سرتیتر

پیروزی مهم برای پناهجویان در مورد بازرسی بدنی برهنه از آنها در زندانهای هلند 

دولت هلند قبل از اینکه دادگاه اروپا بطور رسمی حکم محکومیت او را صادر کند، به نقض حقوق بشر در مورد پرونده یک پناهجو اعتراف کرد و 3.600 اورو به او غرامت پرداخت کرد!
سه سال پیش قاضی، دولت هلند و دادگاه عالی، شکایت خانم مری (اسم مستعار) را بررسی و تمام اتهامات را رد کردند.

تقریبا 5 سال استکه خانم خردا لاتر آخرین وکیل خانم مری است. پس از طی تمامی پروسه های قانونی در هلند، خانم لاتر مثل بقیه وکلا پرونده را رها نکرد، سرانجام بخاطر نقض حقوق بشر پناهجویان، علیه دولت هلند به دادگاه اروپا شکایت کرد…

خلاصه داستان خانم مری از این قرار است. او متولد زیمبابوه است. زمانیکه شوهرش را ربودند، خانم مری را به همراه دختر نه ساله اش بطرز وحشیانه ای مورد تجاوز قرار دادند واقعه ای که تا پایان عمر تاثیر و کابوسش باقی خواهد ماند… دیگر هیچ خبر و ردپایی از از شوهرش بدست نیامد… او سال 2009 وارد هلند شد. تقاضای پناهندگی کرد دو بار پرونده او بسته شد! بار سوم قبل از اینکه بتوانند اخراج کنند، در زندان پناهجویان اخراجی تقاضای پناهندگی کرد. از 9 نوامبر 2011 تا 27 فوریه 2012 در زندان ماند. سپس به کمپ پناهندگی منتقل شد. پرونده سوم او در تاریخ 4 مارس 2012 برای بار سوم بسته شد. و به زندان اخراجی ها در فرودگاه اسخیپهول آمستردام منتقل شد.
در هفتم مارس 2012 به «زندان زیست» منتقل شد. می خواستند بدن او را لخت و بطور کامل مورد بازرسی قرار دهند که موافقت نکرد و به سلول انفرادی منتقل شد. در آنجا او را دو نفر مرد و دو نفر زن به زمین خواباندند و بزور لختش کردند. در شرایطی که مردها بزور او را باصورتش به طرف زمین خوابانده بودند زنها لباسهای او را در آوردند تا بتوانند واژن و معقد او را مورد بازرسی قرار دهند… سپس انگشتانشان را بدفعات مکرر در تمام سوراخهای بدن او وارد می کنند تا مطمئن شوند که چیزی در آنجاها پنهان نکرده است!…
خانم خردا لاتر علیه دولت هلند، جهت نقض ماده سوم کنوانسیون حقوق بشر اروپا، شکایت کرد. موکل او به اجبار تن به بازرسی بدنی کامل برهنه داده، و باوی رفتاری غیرانسانی و تحقیرآمیز شده است.
همچنین طبق ماده هشت در بازرسی کامل بدنی برهنه موجب از بین رفتن یکپارچه گی جسمی و روحی او شده اند، که ناشی از تجاوز به حریم خصوصی و احترام به زندگی خصوصی فرد می باشد، شکایت کرد.
در هلند تقریبا هیچ وکیلی به اندازه خانم خردا لاتر اینقدر روی پرونده پناهجویان وقت نمی گذارد. آنهم پرونده ای که سه بار بسته شده!… دولت آنقدر صرفه جویی و محدودیتها برای وکلا ایجاد کرده است که مطلقا به نفع وکلا نیست از چنین پرونده هایی، عملا بدون دریافت دستمزد دفاع کنند! چندین بار وکلا علیه اینگونه سیاستهای دولت هلند اعتراض کرده اند!…

