سرتیتر

کارگران جهان به عصر برده داری مدرن در قرن بیست و یکم خوش آمدید!

kargaran_japan

خجسته باد روز جهانی کارگران! روزی که نماد همبستگی، آگاهی طبقاتی و مبارزه بی امان علیه ریشه های نظام استثمار و بی عدالتی بود!

در سال 2016 بیش از 45.8 میلیون برده در جهان امروز وجود دارد!Ahmad_Pouri_K

183 سال پیش امپراتوری انگلیس بردگی را بطور رسمی لغو و غیرقانونی اعلام کرد! تعداد برده های امروز تقریبا چهار برابر اوج دورانیاست که برده داری بطور رسمی برجهان حاکم بود!

در سال ۱۸۵۰ میلادی، یک برده معادل ۴۰ هزار دلار امروزی ارزش داشت!

براساس اعلام سازمان «برد‌ه‌ها را آزاد کنید»‌ امروزه متوسط قیمت یک برده ۹۰ دلار است!

ارزش انسان و برده امروزی در بازار مقدس نظام سرمایه داری آزاد، 444 بار کمتر از ارزش او در 167 سال پیش شده است!

در عصر برده داری رسمی و در اوج رونق بازار برده داری از قرن شانزدهم تا نوزدهم در مجموع بیش از 12.5 میلیون برده به امریکا فروخته شد!

در آمد سالانه از قاچاق و تجارت انسان بالغ بر 150 میلیارد دلار می شود! 78% قاچاق انسان به امر برده گی انسان مربوط می شود، 22% به بردگی جنسی مربوط می شود! اکنون 26% از کل قاچ انسان را بچه های کمتر از 18 تشکیل می دهند. بعضی سالها به 50% هم می رسد!
روز کاگر، یادمانِ شورشِ کارگران آمریکایی علیه طبقه حاکم، در اول ماه مه ۱۸۸۶ در شیکاگو است، نه روز جش و پایکوبی! امروز طبقه کارگر بیشتر از هر زمانی دلایلی برای ادامه راه کارگران شیکاگو و تداوم مبارزه دارد!

در اول ماه مه ۱۸۸۶ در امریکا یک‌هزار و دویست کارخانه و کارگاه، به اعتصاب پیوستند. شمار کارگران معترض شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود ۹۰ هزار تن بود. تظاهرات توسط پلیس بشدت سرکوب شد. تعداد جان باخته گان هرگز اعلام نشد! هشت نفر بعنوان سازمانده تظاهرات دستگیر شدند، 5 نفر حکم اعدام گرفتند، دو نفر حبس ابد و یک نفر 15 سال حبس گرفت! بدلیل اینکه اغلب اعدام شدگان آلمانی بودند در سال 1933 توسط حزب نازی روز اول ماه مه بعنوان روزکاگر تعطیل عمومی اعلام شد!

خواستهای کارگران آمریکا در اول ماه مه 1886 بعد از 131 سال برآورد نشده و هنوز بخشی از خواستهای طبقه کارگر در قرن بیست و یکم است!

دکتر ریچارد هازی از مرکز جهانی مطالعات برده‌داری در دانشگاه لیورپول می‌گوید: امپراتوری بریتانیا برده‌داری را در سال ۱۸۳۳ میلادی غیرقانونی اعلام کرد، اما برده‌داری هرگز واقعا از بین نرفت و دوباره به شکل‌های مختلف مثل کار کودکان ظاهر شد. اما آنچه در واقع اتفاق افتاد،‌ این بود که تعاریف تغییر کردند و افراد به جای برده،‌ کارگر و خدمتکار نامیده شدند
کوین بلز از سازمان «برده‌ها را آزاد کنید»

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که برده‌داری چیزی تاریخی و مربوط به گذشته است،‌ اما برده‌داری به شکل‌های گوناگون و در همه قاره‌ها وجود دارد؛ از قاچاق بردگان جنسی و کارگر گرفته تا اسارت به خاطر بدهی‌ و افرادی که پس از دریافت وام‌هایی کوچک، مجبور به کار اجباری دائمی برای وام‌دهنده هستند.

بن اسکینر، پژوهشگر و روزنامه‌نگار که برای تهیه مستندهایی درباره موارد برده‌داری به مناطق مختلفی از جهان سفر کرده است، می‌گوید :»من اغلب در فکر کارگر معدنی هستم که در شمال هند بردگی می‌کرد.»

