بین المللی, سرتیتر

ریشه های محاصره قطر چرا امریکا گلوی قطر را با گاز گرفته؟

katar_reuters.jpg

Foto Quelle: Reuters

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

طبق آمار گیری رسمی «اتحادیه بین المللی گاز»  و » گروه بین المللی  وارد کنندگان گاز» کشور قطر در سال 2016 حدود 77 میلیون تن گاز مایع به خارج فروخته است.

 در حال حاضر بخش عمده گاز به آسیا صادر می شود. قطر 60 در صد از گاز خود را به ژاپن، کره جنوبی، هند و چین صادر می کند. انگلستان نیز از بازار های با اهمیت است.

در رقابت برای کسب سهم بیشتری از بازار  پرسود گاز مایع امریکا قدرتمند ترین رقیب  قطر ست. آنچه برای واشنگتن بسیار ناخوشایند است قدرت قطر در آسیاست. از این رو امریکا می خواهد بین سالهای 2018 و 2014برای ایجاد  شبکه عظیمی از ترمینال های گاز سرمایه گذاری کند. تا سال 2015 شرکت های امریکائی 330هزار تن گاز مایع صادر کرده اند.

جاه طلبی امریکا با رویداد های اخیر در حوزه خلیج فارس در ارتباط است. پس از ملاقات سران دو کشور امریکا و عربستان در ریاض اتحادیه ای با عضویت کشورهای عربی تحت رهبری عربستان  تصمیم گرفت قطر را از لحاظ سیاسی و اقتصادی منزوی سازد. دکتر ولکان اوزدمیر تحلیلگر انرژی از «موسسۀ بازارهای انرژی و سیاست » در گفتگو با راشیا تودی (روسیه امروز) چنین گفت: بحران قطر ارتباط مستقیم با جهت گیری سیاسی اخیر امریکا و دونالد ترامپ دارد. افزون بر این مسئله رقابت عربستان با ایران نیز مطرح است.

نقطه شروع برای  تشدید اوضاع در خلیج فارس امریکاست. اوزدمیر می گوید: «بحران با قطر ناشی از رقابت میان ریاض و تهران است، اما برخلاف پرزیدنت اوباما، دونالدترامپ، رئیس جمهور امریکا جانب همپیمانهای سنتی امریکا یعنی اسرائیل و عربستان را می گیرد. میدان نبرد برای کشمکش نیز قطر است.

«اوزدمیر»، کارشناس انرژی از ترکیه، در پاسخ به این پرسش که بحران با قطر چه پیامد هائی می تواند برای  منطقه داشته باشد،  گفت: قطر بزرگترین صادر کننده گاز مایع  به بازار بین المللی انرژی است و از این رو  دارای اهمیت زیادی است. اگر کار تشنج ها بالا بگیرد، صدور گاز قطر با خطر روبرو می شود. چنین حالتی تاثیرات جدی بر بازار انرژی خواهد داشت. ممکن است قیمت ها جهش وار افزایش یابد. البته رقبای فروشنده گاز مایع از امریکا از چنین تغییراتی سود خواهند برد.

احتمال صدور 300 میلیون تن گاز قابل تصور است  

امریکا در حال حاضر دو ترمینال فعال برای صدور گاز مایع در اختیار دارد. یکی از آنها ترمینال صدور گاز مایع  در کنیا است، با ظرفیت 1،5 میلیون تن  ، که در سال 2016 هنوز آماده برای بهره برداری نبود. ترمینال دوم «سابینه پاس» است که در سال گذشته 2،9 میلیون تن گاز مایع بارگیری کرد. امریکا نقشه های بیشتری برای گسترش ظرفیت بارگیری در پیش دارد. بنا به گزارش  روزنامه صباح ترکیه  دستگاه اداری دونالد ترامپ در نظر دارد تا 30 ترمینال جدید تاسیس کند. موسسات امریکائی هم اکنون در کار ساختن 6 ترمینال برای حمل گاز مایع  هستند.

با اماده شدن این 6 ترمینال که در دست ساختمان است امریکا به 57،55 میلیون تن ظرفیت اضافی مجهز می شود. اگر هر 30 ترمینال ساخته شوند توان صادرات گاز امریکا به 300 میلیون تن بالغ خواهد گشت.

طبق تحلیل کارشناسان انتظار می رود  که امریکا روی به بازارهای آسیا و امریکای لاتین بیاورد. از این رو باید قطر بعنوان حریف مسلط بر بازار منطقه  پس رانده شود.