جهت درک ابعاد بیعدالتی و نقض حقوق بشر پناهجویان و بلاهایی که سر خانم مری در زندان هلند آورده اند، پیشنهاد می کنم حتما یادداشت زیر را بخوانید.
این یادداشت را سه سال پیش روزی نوشته بودم که قاضی شکایت این خانم را رد کرده و مدعی شده بود همه چیز براساس قانون به پیش رفته، تنها بخاطر بی دقتی فنی پلیس در ثبت گزارش، 15 اورو غرامت به این خانم تعلق می گیرد، وعده ای که تابحال انجام نشده است!
در همان زمان خبری در روزنامه های هلند، در مورد یک خانم امریکایی منتشر شده بود. این خانم آگاهانه و داوطلبانه در یک برنامه «دوست یابی برهنه» تلویزیونی در آمریکا شرکت کرده بود. قرار بر این بوده که در صورت انتشار تصاویری از آلت تناسلی شرکت کنندگان در این برنامه آن بخش حساس را تیره نشان دهند نه واضح و آشکار… تنها به خاطر انتشار یک عکس برهنه که طبق مقررات برنامه، نبوده ایشان 10 میلیون دلار تقاضای غرامت کرده بود!
حقوق بشر یک پناهجو با یک شهروند غربی اینقدر تفاوت دارد؟

با خواندن گزارش زیر متوجه می شوید که چه بلاهایی را در زندانهای کشورهای متمدن اروپایی سر پناهجویان می آورند. غرامت نمی پردازند که هیچ اصولا آنها را بخاطر اعتراض تنبیه کرده و به زندان انفرادی هم منتقل می کنند!… بی جهت نیست که برخی از پناهجویان از جمله، بدلیل نداشتن وکلای خوب و ناامیدی مطلق در احقاق حقوق انسانی شان، زیر اینگونه فشارها خرد شده، روانی می شوند و برخی خودکشی می کنند…
در بین عکس ها پناهجوی روسی بنام دولماتوف را می توانید مشاهده کنید. بعد از مرگ دولماتوف روشن شد که او بیگناه بود و کاملا اشتباهی دستگیر و روانه زندان شده و سرانجام بعد از ناامیدی کامل در زندان خود کشی کرد!
مقایسه برهنه کردن اجباری پناهجویان در زندانهای هلند و شرکت داوطلبانه یک خانم آمریکائی در برنامه تلویزیونی «دوست یابی برهنه»
https://www.facebook.com/notes/ahmed-pouri/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%87%D9%86%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%AC%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%D8%AC%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%84%D9%86%D8%AF-%D9%88-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%85-%D8%A2%D9%85%D8%B1/948636001822302/

دولت هلند تا آخرین لحظه ممکن از پذیرش اتهامات وارده سر باز زد. از آنجاییکه دولت هلند می دانست، با توجه به محتوای پرونده و شکایتی که خانم لاتر تنظیم کرده، در دادگاه اروپا این کیس را خواهد باخت، قبل از آنکه دادگاه اروپا بطور رسمی حکم خود را صادر کند، دولت هلند اعتراف کرد که در مورد خانم مری، ماده سوم قانون حقوق بشر اروپا نقض شده و به او بی حرمتی شده است! جهت جبران زیان روحی به این خانم 3.600 اورو غرامت پرداختند!
دادگاه اروپا پرونده را برگرداند زیرا متهم به جرم خود اعتراف کرده و غرامت هم پرداخت کرده است.
اعتراف به جرم برای دولت هلند هم پایان کار بهتری بود زیرا اگر بطور رسمی محکوم می شد به اعتبار دولت ودادگستری هلند بیشتر ضربه می خورد!
بزودی عفو بین الملل هلند هم در مورد این پرونده اطلاعیه خبری صادر خواهد. زیرا از زمانیکه خانم لاتر وکالت این پرونده را بدست گرفته آنها هم این پرونده را دنبال می کنند و سه سال پیش هم در افشای دولت هلند یک فیلم ویدئویی دو دقیقه ای در باره خانم ماری در یوتیوب منتشر کردند. این فیلم تاثیر گذار را در پیوند زیر می توانید ملاحظه بفرمائید.
De Vijfde Dag (promo)

