سرتیتر

خودکشی«دمکراسی» در آمریکا یا در آمریکا چه میگذرد؟ 

von Paul Craig Roberts نوشته
ترجمه و تلخیص از الف. میم

پل کریگ رابرتس روزنامه نگار منتقد و مشهور آمریکائی باراک اوباما و دونالد ترامپ را متهم به خلف وعده های انتخاباتی و فریب رای دهندگان آمریکائی میکند.

trumporange

اینکه در چنین فاصله کوتاهی پس از هشت سال ریاست جمهوری اوباما که به فریب رای دهندگان و انتخاب کنندگانش مشهور است ترامپ هم به این فریبکاری ادامه بدهد نشاندهنده خیلی چیزهاست. از پس یک رئیس جمهور فریبکار دمکرات یک رئیس جمهور جدید فریبکار جمهوریخواه آمده است. این یک روند جالب توجه است که بیشتر شهروندان آمریکائی آنرا نادیده میگیرند.Paul Craig Roberts

برخلاف آمریکائیها پرزیدنت پوتین این روند را بخوبی مشاهده کرد و در ملاقات وادی – کلوپ (۱) در این مرد نظرش را چنین بیان کرد:

در جهان غرب سیاستگزاری توسط سیاستمدارانی که مردم آنها را انتخاب میکنند صورت نمی گیرد، مهم نیست که مردم چه کسی را انتخاب کنند تصمیمات سیاسی توسط نخبگان در قدرت گرفته میشود. با برگزاری انتخابات فقط به رای دهندگان اینگونه الغا میشود که در جهان غرب دمکراسی حاکم است، اما رای دهندگان کوچکترین نفوذی بر نخبگانی که سیاستهای جنگ افروزانه را انتخاب کرده اند ندارند.
رای دهندگان هر بار این را تجربه میکنند که شرکتشان در انتخابات هیچ تاثیری بر تصمیمات سیاسی کشور ندارد. این وضعیت آنان را ناامید و پرتاشجو میکند و فضايی را ایجاد میکند که نخبگان حاکم را هم تهدید میکند و هم آنان برای انحراف افکار عمومی ناراضیان، فرو نشاندن خشم مردم و تغییر این فضا دست به جنگ افروزی بیشتری دست میزنند.

باراک اوباما قول داده بود نیروهای نظامی آمریکا را از افغانستان و یا از عراق و یا از هردو کشور خارج کند. او متعهد شده بود دولت پلیسی که در زمان جورج بوش پسر ایجاد شده بود را برچیند. او قول داده بود درآمدهای مالیاتی آمریکا را برای حل مشگلاتی داخلی این کشور مانند رفورم و اصلاحات بخش بهداشت و درمان و یا بهبود بیمه های اجتماعی هزینه کند.
اما کدامیک از این وعده هارا عملی کرد؟
او جنگ در افغانستان و عراق را نه تنها متوقف نکرد بلکه گسترش هم داد و حتی جنگهای تازه ای را هم آغاز کرد. او لیبی را نابود کرد و بدنبال نابودی کامل سوریه نیز بود این آخری اما آنطور که او میخواست پیش نرفت زیرا بریتانیا از او حمایت لازم را نکرد و روسیه هم وارد معرکه شد.
اوباما دولتهای هندوراس و اکرايین را که به شیوه ای دمکراتیک انتخاب شده بودند سرنگون کرد. او فضای امنیتی و پلیسی را گسترش و تقویت کرد.او از روسیه و پوتین شیطان ساخت. او با اجرای نیم بند طرح «اوباماکر» عملا درآمد های اجتماعی را به جیب شرکتهای خصوصی بیمه درمانی واریز کرد و بخش خصوصی سود سرسام اوری از این معامله نصیبش شد.
نخبگان حاکم آمریکا با همیاری رسانه های خودفروخته تمامی این کارنامه ننگین اوباما را با پروپاگاندايی که علیه ترامپ براه انداختند از حافظه جامعه زدودند.
ريیس جمهور منتخب کشور به عنوان خطری بزرگ برای آمریکا و مردمش معرفی شد و بدنامش کردند.
اورا یک جاسوس روسی خطاب کردند اورا متهم کردند با کمک پوتین پیروزی هیلاری کلینتون را ربوده و بجای او در کاخ سفید جا خوش کرده است و حالا ترامپ قصد دارد برای برپايی دوباره امپراطوری اتحاد جماهیر شوروی به کمک پوتین بشتابد.

