان گارانت» خبرنگار پورتال خبری «المصدر» که به دولت سوریه نزدیک است در مقابل سوال روسیه امروز تاکید کرد که ادعاهای ارتش آمریکا در مورد جنگنده سوری که قصد بمباران نیروهای کرد را داشته است قابل اثبات نیستند.

بیانیه آمریکا نادرست است بدین خاطر که ادعای تصرف روستای «چادین» توسط نیروهای دموکراتیک سوریه ساختگی و هیچ نشانه ای از این عملیات وجود ندارد.
ارتش سوریه روستای چادین را حدود ساعت پنج و نیم عصر از نیروهای تروریستی داعش پس گرفت و آنها را از این روستا بیرون راند، جنگنده آمریکایی حدود ساعت ۸ شب هواپیمای سوری را مورد حمله قرار داده است پس از این عمل یعنی سرنگون کردن جنگنده سوری اولین گزارشهای حمله ارتش سوریه به نیروهای دمکراتیک سوریه منتشر میشود،دیده بان حقوق بشر سوریه که طرفدار مخالفان دولت است و خبرگزاری کرد «آ.ن. ه.ا.» نیز تأکید کرده‌اند که در آن روز حمله علیه نیروهای دموکراتیک سوریه صورت نگرفته است.
مانند خلبنیکوف تحلیلگر روسی، گارانت هم معتقد است که آمریکا می‌خواهد به ایرانیها و روس ها تفهیم کند که حاضر است از مناطقی که نیروهای دموکراتیک سوریه و کردهای «چپ گرا» فعالیت می کنند، دفاع کند. خبرنگار آزاد «علی خلافه» معتقد است که وضعیت کنونی موجب تیره گی بیشتر روابط بین کردها و دولت مرکزی خواهد شد.
در ضمن این فرصتی بود برای آمریکا که دشمنی عمیقی بین کردهای سوریه و با دولت سوریه به وجود آورد.

خبرگزاری کردهای سوریه ان ار تی در گزارشی اعلام کرد که یکشنبه گذشته نمایندگان سیاسی کردهای چپگرای YPG با نمایندگانی از آمریکا، عربستان سعودی، اردن و امارات عربی متحده دیدار و گفتگو داشته اند. موضوع گفت و گو «انقلابیون روژاوا» با کشورهایی که همه از حامیان تروریسم در سوریه هستند این بوده است که چگونه این کردهای «چپ گرا» تحت عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه قادر خواهند بود که مرز بین سوریه و عراق را به کنترل خود درآورد. نمایندگان آمریکا و کشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس در این گفتگو اعلام کرده اند که حاضرند از «چپگرایان» کرد سوریه در نبرد با ارتش سوریه حمایت کامل مالی و نظامی کنند.

خلافه در مقابل این سوال روسیه امروز که آیا اتحاد آمریکا و کردهای چپگرا می‌تواند برای رژیم بشار اسد هدید و یا خطر جدی محسوب شود پاسخ می دهد:

خیر ارتش سوریه و متحدانش تحت هر شرایطی به سمت دیرالزور پیشروی کرده و آن را تصرف خواهند کرد.

همکاری علیه منافع آمریکا؟

این احتمال وجود دارد که ترکیه علیه شبه نظامیان چپ گرای کرد YPG در شهر عفرین وارد عمل شود.

عصر همان روز که ارتش آمریکا جنگنده سوری را سرنگون کرد روزنامه پرتیراژ صاباح در ترکیه در مقاله ای با عنوان «آمریکا از روابط ترکیه و روسیه نگران است ولی دلیلش را اعلام نمی کند» به این موضوع پرداخته است که بر اساس گفته های وزیر امور خارجه آمریکا تیلرسون این کشور از نزدیکی و همکاری های دولتهای ترکیه و روسیه نگران است و این اعمال را تقبیح می کند. آمریکا هم نگران همکاری های اقتصادی ترکیه و روسیه و هم نگران نزدیکی سیاسی دو کشور است از نظر آمریکا نزدیکی دو کشوری که دو طرف متخاصم را در سوریه حمایت می کنند، می‌تواند به تضعیف کردن موقعیت آمریکا در سوریه منجر شد.
رجیب سویلو نویسنده مقاله منتشر شده در روزنامه صاباح در گفتگویی با خبرگزاری روسیه امروز می‌گوید:
در ترکیه به مرورمی‌توان این نظر را مشاهده کرد که بشار اسد از این جنگ موفق بیرون خواهد آمد و رژیم وی به حیاتش ادامه خواهد، بنابر این تضاد اصلی در سوریه رقابت آمریکا و روسیه خواهد ماند و ترکیه سعی خواهد کرد در کناری بایستد و ناظر این رقابت باشد.

او می‌گوید وابستگی گسترده ترکیه به پیمان ناتو مانع از آن است که باعث پشت کردن ترکیه به امریکا و پیوستن به روسیه شود اما: نشانه های بسیاری وجود دارد که ترکیه هم مرزی با دولت مرکزی سوریه را با هم مرزی با شبه نظامیان کردترجیح دهد. اینکه در رقه دیر الزور و یا دیگر مناطق سوریه چه اتفاقی می افتد برای ترکیه کمتر اهمیت دارد.

شادی زاهد تحلیلگر سوریه نزدیک به دولت ترکیه معتقد است که دولت ترکیه به زودی به شهر عفرین حمله خواهد کرد چرا که این شهر مانند جزیره ای از دیگر مناطق کردنشین شمال سوریه دور افتاده است و شبه نظامیان کرد YPG و نیروهای ویژه آمریکا قادر به دفاع از آن نیستند.