اینگونه وقایع شرم آور نه در زندانهای کشورهای بی قانون جهان سوم بلکه در یکی از مهمترین کعبه های دمکراسی و کشورقانون و عدالت اتفاق می افتد!…

اهمیت این کیس در این نیست که تنها در هلند وضعیت پناهجویان را بهتر کرده و دولت هلند را به عقب نشینی وادار کرده… در سایر کشورهای اروپا نیز وضعیت کم و بیش مثل هلند است. کمی بدتر یا کمی بهتر از اینجاست… به همین دلیل با استناد به کیس هلند وکلا می توانند در سایر کشورهای اروپایی نیز از حقوق بشر پناهجویان بهتر دفاع کنند!…

با احترام،
احمد پوری (هلند) 27 – 05 – 2017

*********************************

پیوند این یادداشت در صفحه فیس بوک:

چند پرونده دیگر و پیوند مقاله مهم …

یک کیس دیگر
در مورد این خانم دو خانم او را لخت کرده و مورد بازرسی بدنی قرار داده اند.
» من نمی دانستم آنها با من چکار می خواستند بکنند؟ نگران بودم، باید تمام لباسهایم را در می آوردم می بایست خم می شدم و آنها باسن مرا با دستهایشان باز کردند و به سوراخ های بدن من نگاه می کردند! من از شدت خجالت می مردم. پرسیدم چرا این کار را می کنید گفتند ممکن است چیزی را آنجا پنهان کرده ای! چه چیزی را می توانستم در آنجا پنهان کنم؟
من لخت بودم فقط گریه می کردم. آنروز فکر می کنم به اندازه ده سال پیر شدم. در تمام عمرم چنین تجربه ای نکرده بودم. احساس می کردم انگار یک جنایتکار هستم که با من اینگونه رفتار می کنند. نباید زبان درازی می کردم باید سکوت می کردم. احساس می کردم غرور مرا شکسته اند!»

Vreemdelingendetentie in Nederland: het kan en moet anders

» من می خواهم همه بدانند که من تقاضای پناهندگی کرده ام، جنایتکار نیستم چرا در زندان هستم؟
در هلند سالانه بیش از ده هزار نفر پناهجو به زندان می روند بدون اینکه مرتکب جرمی شده باشند…. در این فیلم داستان سه نفر را که در این زندان بسر برده اند دنبال می کنیم… ژان ماری متولد بروندی است و ساکن آمستردام و در دانشگاه آمستردام درس می خواند… او بعد از تقاضای پناهندگی در فرودگاه به زندان رفت و در مجموع بیش از ده ماه در زندان می ماند تا منتظر تصمیم دولت هلند در باره تقاضای بماند!… »
آنها در زندان می مانند تا مقدمات اخراج شان فراهم شود! بعضی وقتها 18 ماه متوالی در زندان می مانند !

شش سئوال خانم شارون خست هاوزن از حزب سوسیالیست از دولت در مورد سیاست بیگانگان و بازرسی بدنی در زندانها…

https://zoek.officielebekendmakingen.nl/kv-tk-2013Z08499.ht…

قوانین هلند در مورد بازرسی بدنی برهنه از پناهجویان در زندانها

http://www.stichtinglos.nl/…/A%26MR%202012%2C%207%20-%20Vis…

گزارش دقیق و مفصل 18 صفحه ای سازمان عفو بین الملل هلند در باره وضعیت پناهجویان زندانی در هلند…
Isolatie in vreemdelingendetentie – Amnesty International

https://www.amnesty.nl/…/handout_rapport_isolatie_2015_maar…

یک ویدئو مستند از تلویزیون هلند
Vreemdelingendetentie in Nederland: Het verhaal van Sita Tumba

گزارش تخصصی 56 صفحه ای موسسه فاروس در باره وضعیت پناهجویان در زندانهای هلند

http://www.pharos.nl/…/kennisdocument_vreemdelingendetentie…