تمامی این ادعاهای طبعا ساختگی و دروغپراکنی بود اما این مزخرفات تاثیر خود را بر جامعه آمریکا آنطور که آنها میخواستند نهاد. ترامپ در برابر این فشارها دوام نیاورد و تسلیم شد و مشاور امنیتی خود را که قصد داشت وعده انتخاباتی ترامپ مبنی بر بهبود روابط با روسیه را عملی کند اخراج کرد. بجای او یک احمق ضد روس را انتخاب کرد که احتمالا تا بمبهای اتمی در مرکز کشورهای غربی منفجر نشود آرام و قرار نخواهد داشت.
اما سوال اینجاست چرا دو ريیس جمهور آمریکا آنهم یکی پس از دیگری زیر مهمترین وعده های انتخاباتی خود زدند؟

پاسخ این است: این روسای جمهوری آمریکا نیستند که چنین تصمیماتی را میگیرند بلکه تصمیم گیرندگان واقعی تشکلها و لابی های پنهان در پس آنها هستند.
به همین دلیل است که دونالد ترامپی که در واقع میخواست آمریکا را از معرکه سوریه خارج کند ناگهان مجبور به تغییر نظر شده و در عوض با بمباران فرودگاهی در این کشور رسما قوانین بین المللی رانقض و جنایت جنگی مرتکب میشود.

ترامپ از سویی ادعا میکند که بدنبال عادی سازی و بهبود روابط با روسیه است اما از سوی دیگر به وزیر خارجه اش دستور میدهد که تحریم های علیه روسیه را زمانی ملغی کند که پوتین شبه جزیره کریمه و ناوهای جنگی دریای سیاه را به اکرايین عودت دهد!

این غیر عملی و غیر ممکن است که از یک سو ادعای درخواست بهبود روابط با کشوری را طرح کنی و همزمان از آن کشور بخواهی برای رسیدن به این هدف امنیت و سیستم دفاعی خود را بدست خود نابود کند. با وجود اینکه ترامپ در برابر مخالفانش تسلیم شده است اما رسانه ها دستبردار نیستند یکی ار همین«کارشناسان» سیاسی در رادیو «ان پی ار» مدعی میشود که انتقادات ترامپ از رسانه ها ناعادلانه است و این ادعا در حالی مطرح میشود که ما روزانه شاهد تحقیر او در رسانه های دنیا و آمریکا میباشیم.

چنین است که «کارشناس» رادیو بخود حق میدهد که ادعا کند که ترامپ در مورد ماجرای شنود اوباما از او در «ترامپ تاور» دروغ گفته و بهتان زده اما این ادعا را که ترامپ با تبانی پوتین پیروزی هیلاری کلینتون را دزدیده است بدون کوچکترین شک و شبه ای به عنوان «حقیقت» بخورد مخاطبان خود میدهد.
.
رسانه ها نمی توانند از یک سو خود را مخالف روش تهمت زنی بی پایه جلوه دهند و وقتی به مخالفان خود میرسند به همین روش تهمت زنی دست یازند. سوال اینجاست که چرا الیگارشی و نخبگان حاکم رسانه های هار خود را همچنان علیه ترامپ تحریک میکنند در حالیکه ترامپ مدتهاست که تسلیمشان شده است؟
احتمالا ترامپ بهترین فرصت را برای آنها فراهم آورده تا الیگارشها و نخبگان سیاسی آمریکا به روسای جمهوری آینده درس تلخی بدهند تا آنها فرا بگیرند و فراموش نکنند که در فعالیتهای انتخابی شان از مطرح کردن وعده هايی که نفوذ و قدرت الیگارشها و نخبگان را  تهدید میکند دست بردارند.

abstanhalter1

توضیحات مترجم

زمانیکه به ترجمه این مطلب میپرداختم موارد جدید دیگری از اتهامات ناروشن و گنگ از سوی دمکراتها و رسانه های معروفشان علیه ترامپ و روسیه طرح شد.

اینبار هم مانند همیشه بدون کمترین سند و مدرکی رسانه ها از دادن اطلاعات سری به روسیه توسط ترامپ و برکناری رئیس اف بی آی بدلیل جلوگیری از تحقیقات وی در مورد روابط ترامپ و روسیه سخن به میان می آورند.

 فوکس نیوز الترا راست و بدنام تنها رسانه ای است که مدافع ترامپ  باقی مانده است.

بنظر میرسد هدف الیگارشی نخبگان آمریکا دیگر تنبیه یک رئیس جمهور غیر قابل پیشبینی و عنان گسیخته نیست بلکه  راه انداختن یک پروسه برکناری قانونی از طریق کنگره و دادگستری است.

abstanhalter1

Wir haben den Artikel komplett übersetzt und mit Ergänzungen und Links in Klammern versehen.

۱ – https://de.wikipedia.org/wiki/Waldai-Klub

۲ -http://one.npr.org/ و https://de.wikipedia.org/wiki/National_Public_Radio

http://www.paulcraigroberts.org/2017/05/02/american-democracy-dead-man-walking/

http://www.luftpost-kl.de/luftpost-archiv/LP_16/LP07617_150517.pdf