سرمقاله, سرتیتر

بگذارید بمیرند

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه و تلخیص از الف میم

دوشنبه گذشته هفته نامه ایتالیائی L’Espresso در مطلبی زیر عنوان «غرق کشتی کودکان» متن پیاده شده ای از یک فایل صوتی را منتشر کرد. بر اساس این اطلاعات منتشر شده از ۴۸۰ نفر از سرنشینان کشتی که یازدهم اکتبر ۲۰۱۳ در وضعیت اضطراری غرق شدن قرار گرفته بودند ۲۶۸ نفر جان خود را از دست دادند که ۶۰ نفر از آنها کودک بودند.

در این روز ساعت ۱۲.۳۹ اولین پیام کمک خواهی تلفنی به مرکز گارد ساحلی در رم ارسال میشود. مردی بنام «محمد چامو» که پزشک است اطلاع میدهد که کشتی آنها دچار حادثه شده و در حال غرق شدن است، خانم کارمند گارد ساحلی اطلاعات لازم را یادداشت میکند، بیشتر مسافران کشتی را پناهجویان جنگ زده سوری تشکیل میدهند که از شهر «سوارا» لیبی براه افتاده اند تاز طریق دریا راهی سواحل اروپا شوند. آنها برای دومین بار از کشوری میگریزند که در آن جنگ حاکم است.

محمد چامو نا امیدانه تاکید میکند، « لطفا عجله کنید، ما درحال غرق شدنیم»، خونسردی خانم کارمند گارد ساحلی هنگام ادای جملاتش نشان از حرفه ای بودن وی دارد که سعی میکند آرامشش را حفظ میکند.
«در کدام مدار جغرافیائی قرار دارید»؟
چامو به امید نجاتشان توسط گارد ساحلی پاسخ میدهد «34 20 18شمالی و 12 42 05 شرقی».
متشکرم
من هم متشکرم
بعد از تماس دوم ساعت 13.17 دقیقه چامو میتواند حدس بزند چرا طرف خانمدکارمن گارد ساحلی اینچنین خونسرد و حرفه ای رفتار میکرده، وقتی که میپرسد آیا کمک برای نجات در راه است از خانم کارمند گارد ساحلی پاسخ میشنود «من شماره تلفن کشور مالت را در اختیارتان قرار میدهم، آنها به شما نزدیکترند، فهمیدید؟ با مالت تماس بگیرید! »

ساعت 13.48 دقیقه خانم خونسرد گارد ساحلی بار دیگر به تلفن چامو پاسخ میدهد، چامو میگوید، من به جزیره مالت زنگ زدم«آنها گفتند فاصله ما با جزیره ایتالیائی «لمپه دوزا» نزدیکتر است تا با مالت» واقعا هم فاصله کشتی حادثه دیده تا «لمپه دوزا» 61 مایل بود در حالیکه فاصله همین کشتی تا مالت 118 مایل بود.
علاوه بر آن رزمناو نیروی دریائی ایتالیائی بنام «لیبرا» تنها ده تا 19 مایل از محل حادثه فاصله داشت. «ما در حال غرق شدنیم لطفا به ما کمک کنید! » آنسوی خط تلفن خانم کارمند گارد ساحلی به فریاد کمک مرد نا امید و و حشتزده پاسخ میدهد «به مالت زنگ بزنید، به مالت زنگ بزنید! ».

چهار ساعت پس از تلفن درخواست کمک ساعت 16.44 دقیقه گارد ساحلی ایتالیا با همکاران خود در مالت تماس میگیرد. در حایکه انسانهای نا امیدانه غرق میشدند اعضای گارد ساحلی دو کشور مشغول بحث و جدل درباره موقعیت و فاصله رزمناو ایتالیائی با محل حادثه بودند.
تصاویر ویدیوئی که به همراه فایل صوتی حادثه منتشر شده مو را بر تن بیننده سیخ میکند، انسانهائی که در حال غرق شدن از سر استیصال فریاد میزنند در کنار اجساد بی جان پناهجویانی که غرق شده اند.

ساعت 17.07 دقیقه مالتی ها اعتراف میکنند که هواپیمایشان افرادی را در آب در حال غرق شدن مشاهده کرده است. پنج ساعت پس از تماس تلفنی کمک خواهی بالاخره ایتالیائی ها تصمیم میگیرند رزمناوشان را که در نزدیکی محل حادثه بود به آنجا ارسال کنند. بعد از آنها سرو کله کشتی نجات مالتی هم پیدا میشود. به نوشته ل اسپرسو دکتر چامو و همسرش و دختر پنج ساله شان سر آخر نجات پیدا میکنند اما دو کودک دیگر آنها شش و نه ساله غرق میشوند.

هرچند دکتر جامو از گارد ساحلی شکایت قانونی کرده است اما تابحال از نتیجه این شکایت اطلاعی در دست نیست. به نوشته روزنامه «ایندیپتدنت» بر اساس اطلاعات پناهجویان سوری زنده مانده از این فاجعه گارد ساحلی لیبی بر روی کشتی آنها آتش گشوده است.

اگر تصاویر و فایل صوتی صحت داشته باشند، این حادثه مصداق عدم کمک رسانی آگاهانه و با قصد است. اینکه تابحال چند مورد مشابه چنین «حوادثی» پیش آمده ناروشن است. چیزی که روشن است این است که در سال ‌2013 تعداد پناهجویانی که در راه رسیدن به اروپا غرق شده اند افزایش یافته است.تنها در آخر هفته گذشته 200 نفر در دریای مدیترانه قربانی سیاستهای ضد انساتی اروپا شده اند.