اخبار ویژه, سرتیتر

چرا نیروهای زرهی ارتش روسیه در مرز سوریه واردن مستقر شده اند؟

syria-654136_640

ترجمه از لینک تسایتونگ

مترجم منصور

روسیه نیروهای زرهی خود را در نزدیکی مرزهای سوریه و اردن مستقر کرد

تلاش آمریکا احتمالا جلوگیری از آزاد شدن این مسیر است٬ مسیری که میتواند دمشق٬ بغداد و تهران را به هم متصل کند و ارتباط با ایران متحد این کشور را آسان نماید.

رسانه های عربی در گزارشی مینویسند: نیروهای زرهی ارتش روسیه وارد مناطق مرزی اردن و سوریه شدند؛ هدف از این عملیات حفاظت از موقعیت ارتش سوریه٬ تقویت آنها و حفاظت از پستهای مرزی این کشور میباشد. بر اساس این گزارشها واحدهای صحرايی ارتش روسیه در مناطق جنوبی درعا و سویدا مستقر شده اند.

map

این منابع همچنین ادعا میکنند که واحدهای ارتش روسیه برای بستن مرزهای این کشور با اردن در امتداد مرزها مستقر شده بخصوص که ارتش سوریه اخیرا در این مناطق پیروزی های مهمی بدست آورده است. (مسدود کردن مرزهای سوریه و اردن از اهمیت استراتژیکی بالائی برخوردار است٬ آمریکا و دیگر حامیان عربی تروریسم مدتهاست به آموزش تروریستهای اسلامی «میانه رو» در خاک اردن برای ادسال به سوریه مشغولند در عین حال آمریکا از فکر تجاوز نظامی گسترده متشکل از یک ناتوی عربی از جنوب سوریه هنوز خارج نشده است – مترجم )

یک منبع نظامی نیز میگوید که روز یکشنبه واحدهای چترباز و نیروهای ویژه روسیه وارد منطقه جنوبی السویدا شده اند این تحولات نظامی به حمله ی هفته گذشته نیروی هوائی آمریکا به واحدهای مشترک ارتش سوریه و متحدانش در نزدیکی شهر التانف ارتباط دارد. نگاه کنید به مطلب « چرا آمریکا در حمایت از داعش ارتش سوریه را بمباران هوائی کرد» – مترجم

همین منبع افزود حضور واحدهای ارتش روسیه برای تقویت و مشاوره نظامی ارتش سوریه انجام گرفته است و در عین حال برای هشدار به نیروهای آمریکائی و اردنی در جنوب سوریه میباشد تا آنان را که در این منطقه جا خوش کرده اند از فکر تجاوز نظامی به سوریه خارج کنند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط رسانه ها ارتش روسیه در نظر دارد پایگاهی نظامی در امتداد مرز با اردن ایجاد کند. دسته دیگری از رسانه ها اما معتقدند که این عملیات با هدف تقویت نیروهای ارتش سوریه برای آزاد سازی مرزهای سوریه و عراق صورت میگیرد.

ژنرال لبنانی «چارلز ابی نادر » یک از متخصصان امور نظامی خاورمیانه روز شنبه گذشته در گفتگوئی با خبرگزاری تاس گفت«ایالات متحده آمریکا با هدف خارج کردن کنترل مرز سوریه و عراق به دخالت نظامی مستقیم در سوریه دست زده است»٬ چارلز ابی در ادامه میگوید٬ «توضیح دیگری برای تجاوز مستقیم و بمباران ارتش سوریه و واحدهای متحدش وجود ندارد»او سپس گفت٬ منطقه شرقی سوریه همانجائی که ارتش سوریه مشغول انجام عملیاتی مهم است منطقه ای با اهمیت سوق الجیشی بالائی است.

اگر فرض را بر این بگذاریم که جاده روطباه ـ رمادی از شر تروریستهای داعش پاک بشود٬ در این منطقه فقط یک جاده قابل عبور موجود است که از آن طریق میتوان به بغداد رفت.

تلاش آمریکا احتمالا جلوگیری از آزاد شدن این مسیر است٬ مسیری که میتواند دمشق٬ بغداد و تهران را به هم متصل کند و ارتباط با ایران متحد این کشور را آسان نماید.

متخصص نظامی لبنانی معتقد است که تجاوز نظامی آمریکا شباهت زیادی با بمباران مستقیم منطقه دیرالزور در سال ۲۰۱۶ دارد٬ در آن زمان جنگنده های آمریکائی با بمباران واحدهای ارتش سوریه موجب شدند تا نیروهای تروریستی داعش که در حال شکست و فرار از دیر الزور بودند از این حمله استفاده کرده و دوباره بر بلندیهای استراتژیک جبل السردا در نزدیکی فرودگاه دیر الزور مستقر شوند. این نگرانی اکنون هم وجود دارد که عملیات جنگنده های آمریکائی در خدمت هموار کردن راه برای بازگشت داعشویا تروریستهای مشابه دیگر مورد حمایت آمریکا به این منطقه باشد.

بر اساس ادعاهای ارتش آمریکا٬ جنگنده های این کشور در ۱۸ ماه مه نیروهای سوری و متحدانشان را به این علت بمباران کرده اند که گویا موقعیت نظامی نیرو های آمریکائی و متحدانش (تروریستهای «میانه رو» اسلامی، عربی) مستقر در این منطقه را به خطر انداخته بودند.