سياسی, سرتیتر

جنگ در سوریه ادامه دارد

گاهنامۀ هنر و مبارزه

19 مه 2017

جنگ در سوریه ادامه دارد

© AFP 2017 Jalaa Marey
ایالات متحده یک بار دیگر نیروهای سوریه را بمباران کرد

 سایت انترنتی اسپوتنیک 19 مه 2017 گزارش داد که دیروز یک ستون زرهی ارتش دولت سوریه توسط نیروی هوائی اتحادیۀ بین المللی به رهبری ایالات متحده بمباران شد.

«وزیر امور خارجۀ روسیه سرگئی لاوروف اعلان کرد که «حملۀ جدید اتحادیۀ بین المللی به رهبری ایالات متحده به ارتش سوریه روشنگر خواست واشنگتن برای هدایت مجدد گروه تروریستی النصره به جنگ علیه دولت قانونی سوریه است.»

وزیر امور خارجۀ روسیه سرگئی لاوروف طی یک مصاحبۀ مطبوعاتی در حاشیۀ گردهمآئی هیئت وزرا در شورای اروپا اعلان کرد که «حملۀ ایالات متحده علیه نیروهای دولتی سوریه غیرقانونی و نقض حاکمیت ملی سوریه است. ما نگران هستیم زیرا می بینیم نظریه ای که روی ضرورت اتحاد همۀ نیروهائی تأکید داشت که واقعاً علیه تروریستهای داعش و النصره در منطقه مبارزه می کنند، در حال ناپدید شدن است. و می بینیم که ایالات متحده می خواهد مخالفان رژیم و برخی افراط گرایان را دوباره علیه دولت قانونی سوریه سازماندهی کند، از جمله گروه النصره. ایالات متحده حمله به سوریه را با این استدلال توجیه کرد که نیروهای دولتی سوریه اپوزیسیونهائی را که با نیروهای نظامی آمریکا در اتحادیۀ بین المللی به رهبری ایالات متحده همکاری می کنند تهدید می کنند. در هر صورت و به هر دلیلی که فرماندهی آمریکا برای چنین حمله ای تصمیم گرفته باشد، غیر قانونی و نقض حاکمیت ملی سوریه است.»
اسپوتنیک : [روز پنجشنبه 18 مه 2017 نیروی هوائی اتحادیۀ بین المللی به رهبری ایالات متحده یک ستون زرهی از هواداران بشار اسد را در منطقۀ ات تنف در نزدیکی مرز عراق و اردن مورد حمله قرار دادند. این کاروان از دیدگاه پنتاگون برای نیروهای اتحادیه تهدید به حساب می آمد.

به گزارش یکی از نمایندگان اتحادیۀ آمریکائی، ستون زرهی متشکل از خودروهای زرهی، توپخانه بوده است. این گروه نظامی به اخطارهائی که به هدف جلوگیری از نزدیک شدن آن به نیروهای اتحادیه فرستاده شده بود پاسخ نگفته بودند.]

پرسشی که در این کارزار می تواند برای ما مطرح شود این است که پس استقرار این همه سامانه های پدافند اس 300 و اس 400 در سوریه به چه کار آمده است. در حملۀ پیشین (7 آوریل 2017) به الشعیرات از 59 موشک کروز تاماهاک فقط 23 موشک به هدف اصابت کرده بود و از 36 موشک دیگر خبری در دست نیست. برخی تحلیل گران گفته بودند که احتمالاً موشکهای ایرانی و یا روسی و سوری آنها را از بین برده اند. ولی هیچ یک از طرفها این حدس و گمان را تأیید نکرده است. با وجود این، بنظر می رسد که هواپیماها و نیروهای اتحادیۀ بین المللی با وجود غیر قانونی بودن حرکاتشان از آغاز جنگ در سال 2011 تا امروز از مصونیت خاصی برخوردارند. همین امر نشان می دهد که همۀ گردهمآئی های ژنو یک و دو سه و جز اینها کارناوال دیپلماتیک مسخره ای بیش نبوده و ایالات متحده و کشورهای امپریالیست اروپائی همچنان در پشتیبانی از تروریستهای متشکل در گروه های مختلف اسلامگرا (اخوان المسلمین) پافشاری می کنند و یک میلیمتر از اهداف اولیۀ خودشان فاصله نگرفته اند : ایجاد جنگ، تخریب کشورها، کشتار مردم، تسلط بر منابع جهان با آلترناتیو های جعلی، و پناه گرفتن پشت نیروهای نظامی و ملتهای از خودبیگانه، نئو نازی، نژاد پرست و خدا پرست (سه دین شیاد و جنایتکار و قطعاً ضد بشری) به ویژۀ در پناه امنیتی که نیروی هسته ای برای آنان به وجود آورده. و این همه برای حفظ نظم قدیمی و نوین طبقاتی و منافع سرمایه داری به مثابه یگانه شیوۀ ادارۀ جهان. با چنین چشم اندازی، در صورتی که آتش اتمی و سلاح های کشتار جمعی از انواع دیگر و حتا باسلاحهای باکتریولوژیک و یا  هاآرپ همۀ جهان را به نفع چند صد هزار نفر یا چند میلیون نفر با کشتار جمعی چند میلیارد نفر در هم نکوبد، آیا برای جهان بشریت  آیندۀ بهتر و ممکنی می توانیم تصور کنیم ؟ 
ترجمه و تنظیم و نوشتۀ  : حمید محوی
متن اصلی در اسپوتنیک :

https://fr.sputniknews.com/international/201705191031450456-lavrov-intention-us-coalition-frappe/