امریکا و عربستان گوۀ جدائی میان قطر و ایران فرو می کوبند

 

ایران نیز در نظر دارد با گامی بلند پای در این عرصه بگذارد. به دلیل وجود تحریم ها ایران تاکنون نتوانسته است نقشه های خود را پیاده کند. اما ایران بر خلاف امریکا رو بسوی همکاری دارد.

در عرصه فروش گاز، قطر بدنبال اتحاد بازرگانی با ایران است.  در همین  حال واشنگتن می کوشد تا موانعی در راه مناسبات کاری سالم  بین دو کشور ایجاد کند. روز 7 ژوئن یک طرح قانونی به کنگره امریکا ارائه شد  بنام «مقابله با فعالیت های ایران برای بی ثبات سازی- 2017»  .

روز دوشنبه هفته پیش پنج کشور عربی تحت رهبری عربستان سعودی همپیمان امریکا، کلیه مناسبات  دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند. عربستان قطر را  از لحاظ اقتصادی منزوی ساخته، در نتیجه قطر مواد خوراکی مورد نیاز خود را از ترکیه و ایران خریداری می کند. عربستان که خود از گروه های جهادی در سوریه حماست می کند، قطر را  به متهم می سازد به این که توسط جنبش های اسلامی خاور میانه را بی ثبات می سازد.

 

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/52232-usa-lng-gas-katar-untergehen/

۱ دیدگاه

  1. اححد مجد says

    اين نوشته كه به نظر مي رسد از يك منبع و نويسنده ترك سرچشمه گرفته(كه من او را نمي شناسم) يك موضوع ريشه دارتر سياسي را به سطح يك موضوع يا رقابت اقتصادي كاهش مي دهد. جان كلام استدلالي سياسي اين نوشته در ربط دادن بحران سياسي-ديپلوماتيك كنوني به موضوع گاز چنان كه اين نوشته برايش زمينه سازي كرده در اين جمله خلاصه مي شود كه:«اگر کار تشنج ها بالا بگیرد، صدور گاز قطر با خطر روبرو می شود. چنین حالتی تاثیرات جدی بر بازار انرژی خواهد داشت. ممکن است قیمت ها جهش وار افزایش یابد. البته رقبای فروشنده گاز مایع از امریکا از چنین تغییراتی سود خواهند برد». اين حرف به سادگي خودش رشته هاي سراسر اين نوشته را پنبه مي كند. يعني بر يك «اگر» بنا شده كه معلوم نيست چقدر امكان تحقق آن واقعي باشد. يكي از نامحتملترين پيامدها و سياهترين شق بحران كنوني را عمده كرده است. حرفهاي اين نوشته و تحليل آن و تيتر آن در صورتي درست است كه نويسنده موفق شود با يك پياله ماست، يك دريا دوغ درست كند. اولا بايد كار تشنج ها بالا بگيرد. كه واقعي نيست، چون قطر به هرحال يك متحد پايدار غرب است تا حتي يك متحد لرزان رژيم لرزانتر ايران و تازه از اين اتحاد قرار است فقط مواد غذايي به دست بياورد؟ رژيم ايران كه با وضعيت گذشته و حال و آينده اش نمي توان در معاملات بين المللي گاز كمكي به قطر بكند. مي ماند طرف معامله موادغذايي با تركيه، تازه اگر اين حرفها همگي محقق شوند، رقباي بازار گاز سود خواهند برد كه معلوم نيست الزاما آمريكايي باشند. بنابراين ترجمه كردن متوني از اين قبيل كه بيشتر به نظر مي رسد يك پادو كمپانيهاي تركيه(كه مأموريت دارند روي نيازهاي كمپاني متبوع خود متمركز شوند) آن را نوشته باشد تا يك تحليلگر سياسي-اقتصادي جدي، به حرفهاي سبكسرانه يي تبديل مي شود كه مشتري اش حسين شريعتمداري در كيهان آخوندهاست.
    اين نوشته در واقع يك موضوع مناقشه بسيار جدي در خاورميانه را به محاق مي برد و در معاملات گاز خلاصه مي كند. آمريكا از سه دهه پيش در باتلاق منطقه درگيريهاي جدي سياسي و نظامي دارد. حمله اش به عراق بيش از آن كه برايش درآمدي داشته باشد، تاكنون هزينه داشته است(هم مالي و هم نظامي و هم سياسي). بنابراين فروكاستن، مسائل سياسي كه بالاترين حد تكامل و ارتقاي تضادهاي طبقاتي هستند به اين شكل ساده سازانه به سطح اين يا آن معامله به رويكرد اين نوشته رنگ و بويي كودكانه مي بخشد.

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.