پرش به محتوا

۵۰ هزار نیروی امریکائی راهی افغانستان می شود!

afgan_syria

۵۰ هزار نیروی امریکائی راهی افغانستان می شود!

راشیا تودی( روسیه امروز) ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آینده ما

در حمله انتحاری صبح چهارشنبه- دهم خرداد – در کابل بیش از 90 نفر در منطقه  ای که اغلب سفارتخانه های خارجی در آن قرار دارند کشته و 450 نفر نیز مجروح گشتند. گفته می شود که این سنگین ترین  انفجار از زمان حمله امریکا به افغانستان در سال 2001 بوده است. مقامات افغانی شبکه حقانی را مسئول انفجار دانسته اند که  هدایت آن در دست  » آی . اس. آی. سازمان اطلاعات پاکستان است .

این انفجار  باد در بادبان آن قدرت های سیاسی در امریکا افکند که خواستار  تجدید بکارگیری  قدرت گسترده نظامی در افغانستان هستند. نظر امروز پنتاگون این است که دولت اشرف غنی فقط در صورتی قادر به ادامه حیات خواهد بود که امریکا بیش از پیش  به حمایت نظامی از آن دولت روی آورد. چنین بنظر می رسد که امروز که بیش از 15 سال از حمله نیروهای ائتلاف  بین المللی به افغانستان می گذرد  طالبان نیرومند تر از همیشه است.

دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی خود مدعی شد که  در صورت پیروزی در انتخابات، هر چه زودتر به  چالش در افغانستان  و عراق پایان خواهد داد. اینک بنا به گزارش های رسانه های امریکا، نظامیان باز فشار می آورند که  استقرار نیروهای نظامی در افغانستان بشدت فزونی یابد. در هفته های گذشته سران ارتش و سازمانهای  اطلاعاتی گزارش هائی ارائه داده اند که طبق آن گویا برای متوقف ساختن طالبان و نجات دولت کابل امریکا باید 50 هزار  نیروی نظامی دیگر به افغانستان اعزام دارد.

بنا به گزارش بلومبرگ کمسیون اصلی شورای مقتدر امنیت ملی امریکا نقشه انجام این کار را تصویب کرده است. رئیس جمهور نیز چراغ سبز نشان داده است. طبق  تخمین سازمان های اطلاعاتی تعداد سربازان آمریکائی در افغانستان که در حال حاضر به 8400 نفر محدود است باید افزایش چشمگیر یابد. در نیمه ماه گذشته پنتاگون اعلام کرد که 5 هزار سرباز دیگر به  افغانستان اعزام خواهد شد.

بنظر شورای امنیت ملی امریکا نیروهای نظامی امریکا باید خود مستقیما کارهائی  را در دست بگیرند که انجام آن تا کنون به «پیمانکاران خارجی» سپرده شده بود. در زمان اوباما  نظامیان از استراتژی «جای پای باریک» پیروی می کردند. کار سربازان امریکائی متمرکز بود بر عملیات ویژه، کار در چند محل ویژۀ استقرار نیروها و دادن آموزش به ارتش افغانستان. اوباما با این شیوه از نیروی نظامی کمتری استفاده می کرد.

«مک ماستر» مشاور تازه ای که شورای امنیت ملی به کار گماشته شیوه دیگری در پیش گرفته است و چنین استدلال می کند که افغانستان در صورتی می تواند از چنگ طالبان به در آید که تعداد سربازان بشدت افزایش یابد. در پایان ماه مه ژنرال وینسنت استوارت رئیس سازمان اطلاعات نیروهای دفاعی امریکا گفت در حال حاضر دولت اشرف غنی و طالبان در حالت پات (بن بست) قرار دارند. بنظر او این وضعیت می تواند بسرعت از این که هست  بد تر شود. بنا بر این امریکا باید «کاری کند که  بکلی  با آنچه ما در گذشته کرده ایم متفاوت باشد «.

» جک کین» ژنرال چهار ستاره بازنشسته که فرد مورد اعتماد «مک ماستر» است به بلومبرگ گفت » افزایش اساسی» نیروها » بهترین نقشه» است و احتمال موفقیت آن خوب است». او در این رابطه  به نظر خواهی هائی اشاره کرد که گویا صورت گرفته و طبق آن 70 تا 80 درصد مردم افغانستان مخالف طالبان هستند.

در چند هفته گذشته به فرمان دونالد ترامپ قدرتمند ترین بمب غیر اتمی که امریکا در اختیار دارد بر جنوب افغانستان فروافکنده شد. دولت او در نظر دارد بودجه تسلیحاتی را بشدت افزایش دهد و کلیه نیروها را بیش از پیش مسلح سازد. انفجار خودرو بمب گذاری شدۀ روز چهارشنبه در پایتخت افغانستان سبب شد تا بحث در باره تغییر اساسی سیاست امریکا در افغانستان شتاب گیرد.

 

https://deutsch.rt.com/asien/51735-50000-truppen-nach-afghanistan-prasident/

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: