سياسی

اتحاد «چپ» نئولیبرال، کنتراها و امپریالیسم علیه انقلاب مردم ونزوئلا

venezuella_2309

سیما صابر

اعتراضات خیابانی سازماندهی شده ی اپوزیسیون ونزوئلا هر روز اشکال خشونتبارتری بخود میگیرد، آنهم با وجود آنکه دولت منتخب و شخص پرزیدنت مادورو آمادگی خود را برای گفتگو و مذاکره با مخالفان اعلام کرده اند و موازی با این تحولات مادورو از نیروهای انتظامی و نیروهای هوادار دولت درخواست کرده است که از خشونت پرهیز کنند و تسلیم توطئه چینی های مخالفان مسلح و خشونت طلب نشوند.

مخالفان به شکلی سازماندهی شده دست به گسترش خشونت و آشوب میزنند.

دولت ونزوئلا در دستوری کاملا شفاف اعلام کرد که نیروهای انتظامی حق استفاده از سلاح علیه مخالفان را نداشته و تنها از گاز اشک آور و ماشین آبپاش میتوانند استفاده کنند. با وجود این ۵۰ نفر جان خود را از دست داده اند، چند تن از آنها هنگام دزدی دچار برق گرفتگی شده اند و بخش بزرگی از کشته شدگان توسط  خودمخالفان و با سلاحهای دست ساز به قتل رسیده اند و تنها چند نفربا دخالت نیروهای انتظامی کشته شده اند که این افراد متخلف دستگیر و زندانی شده اند.

با وجود این واقعیتهای غیر قابل کتمان رسانه های قدرتمند اپوزیسیون در داخل ونزوئلا دولت را متهم به کشتار مخالفان میکنند.(در ونزوئلا اکثریت رسانه ها و تلویزیونها در اختیار کنترا ها هستند) رسانه های بین المللی غربی تنها با اشاره به اعتراضات و تعداد کشته شدگان طوری وانمود میکنند که گویا یک رژیم سرکوبگر و یک دیکتاتور خونخوار به کشتار مردمش مشغول است و کنترا های ونزوئلائی وابسته به امپریالیسم آمریکا منادیان آزادیند، همین منادیان آزادی اخیرا نوجوان طرفدار  دولت را با ریختن بنزین بر بدنش زنده آتش زدند (۱) و در حالیکه آتش جان او را فرا میگرفت آنها هلهله شادی سر میدادند. این فرشتگان دمکرات که همه از طبقات مرفه ی سینه چاک غربند (جنبش سبز سلام میرساند) با کشتن هواداران دولت برای آنها مراسم ترحیم برگزار میکنند! در حالیکه با بمبهای آتشزا به پاسگاهها حمله میکنند و بمبهای حاوی مدفوع بر مخالفانشان (۲) و نیروهای انتظامی شلیک میکنند و تا بحال بارها بجرم قتل هواداران دولت دستگیر شده اند بنام مبارزان آزادی وطن مورد تفقد و تکریم رسانه های «معتبر»  جهان قرار میگیرند.

راستها و فاشیستها در داخل و خارج ونزوئلا متحدا به دفاع از شورش کنتراهای میپردازند و در حمایتشان از این جانوران کوتاهی نمی کنند. در حالیکه تنها بخش بسیار کوچکی از چپگرا ها خود را بدفاع از انقلاب بولیواری متعهد میبیند و در برابر پروپاگاندای امپریالیستی غربی مقاومت نشان میدهد، بقیه چپ با ژستهای از خود متشکر چاوز و مادورو را به کوتاهی و راست روی در کوتاه کردن دست سرمایه داری و جلوگیری از قدرتگیری کارگران  و یا سو مدیریت متهم کرده و غیر مستقیم به تکرار خزعبلات رسانه ها غربی میپردازند و بخش دیگری نیز همدست با آمریکا وکنترا ها از سرنگونی دولت حمایت کرده و آرزوی پاک شدن این لکه ننگ از دامان«سوسیالیسم انسانیشان» دارند.(انقلاب بولیواری در چند سال گذشته اشتباهات زیادی را مرتکب شده است اما این اشتباهات هرگز منجر به ترک جبهه مبارزه با فقر در ونزوئلا نشده است، انقلاب بولیواری همواره از انقلاب کوبا و مبارزات زحمتکشان آمریکای لاتین و فلسطین دفاع کرده است)

بخشی از چپ ایران که در دوباره جویدن استفراغ رسانه های غربی و چپهای نئولیبرال اروپائی سرآمد چپهای خاورمیانه است به بهانه حمایت چاوز از سیاستهای احمدی نژاد بهترین فرصت را بدست آورد تا دست در دست امپریالیسم و رادیو لیبرتی و بی بی سی، چاوز را پوپولیست و انقلاب بولیواری را خرده بورژوائی بخواند و خود را بر فراز مردم ونزوئلا قرار داده و بحالشان تاسف بخورد. امروز هم با سکوت کامل در برابر تمام این جنایات و توطئه ها همدست امپریالیسم ماندن را بدفاع از انقلاب  «گدا گشنه ها» ترجیح میدهد، از چپی که رنگ انقلابش سبز است، کشور دمکراتیکش اسرائیل است، مبارزان انقلابی اش اکرائینی هستند،  بهارش عربی است و مدافع حمله به افغانستان، لیبی و سوریه است، حزب الله و حماس را مسئول جنایات اسرائیل در حق فلسطینی ها میداند، آرزویش مصاحبه  و یا نوشتن مقاله  در روزنامه های هوادار رفسنجانی و خاتمی و روحانی مانند شرق و آرمان و وقایع اتفاقیه است و دشمن اصلی اش در منطقه امپریالیسم روسیه برهبری پوتین و نفوذ خطرناک چین در آفریقاست و در مورد کشتار مردم یمن و گرسنگی دادن به آنها سکوت کامل میکند،  چپی افتخارش در رکاب آمریکا – زیر پرچم یانکیها و کردهای  «انقلاب» کوبانی – شمشیر زدن است (روژاوا در انتخاب ارباب چندان مشگل پسند نیست با ترامپ بهتر از اوباما کار میکند) و برای حمله به سوریه توسط آمریکا هورا میکشد و از محاصره مردم کره شمالی و ایران بنام مبارزه با سوسیالیسم  موروثی و سرنگونی رژیم ولایت فقیه حمایت میکند، از چپی که خواستار منطقه پرواز ممنوع در ایران است چه انتظاری را میتوان داشت؟ جز مزدوری هلند،اسرائیل، عربستان و آمریکا را کردن؟

مردم ونزوئلا، کارگران و زحمتکشان آمریکای لاتین اما فریب شعارهای توخالی چپهائی که به چپ راهنما میزنند و به راست میپیچند را نمی خورند آنها دست در دست کوبای انقلابی، بولیوی و اکوادور مبارز در برابر توطئه های امپریالیستها و چپ های  نئولیبرال دست به مبارزه میزنند در همین رابطه مادور رهبر مردمی ونزوئلا در برابر حملات امپریالیسم آمریکا شخصا پا به میدان نهاده است در همین رابطه نیکلاس مادورو رئیس جمهور منتخب ونزوئلا شدیدا دونالد ترامپ را مورد انتقادهای خود قرار داد و او را از دخالت در امور داخلی کشورش بر حذر داشت، این انتقادات تنها چند روز قبل از انتشار مصاحبه رهبر دست راستی اپوزیسیون ونزوئلا  «خولیو بورخس» صورت گرفت که در آن رسما خواستار رژیم چنج دولت قانونی و منتخب ونزوئلا شده بود.

نیکلاس مادورو در یک گردهمآئی بزرگ در کاراکاس خطاب به ترامپ گفت «دست های کثیفت از ونزوئلا کوتاه باد، برو گم شو ترامپ، برو گم شو از ونزوئلا».

رهبر چپگرای ونزوئلا درحالیکه هزاران نفر از هوادارانش وی را تشویق میکردند، خواستار پایان بخشیدن به سیاستهای امپریالیستی تغییر رژیم در ونزوئلا شد!

مادورو باردیگر رئیس اپوزیسیون وابسته ونزوئلا را مورد حمله خود قرار داد و آنها مزدوران و دستنشاندگان ترامپ خواند، دولتی فجیعی که در راس آمریکا قرار دارد و ترامپ را فردی خارجی ستیز خواند که هدفش نابودی آمریکای لاتین است.

مادورو در ادامه اظهاراتش دونالد ترامپ را بخاطر تحمیل سیاست شکست خورده اش به وزارت خارجه آمریکا سرزنش کرده و اتهامات دروغین ترامپ علیه ونزوئلا را شدیدا رد کرد.

حملات رئیس جمهوری ونزوئلا علیه ترامپ را میتواند در رابطه با مصاحبه خولیو بورخس رهبر اپوزیسیون بهتر فهمید. بورخس در گفتگوئی با بی بی سی هر نوع مسئولیت پذیری اپوزیسیون دست راستی در مورد مرگ ۵۰ نفر قربانی درگیری های ضد دولتی را رد کرد، او در ۱۹ ماه مه در مصاحبه ای با خبرنگار بی بی سی در برابر سوالات انتقادی قرار گرفت. بورخس در این مصاحبه بر خلاف حقایق تاریخی مدعی شد که که حزب او بنام «اول عدالت» و خود او شخصا هیچ نقش در کودتای شکست خورده علیه رهبر فقید ونزوئلا در آپریل ۲۰۰۲ نداشته است و سپس مدعی شد که اینها همه پروپاگاندا بوده و ان جی او ها و دست راستی ها در کودتا نقشی نداشته و ارتباطی بین آنها و امریکا نبوده است. در ادامه اما اقرار کرد سفر اخیر وی به آمریکا برای جلب کمک دولت آمریکا صورت گرفته است!  «من رفتم از آمریکا درخواست کمک کنم»

او در آمریکا با مشاور امنیتی و معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

۱

https://larepublica.es/2017/05/21/video-oposicion-venezolana-prende-fuego-a-un-hombre-durante-una-manifestacion/

۲

https://mejalehhafteh.com/2017/05/14/%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%db%8c-%d8%ab%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d8%b1%d8%af/