سرتیتر

آمریکا قصد کشتن رهبر زندانی اپوزیسیون راستگرای ونزوئلا را داشت 


Foto: Fernando Llano/AP Photo

نوشته آندره شر
منتشر شده در یونکه ولت
ترجمه و تلخیص الف. میم.

پس از تبلیغات و پروپاگاندای عظیم بالاخره «اپوزیسیون» ونزوئلا اعتراف کرد که شایعات مربوط به بیماری و یا حتی مرگ «لئوپولدو لوپز» حقیقت ندارد. «لیلیان تنتوری » همسر وی شب گذشته از طریق ویدیوئی که در تویتر منتشر کرد اعلام کرد همسرش در سلامت کامل بسر میبرد. او در ادامه مدعی شد که بخاطر این شایعات روزهای سختی را پشت سر گذاشته است، شایعاتی که خودش در آن نقش موثری بازی کرده است.
چهارشنبه گذشته «لئوپولد کاستیلو» خبرنگاری از میامی آمریکا که از طریق فرستنده تلویزیونی اش به پخش برنامه های تحریک آمیز علیه دولت ونزوئلا میپردازد در برنامه اش اعلام کرد که «لئوپولدو لوپز» بدون آنکه نشانه ای از زندگی در بدنش باشد از زندان «رامو ورده» به بیمارستان نظامی منتقل شده است. ۹۰ دقیقه بعد سناتور جمهوریخواه معروف آمریکائی «مارکو روبیو» با تائید این خبر اعلام کرد وضعیت سلامتی زندانی مورد نظر بسیار وخیم میباشد. بعد از اعلام این خبر همسر زندانی «لیلیان تنتوری » خواستار ملاقات با همسرش در بیمارستان نظامی شد و به اینکه دولت مدعی است که همسرش در بیمارستان نیست رضایت نمی دهد.
در عصر همان چهارشنبه تلویزیون دولتی ونزوئلا تصاویر زنده ای را منتشر کرد که در آن لوپز در سلامتی کامل بسر برده و در برابر دوربین با نمایش دادن بدن ورزشکارانه اش میگوید «امروز سوم ماه می است و من اصلا سر در نمی آورم برای چی باید سلامتی ام را اینجا اعلام کنم من حالم خوب است» بعد از این ماجرا همسر لوپز به تکذیب خبر ساختگی مرگ لوپز پرداخته و ویدیوی خود را در تویتر منتشر کرده و مرگ و یا بیماری همسرش را رسما تکذیب میکند.
در ونزوئلا هواداران دولت از خود میپرسند که اصلا بخاطر چی این خبر دروغین منتشر و بسرعت توسط خود اپوزیسیون هم تکذیب شد. حزب متحده سوسیالیستی ونزوئلا در تارنمای خود شواهدی را منتشر کرد که نشان میدهد که قرار بوده است رهبر زندانی اپوزیسیون توسط وکلای خود که به ملاقاتش میروند از طریق خوراندن شیرینی و آبنبات مسموم شود و مسئولیتش را به گردن دولت ونزوئلا بیاندازد. روز چهارشنبه وکلای لوپز بدیدن وی در زندان رفته و ظاهرا شیرینی هائی را که خانواده اش برایش تهیه کرده اند بهمراه داشته اند قرار بوده که آنها را به وی بدهند بهمین دلیل هم چند دقیقه پس از این ملاقات سناتور جمهوریخواه روبیو خبر ساختگی بخطر افتادن سلامتی وی را منتشر میکند با این امید که لوپز با خوردن شیرینی در حال جان دادن است. اما وکلای او موفق به دادن شیرینی ها نمی شوند و بقیه ماجرا اتفاق می افتد، بدترین چیزقابل تصور اتفاق می افتد لوپز شیرینی ها را نمی خورد و زنده میماند.