«من توانستم شب پیشش بروم و با او مصاحبه کنم. از او پرسیدم که چرا تاکنون فرار نکرده است. تنها دلیلش این بود که از خشونت فوق‌العاده پیمانکار معدن که به او وامی ناچیز داده بود، می‌ترسید. در دنیای او،‌ پیمانکار خدا بود. او نه تنها زندگی می‌بخشید، بلکه روزی‌دهنده هم بود.

وقتی ما دلیل دوام پدیده برده‌داری را بررسی می‌کنیم، باید شکسته شدن این چرخه‌های وابستگی را هم در نظر بگیریم.»
برده های داوطلب و بدون زنجیر

در جهان امروز ثروت هشت نفر بیش از ثروت نصف ساکنان کره زمین است!

شکاف فقیر و غنی چنان زیاد است که میلیاردها انسانی که زیر خط فقر کار و زندگی می کنند، برای پیدا کردن کار برده وار باهم به رقابت مرگ و زندگی می پردازند! دیگر لازم نیست برده ها را در غل و زنجیر به کار واداشت! در قرن بیست و یکم کارگران فقیر از شدت نیاز داوطلبانه برای برده شدن به رقابت با همدیگر برمی خیزند!
روند خطرناک جدیدی که در قرن بیست و یکم بوجود آمده

تابحال کارفرماها با توجه به حضور ارتش بیکاران در کشور خود، سعی می کردند اتحادیه های کارگری را تضعیف کنند و دستمزدهای کارگران را پایئن بیاورند… حالا در بخش های زیادی، کارفرماها به میمنت رشد علم و تکنولوژی و بانکهای اطلاعاتی به ارتش بیکاران تمام جهان دسترسی دارند! به همین دلیل در امریکا یا اروپا هر کارگری را که از اراده کارفرما تبعیت نکند فورا با امکان جایگزینی او با یک کارگر تحصیل کرده و ماهر از هر گوشه جهان، مثلا کارگر هندی که کمتر هم دستمزد دریافت می کند، کارگران اروپایی و امریکایی را تهدید می کنند! بزبان دیگر از ارتش بیکاران در هر گوشه ای از جهان علیه کارگران شاغل و شکستن تشکیلاتها و امکان مقاومت آنها سوءاستفاده می کنند! این پدیده جدید و بغایت خطرناکی است!… نیازمند آنالیز مفصل در فرصتی دیگر است…
احترام به واقعیت بهتر از دروغ مصلحت آمیز است

تامل روی این آمارها و چرایی دوام بساط ناعادلانه طبقه حاکم بر جهان بسیار مهم و ضروریست. با دروغ و شعاری پر زرق وبرق نمی توان واقعیت را تغییر داد! بسیارند کسانیکه فکر می کنند اگر بگویند طبقه کارگر مثل شیر می غرد و می رزمد و… همه مشکلات جهان حل می شود! قوانین میدان مبارزه و تناسب نیروها بر هر فرد و گروه اجتماعی از جمله طبقه کاگر به یکسان حاکم است! این ضعف ها را با شعارهای بی ربط به میدان عینی مبارزه نمی توان برطرف کرد!… اگر طبقه کارگر همواره و تحت هر شرایطی مثل شیر می غرید و می رزمید در آنصورت این 46 میلیون برده مدرن در قرن بیست و یکم از کجا آمده اند؟ و چه کسانی به فاشیستهایی مثل دونالد ترامپ و مارین لوپن و خیرت ویلدرس و… رای می دهند؟ کارگران هم مثل بقیه انسانها می توانند خسته شوند، شکست بخورند، درک درستی از تناسب نیروهای دوست و دشمن نداشته باشند… این مسائل را نه با شعار بلکه با تفکر خلاق و دست بردن به ریشه حقایق می توان بطور رادیکال حل کرد!

بعضی ها به اشتباه خصلت طبقاتی طبقه کارگر را به هر کارگری نسبت می دهند!

