کارگری, سرتیتر

چپ در بیابان

frace_96046

تصویر آسوشیتد پرس، عکاس کلود پاریس: پلاکارد انتخاباتی در مارسی

نوشته هانس گئورگ هرمن

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه از بهار تهرانی

برای توضیح وضعیت سیاسی چپ در فرانسه خبرنگار روزنامه پاریسی لیبراسیون سه شنبه گذشته، یک تصویر جالب و تأثیرگذار را انتخاب کرده است: بر روی صفحه اول روزنامه ای که توسط ژان پل سارتر در سال ۱۹۷۳ تاسیس شده، تصویر یک بیابانی خشک و خالی منتشر شده است زیر این عنوان که:«چپ – هیچ چیز!» »La Gauche – plus rien«
در واقع هم چنین است حزب سوسیالیست فرانسه به رهبری «فرانسوا اولاند» که تا همین چند روز پیش با ۳۹۵ نماینده در پارلمان فرانسه اکثریت آرا را به خود اختصاص داده بودمیبایستی امروز یکشنبه منتظر سقوط کامل به ناکجا آباد «بی اهمیتی سیاسی» باشد.

به دلیل عدم استقبال تاریخی رای دهندگان فرانسوی، از انتخابات پارلمانی که تنها ۴۸ درصد رای دهندگان در آن شرکت کردند، بسیاری از نمایندگان حزب سوسیالیست به جز ۴ نماینده که قبلا می‌توانستند مستقیماً وارد پارلمان شوند می‌بایستی به دور دوم رفته و خود را دوباره در معرض انتخاب رای دهندگانبی علاقه شان قرار دهند.
قانون انتخابات فرانسه تاکید می کند که در هر منطقه انتخاباتی حداقل یک نماینده با رای مستقیم مردم و با حداقل ۲۵ درصد آرا واجدین شرایط به مجلس راه یابد به علت عدم استقبال مردم از انتخابات، در بسیاری از مناطق انتخاباتی نمایندگان نتوانستند حداقل آراء لازم را برای راهیابی به مجلس کسب کنند. در بسیاری از مناطق ۵۲ درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت نکردند و حتی در مناطقی ۶۰ درصد واجدین شرایط رای دهندگان ترجیح دادن در خانه به مانند و به «دموکراسی» فرانسه پشت کنند.

در پارلمان آتی فرانسه یک اپوزیسیون واقعی وجود نخواهد داشت، انستیتو های نظرسنجی که قبلا بدرستی پیروزی رئیس‌جمهور نولیبرال فرانسه را پیش بینی کرده بودند، حزب طرفدار و یا نزدیک به ماکرون را در انتخابات روز یکشنبه هم پیروز قطعی انتخابات می دانند.
بر اساس این پیش بینی ها از ۵۷۷ کرسی پارلمانی حزب »La République en Marche« ۴۵۵ کرسی را به خود اختصاص خواهد داد.
حزب سوسیالیست فرانسه احتمالاً اگر شانس بیاورد ۳۵ کرسی را به خود اختصاص می دهد.

تصویر لیبراسیون 

صاحبنظران با هیجان بسیار ، در انتظار نتایج آراء نخست وزیر سابق کابینه فرانسوا اولاند، یعنی مانول والس هستند ، کسی که سعی کرد حزب سوسیالیست فرانسه را بر اساس الگوی حزب سوسیال دموکرات آلمان تغییر جهت دهد و بسیاری این تصمیم گیری را عامل اصلی سقوط حزب سوسیالیست فرانسه ارزیابی می کنند. نخست وزیر سابق فرانسه آقای والس که در منطقه انتخاباتی خود در دور اول انتخابات موفق شد تنها ۲۵.۴ درصد آرا را به خود اختصاص دهد در دور دوم انتخابات می بایستی با نماینده ای از حزب ژان لوک ملانشون،جبهه چپ فرانسه برای رفتن به پارلمان رقابت کند. فریدا امرانی تنها ۱۷.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد و جالب توجه این است که از سوی مخالف سرسخت نخست وزیر سابق فرانسه یعنی هامون نیز حمایت می شود.

با هیجان بسیار در مورد موفقیت ژان لوک ملانشون بحث و گفت و گو می شود. او که خود را تنها نماینده واقعی چپ فرانسه ارزیابی می‌کند، در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه با کسب ۱۹ و نیم درصد آرا پس از نماینده فاشیست های فرانسه ژان مارین لپن با ۲۱ درصد و فیلون دست راستی با ۲۰ درصد با اختلاف کمی چهارم شد.
ملانشون در حوزه انتخاباتی خود در شهر مارسی باکسب تقریبا ۳۵ درصد ارا از کاندیدای حزب نئولیبرال طرفدار ایمانوئل ماکرون پیشی گرفت، توانست در همان دوره اول به عنوان نماینده مستقیم مردم شهر مارسی وارد پارلمان فرانسه شود.