سرمقاله, سرتیتر

چرا ماکرون در مورد هک شدن اسنادش دروغ میگوید؟ 

© Loic Venance/AFP/Getty Images
حمید رضا علویتبار

هک و شایعه پراکنی و اخبار جعلی در خدمت ماکرون

یکروز قبل از آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اتفاق آشنايی افتاد، باز هم مدارک و اسنادی از جمله ایمیلهای امانوئل ماکرون توسط هکرهای ناشناسی ربوده و در اینترنت در اختیار عموم قرار گرفت.
مانند انتخابات امریکا بار دیگر دخالت خارجی در انتخابات داخلی یک کشور به موضوع رور رسانه ها تبدیل شد. در انتخابات امریکا ایمیلهای کلینتون و حزب دمکرات آمریکا هک شدند و انگشت اتهام بسوی روسیه و پوتین نشانه رفت تا این لحظه کمترین سندی برای اثبات این ادعا از سوی هیچ کشور غربی ارائه نشده است اما ظاهرا عصر اثبات ادعاها سالهاست سپری شده است چراکه امروز دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ به یقینی مطلق تبدیل شده است یقینی که مطلقا سندی برایش لازم نیست!
اینبار هم همین سناریو در فرانسه بکار گرفته شد، اولا که اسناد یکروز قبل از انتخابات منتشر شد که بر روال قانونی انتخابات فرانسه تبلیغات انتخاباتی و گزارش درباره یکی از کاندیداها یکروز قبل از شروع انتخابات ممنوع است.
معلوم نیست که چرا کسانی که مبادرت به انتشار این اسناد کرده اند چه اصراری داشتند مطلب درست زمانی منتشر شود که قانونا دولت فرانسه میتوانست جلوی انتشارش را در رسانه ها بگیرد؟ که همینکار را هم کرد!
بخصوص عدم انتشار رسانه ای این مطالب موجب شایعه پراکنی گسترده ای شده که توسط همین رسانه ها صورت گرفت بدون آنکه آنهاخود را موظف به ارائه سندی برای شایعاتشان بدانند. شایعاتی که لزوما به ضرر ماکرون هم نمی توانست باشد، همانطور هم که مشاهده کردیم منجر به موفقیت بیشتر وی هم شد.
دوما نکته ی دیگر که بسیار عجیب بنظر می آمد این بود که دفتر انتخاباتی ماکرون بلا فاصله اعلام کرد که اسناد منتشر شده واقعی و رسمی اند، اما در بین این اسناد اطلاعان نادرست هم عامدانه منتشر شده است و نشاندهنده این است که انتخابات روال درست و عادی خود را طی میکند.
سوال اینجاست دفتر ماکرون چگونه در عرض چند دقیقه 9گیگابایت اسناد الکترونیکی را که شامل ده ها هزار صفحه است را کنترل کرده و به نتایج قبلا ذکر شده رسیده است؟ کاری که ماهها زمان و چندین نفر متخصص کار آمد و برنامه های کامپیوتری مناسب را لازم دارد تا به نتایج مشابهی برسد چطور در عرض مدت کوتاهی (چند ساعت) صورت گرفته؟
شاید هم اصلا چنین بررسی صورت نگرفته و اسناد و مدارک توسط جبهه حامی ماکرون با قصد ایجاد چنین فضائی در اینترنت منتشر شده آنهم در زمان مناسب تا پای خرس روسی را هم به انتخابات فرانسه باز کند و ماکرون دلال سرمایه مالی را به قربانی این عملیات تبدیل کند.
شک درباره انجام دهنده این «افشاگری» آنجا بالا میگیرد که در تمام رسانه های قلم بمزد نئولیبرال و فرستنده های تلویزیونی طوری از هک کننده صحبت به میان می آید که انگار این یک حکم مسلم و قطعی است که پوتین در پس این حمله سایبری قرار دارد، البته بدون انکه کوچکترین مدرکی برای این ادعاهای بی اساس ارائه شود.
رسانه های فرانسه و آلمان کار را بجای رساندند که رسما نام روسیه را بعنوان عامل این حملات اعلام کردند.
استدلالهائی مانند «مثل انتخابات امریکا پای روسیه در میان است» در حالی در تلویزیون دولتی آلمان کانال یک و دو توسط خبرنگاران طرح میشود که از ارائه سند برای این ادعا ناتوانند، مخاطبان باید بی سرو صدا اخبار جعلی رسانه ها را قبول کنند.
بنظر میرسد که توطئه ای در کار است که از قبل برنامه ریزی شده است، همانطور که ظهور ماکرون در سیاست تصادفی نیست، انتشار این اسناد بی ارزش برای تقویت وی هم تصادفی نیست، در آلمان از هم اکنون ساز «حمله هکری روسیه» به انتخابا آتی آلمان را کوک میکنند باید منتظر اخبار جعلی تازه ای بر علیه روسیه و پوتین بود.

ماکرون امروز اعلام کرد در عرض چند روز آینده بیش از پانصد کاندیدای جدید برای انتخابات آتی پارلمانی معرفیزمیکند، جل الخالق هنوز رسما رئیس جمهور نشده از جیب بغل بانکدار ما بیش از پانصد نماینده بیرون میآید! آنهم بدون پشتیبانی محافل خاص!