اخبار ویژه

واشنگتن بدنبال تبدیل خاورمیانه به یوگسلاوی است، کردها شبه نظامیان آمریکا هستند

syr_03

اقدامات پنتاگون در سوریه گویای آن است که آمریکایی‌ها با وعده تشکیل دولت مستقل به کردها، از آنها برای تحقق نقشه خود برای تقسیم سوریه و ایجاد پایگاه نظامی برای کنترل اوضاع در کل منطقه استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری «نووستی» روسیه در تحلیلی نوشته است» بر اساس اطلاعات منتشره از سوی خبرگزاری «رویترز»، نظامیان آمریکایی سامانه های پرتاب موشکهای متعدد از خاک اردن به پایگاه نظامی خود در منطقه «التنفاء» در خاک سوریه منتقل کرده اند. و این اقدام به معنای آن است که پنتاگون این بخش از خاک سوریه را مانند خاک آمریکا تلقی کرده و از آن بعنوان عرصه راهبردی برای حملات تهاجمی به سایر جهات استفاده می کند. و دقیقا به منظور پاکسازی این بخش از خاک سوریه از وجود نیروهای دولتی و ایجاد شرایط برای ایجاد پایگاه نظامی آمریکا و متحدانش در سوریه، ظرف یکی دو ماه گذشته چندین بار به مواضع ارتش سوریه در این منطقه حمله شده است و این مسئله هدف آمریکا از تحت کنترل درآوردن این بخش از خاک سوریه را مشخص می کند.

وعده آمریکا به کردها برای تصاحب مناطق شمال شرق سوریه

پنتاگون دیگر عملا مخفی نمی کند که مبارزه با گروه تروریستی داعش هرگز اصلی ترین هدف حضور آمریکا در خاک سوریه نبوده و نیست. همانطور که همه می دانند، مهمترین هدف آمریکا در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» سرنگونی رژیم «بشار اسد» و به اصطلاح «برقراری دموکراسی» در سوریه بود. اکنون راهکار دولت «دونالد ترامپ» مبتنی بر شعار پیش پاافتاده توسعه دموکراسی نیست، بلکه بر فواید متوازن است و به همین دلیل هم مقامات واشنگتن بطور همزمان بر سرنوشت بشار اسد، دموکراسی و منافع مخالفان سوری، تکیه دارند. در عین حال آمریکایی ها با تقویت حضور نظامی خود در منطقه، بطور مرسوم از «دستهای دیگران» برای پشبرد منافع خود در سوریه استفاده می کنند.

این دست بیگانه برای چند سال مخالفان مسلح مخالف سوریه بودند، ولی اکنون نظامیان آمریکایی در این کشور بر نیروهای دیگری تکیه دارند: آنها با شبه نظامیان کرد که به گروه تروریستی «پ.پ.کا» وابسته به حزب کارگر ترکیه مرتبط هستند،  به توافق رسیده و برای رسیدن به اهداف خود، آنها را به تسلیحات نظامی پیشرفته مجهز کرده اند.

کنترل ناتوی عربی-سنی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه

آمریکا در سال 2014 موفق شد تا ناتو را به ارگانی برای اداه امور اروپا تبدیل کند و اکنون نیز درصدد ایجاد «ناتوی عربی-سنی» در منطقه خاورمیانه است. اکنون می توان گفت که پنتاگون در تلاش نخست خود برای ایجاد ناتوی عربی-سنی موفق نشد و دلیل آن هم اختلاف داخلی بین کشورهای سنی منطقه (ترکیه و قطر در یک سو و عربستان سعودی در سوی دیگر) بود. اکنون این رویارویی در حال تشدید است و این بدان معناست که اکنون دیگر هیچ چیز مانع نظامیان آمریکایی نخواهد شد تا در منطقه خاورمیانه بلوک نظامی عربی-سنی بوجود آورند و آن را به «بروکسل عربی» تبدیل کنند و خود از پایگاه نظامی «التنفاء» و یا بهتر از آن، طی چند هفته آینده از «دیرالزور» این تشکیلات را هدایت کنند و بدین ترتیب ظرف چد ماه آینده مبارزات سختی در پیش خواهد بود.

دولت آمریکا قصد دارد ستاد فرماندهی بلوک نظامی جدید را از پایگاههای نظامی خود در خاک سوریه، عراق و اردن هدایت کنند. ولی سئوال اینجاست که چگونه آمریکایی ها کل منطقه را تحت تسلط و کنترل خود خواهند داشت.

به نظر میرسد که جهت گیری اصلی حملات نظامیان آمریکایی به شرق و شمال شرق سوریه است. هدف از آن گسترش مناطق تحت کنترل خود در دورترین فاصله از مرکز سوریه و پایتخت سوریه است که تحت کنترل ارتش سوریه و نیروهای نظامی روسی حامی آنها قرار دارد.

با توجه به اینکه شبه نظامیان کرد ظرف همین چند روز آینده شهر رقه (پایتخت داعش در سوریه) را تسخیر خواهند کرد، (تروریستها بر اساس توافق با نظامیان امریکایی در حال خارج شدن از شهر هستند) و در عین حال برخی نیروهای کرد از طرف شمال در حال نزدیک شدن به شهر دیرالزور هستند، می توان نتیجه گرفت که به کردها وعده تسلط بر تمامی مناطق شمال شرق سوریه تا کرانه رود فرات داده شده است. دقیقا اگر کردها بر چنین منطقه ای تسلط یابند، این مسئله پایه و اساس تشکیل «دولت مستقل کردستان» خواهد شد و قطعا آنها حاضر هستند تا آخرین نفر خود از آن دفاع کنند، تازه اگر واشنگتن هم به آنها وعده حمایت داده باشد، آنها حتی حاضرند برای دهها سال آینده، شریک آمریکا در منطقه شوند.