کار گر و طبقه کارگر
تفاوت کیفی بین طبقه کاگر و فرد فرد کارگران وجود دارد. خصوصیاتی که به یک طبقه صدق می کند لزوما در مورد تک تک افرادی که آن طبقه را تشکیل می دهند صدق نمی کند! مارکس بدرستی طبقه کارگر را انقلابی ترین طبقه می شمارد نه هر فرد کارگر را! هر فرد کارگر لزوما انقلابی و آگاه نیست، مثل بقیه افراد می تواند همه خصوصیات مثبت و منفی را داشته باشد…می تواند انسان مبارز و آگاه و با عاطفه باشد، می تواند دزد، خلافکار و جاسوس و فاشیست… باشد. ولی طبقه کاگر تنها طبقه ای است که بردار نهایی نیروهای آن انقلابی است و می تواند نظام موجود را تغییر دهد! زیرا تمامی استثمار از گرده این طبقه کشیده می شود. بدلیل شرایط عینی زندگی چاره ای جز تغییر نظام فاسد و استثمارگر ندارد. به همین دلیل رهایی کل این طبقه به معنی رهایی کل بشریت از نظام استثمار انسان از انسان است! بنوعی برعکس روشنفکران هستند. برایند نهایی روشنفکران این استکه در خدمت طبقه حاکم هستند، ولی در بین آنها افراد انقلابی و فرهیخته ای وجود دارد که از طبقه استثمارگر بریده و به موضع طبقه کارگر پیوسته اند!…

اهمیت شناخت میدان مباره و ایجاد فضای سالم و علمی

در شرایطی که هنوز راه حل واقعی برای برون رفت از وضعیت امروز پیدا نشده دامن زدن به سیاست بگذار صد مکتب فکری باهم رقابت کنند تا صد گل بشکفد، می تواند بسیار مفید واقع شود. اما زمانی این رویکرد مفیدتر و موثرتر خواهدشد که در فضایی علمی و رفیقانه به نقد نظرات همدیگر بپردازیم! در نهایت تاسف تا کنون جو غالب بر اکثر افراد و گروه های سیاسی این بود که اگر حریف خود را بخاطر داشتن کوچکترین اختلاف نظر و تفسیر متفاوت به اغراق آمیزترین نحو مرتد و کافر و دشمن بشمارند، انقلابی تر هستند! تا زمانیکه از این سنت غیرعلمی و فاسد فاصله نگیریم اصولا کار اپوزیسیون نه مبارزه با دشمن، بلکه مبارزه درونی بی انتها با هر رفیق دگراندیش خواهد بود!… بدون درک دقیق واقعیتهای میدان مبارزه و نقد و اصلاح دائمی ضعفهای خود امکان پیشرفت و پیروزی برای نیروهای ضعیف اپوزیسیون در مقابل دولتهایی که قویتر از آنها هستند، به رویا تبدیل خواهد شد! یکی از مهمترین شرایط رشد و ترقی نیروهای ضعیف اپوزیسیون این استکه حداقل در حوزه شناخت، بر دشمن برتری داشته باشند و ارزیابی دقیق تر و علمی تری از میدان مبارزه و نقاط ضعف و قدرت دشمن و خود داشته باشند!…
چرا آمارهای سخنگو و شوک آور، قربانیان نظام را بیدار نمی کند و به همبستگی و خودسازماندهی نمی رساند؟ انسان تاکجا می توان این شرایط را تحمل کند؟
تاریخ بشریت نشان داده است که انسان بدون داشتن امید و همبستگی و چشم انداز موفقیت می تواند تا قعرهای ناشناخته ای سقوط کند!… اما سقوط هرگز بی انتها نیست! تاریخ بشریت بویژه در جنگ دوم جهانی نشان داد که انسانها زیر ستم وحشی ترین دیکتاتورها و فاشیستها تا بینهایت سقوط نمی کنند! از نقطه ای به بعد مقاومت شروع می شود وگرنه بساط دیکتاتورها ابدی می شد!… مسئله سر این است که چگونه می توان هزینه سرنگونی دیکتاتورها و تغییر نظام را برای قربانیان نظام به کمترین حد ممکن رساند؟ …
علاوه بر شرایط عینی و ابزار و امکانات مبارزه، در مقاطعی از تاریخ شرایط ذهنی مبارزه بسیار تعیین کننده می شود!

برده هایی که خود را آزاد می پندارند! هرگز رنگ و بویی از آزادی را احساس نخواهند کرد!

انسان تنها موجودی است که در باره خودش از آگاهی برخوردار است و علاوه بر زنده ماندن و داشتن امنیت… می خواهد به زندگی اش معنی و مفهوم ببخشد. بدون داشتن قطب نما، یا چهارچوب تئوریک جهت یابی یا ایدئولوژی علمی و نقاد و رهایی بخش نمی تواند جهان پیرامون خود را تغییر داده و معنی دار بکند! نمی تواند از فرهنگ و ایدئولوژی فریبکار و برده ساز طبقه حاکم مشروعیت زدایی کرده و مبارزه و تلاش برای رسیدن به جهانی دیگر را معنی دار کند!