کردها در حال تبدیل شدن به «برگ برنده» واشنگتن

اگر شبه نظامیان کرد بتوانند شهر دیرالزور را تسخیر کنند، محور «مبارزه با تروریسم در سوریه» را به دو بخش شمال-شرق و بخش جنوب-شرق تقسیم می شود، در واقع با بیرون راندن نیروهای دولتی از این منطقه، کنترل مناطق مرزی بین سوریه و عراق که برای دمشق هم بسیار اهمیت دارد، بدست نظامیان آمریکایی خواهد افتاد.

در عین حال منابع خبری رسمی روسیه خبر داده اند که نظامیان آمریکایی هنوز نتوانسته اند که کنترل مناطق مجاور مرز عراق به بدست بگیرند. مسئله اینجاست که نیروهای ویژه روسی در این مناطق به نیروهای دولتی کمک می کنند تا کنترل آنجا را از دست ندهند. کاملا امکان دارد که دقیقا به همین دلیل نظامیان آمریکایی به نیروهای متحد دولتی در التنفاء حمله کرده باشند.

در این بین شبه نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا نه تنها نگران نظامیان سوریه هستند که از طرف مسکو حمایت می شوند، بلکه باید نگران ترکیه نیز باشند که با تحویل تسلیحات آمریکایی به کردهای سوری بشدت مخالفت کرده است. البته کردها از هر امکانی برای ایجاد دولت مستقل کردستان استفاده می کنند و حاضرند آگاهانه «برگ برنده» آمریکا در مرکز منطقه خاورمیانه شوند.

در حقیقت صحبت بر سر طرح آمریکا برای ایجاد یک دولت دست نشانده طرفدار خود در منطقه، نظیر جمهوری کوزوو در شرق اروپاست. مشخصات جغرافیایی و فنی این دولت جدید، دقیقا مطابق با طرح ناتو در خصوص کوزوو است.

تشکیل دولت دست نشانده به چه نیاز دارد؟   

برای ایجاد دولت جدید و تحت هدایت پنتاگون در خاک صربستان سابق (و اکنون مشابه آن در خاک سوریه) طراحان نظامی آمریکایی نیاز به حضور نظامی قانونی در منطقه دارند. برای همین مامورین ویژه اطلاعاتی غربی هم در صربستان سابق ابتدا حملات آلبانی تبارها به صربها را افزایش دادند و سپس به بهانه افزایش «تمایلات خصمانه» نیروهای واکنش سریع ناتو را در کوزوو مستقر کردند. بعد هم برای تضمین موفقیت، حملات هوایی به بلگراد سازش ناپذیر آغاز شد که بعد از آن بیرون راندن صربها از مناطق تحت کنترل آلبانی تبارها صورت گرفت که در نهایت به تشکیل کشور مستقل کوزوو و استقرار پایگاههای نظامی ناتو ساختارهای سازمان سیا در آنجا منجر شد.

اکنون هم در منطقه خاورمیانه که رعایت حقوق بین المللی در آنجا به حد صفر رسیده است، دیگر آمریکایی ها حتی نیازی به قانونی جلوه دادن حضور نظامی خویش ندارند. در واقع آمریکا در قلمرو بین سوریه و عراق، هر کاری که بخواهد می تواند انجام دهد و در همین راستا نیز کردها را وارد بازی خود نموده که اوضاع در منطقه را به وضعیت غیرقابل بازگشتی میرساند.

آمریکا اهمیتی به مخالفت سوریه و عراق نمی‌دهد

واضح است که دولتهای سوریه و عراق، مخالف «تشکیل دولت مستقل کردستان» در خاک کشورهایشان هستند. ولی کسی در واشنگتن نظر آنها را در این خصوص ا نپرسیده است، آنهم در شرایطی که آمریکا خود قصد دارد این دو کشور را به چند بخش تقسیم کند. آنها می خواهند کشور عراق را به سه بخش : سنی، شیعه و کرد تقسیم کنند. دقیقا چنین نقشه ای برای سوریه هم درنظر گرفته شده است. «کردستان مستقل» هم قرار است بر اساس نتیجه یک همه پرسی در شمال عراق تاسیس شود که در تاریخ 25 سپتامبر برگزار خواهد شد.

البته ترکیه با این طرح مخالف است و «رجب طیب اردوغان» تاکید کرده است که چنین اقدامی به نفع هیچکس نخواهد بود. ایران هم از مخالفین برگزاری همه پرسی در شمال عراق است و دقیقا با آنکارا موافق است. بیشتر از همه مقامات بغداد با این طرح مخالف هستند که به کردستان عراق، استقلال خواهد داد.

البته وعده آمریکایی ها به کردها برای تشکیل دولت مستقل، نه در شمال عراق، بلکه در استانهای شمال شرق سوریه است تا ائتلاف آمریکا را از تروریستها در سایر مناطق سوریه، جدا کند.