در شرایط امروز جهان، برای رهایی قربانیان نظام سرمایه داری، اول آگاهی، و براین بستر همبستگی و مقاومت خلاق و خودسازماندهی قربانیان نظام ضروریست.
یک سئوال از همه کسانیکه هنوز فکر می کنند نظام سرمایه داری درد و دردمان را در درون خود دارد و نیازی به تغییر نظام نیست!

کدام کشور سرمایه داری را می شناسید که بودجه آن برای محو نظام غیرقانونی برده داری، یک صدم بودجه نظامی آن باشد؟

پیامدهای سیاستهای جنگ نیابتی اروپا علیه پناهجویان، دادن کمکهای مالی نجومی به دولتهای دیکتاتور جهت سرکوب و متوقف کردن حرکت پناهجویان به اروپا، به آنجا منتهی شده است که طبق گزارشات سخنگویان سازمان ملل و عفو بین المللی و … در لیبی بازار رسمی برده فروشی علنی دایر شده و در لبنان و مصر بازار فروش اجزاء بدن انسانهای زنده رونق غیرقابل تصوری پیدا است! از نظر بردگی پناهجویان هم فرق چندانی با لیبی ندارند!
در قرن بیست و یکم به نظر من کارگران دلایلی کمی برای چشن گرفتن دارند! ولی دلایل زیادی برای مبارزه علیه نظام سرمایه داری و برده داری مدرن و رشد یابنده دارند! چه کسی می تواند تصور کند که انسان زنده را در قرن بیست و یکم درست مثل کالا بفروشند یا به دیگران کرایه بدهند؟!…

الوین تافلر در کتاب در ضد جنگ می گوید: بعد از جنگ دوم جهانی جهان ما سه هفته بدون جنگ بوده است ولی ما اسم این دوران را دوران بعداز جنگ یا » پست وار » می نامیم!

اکنون ما در دوران بعد از بردگی و جهان انسانهای آزاد زندگی می کنیم!…

کار دائم و امنیت و بیمه دائم دارد به تاریخ می پیوند… همه در اشتغال موقتی و نرمش پذیر و در رقابت مرگ و زندگی با همدیگر هستند!…
به برده داری مدرن در قرن بیست و یکم خوش آمدید!
با احترام،

احمد پوری (هلند) 01 – 05 – 2017
پیوند این یادداشت در فیس بوک:

https://www.facebook.com/ahmed.pouri/posts/1678615888824306
*******************************

برای نوشتن این یادداشت از منابع زیر استفاده شده است:
نتیجه یک تحقیق ۴۶ میلیون برده مدرن در جهان

http://www.dw.com/fa-af/%D9%86%D8%AA%DB%8C%D8%AC%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82-%DB%B4%DB%B6-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86/a-19295869

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B1%D9%88%D8%B2_%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DA%AF%D8%B1

برده‌داری در عصر مدرن ارزش یک انسان چقدر است؟

Posted on مارس 21, 2013 in سرتیتر ملیسا هوگنبوم بی‌بی‌سی

http://www.bbc.com/persian/world/2013/03/130221_an_magazine_fight_against_slavery.shtml

در لیبی بازارهای برده فروشان براه افتاده است

http://www.trt.net.tr/persian/jhn/2017/04/11/dr-lyby-bzrhy-brdh-frwshn-brh-ftdh-st-710354
The migrant slave trade is booming in Libya. Why is the world ignoring it?

Ross Kemp

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/feb/20/migrant-slave-trade-libya-europe
Europa’s Libië-deal over vluchtelingen leidt tot meer mensensmokkel

Jeroen Corduwener– 11:13, 26 april 2017

https://www.trouw.nl/opinie/europa-s-libie-deal-over-vluchtelingen-leidt-tot-meer-mensensmokkel~a63f8d0f/

More than 17,000 modern-day “slaves” in Libya, says global report

Tripoli, 18 October 2013:

https://www.libyaherald.com/2013/10/18/more-than-17000-modern-day-slaves-in-libya-says-global-report/
Nigerian female sex slaves among dozens of former captives freed by Islamic State in Libya

http://www.allnewsandreports.com/nigerian-female-sex-slaves-among-dozens-of-former-captives-freed-by-islamic-state-in-libya/
Killed Because They Are Black – The Racist Rebels of “Free” Libya

Killed Because They Are Black – The Racist Rebels of “Free” Libya

5 Nigerian women turned sex slaves by ISIS in Libya

https://dailynigerian.com/news/5-nigerian-women-turned-sex-slaves-by-isis-in-libya/