کارگری, سرتیتر

ایالات متحده و وضعیت حقوق بشر

ایالات متحده آمریکا مجدداً خود را «داور مسايل حقوق بشر» قلمداد می‌کند و «در حالی که چماق حقوق بشر را دور سر می‌گرداند (با انتشار گزارش کشورها) با انگشت به کشورهای دیگر اشاره می‌کند، نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر را مورد انتقاد قرار می‌دهد و در عین‌حال معضلات وحشتناک حقوق بشر را در کشور خود نادیده می‌گیرد.» در گزارش آمده: «با صفیر گلوله در گوش مردمی که در پس مجسمه آزادی پناه جسته اند، با تبعیض نژادی فزاینده، با «سیاست پول» که کمدی انتخاباتی را تحت‌الشعاع قرار داده بود این «مدافع خودخوانده حقوق بشر» اسطوره حقوق‌بشری خود را با دست خود عریان نموده است.»

racism_usa

منبع: ردگلوب
تارنگاشت عدالت

اگر قرار باشد با معیارهای مشابه سنجیده گردد، وضعیت در کشوری که خود را «داور بین‌المللی در مورد قوانین حقوق بشر» اعلام کرده، چگونه خواهد بود؟ جمهوری خلق چین روز پنج‌شنبه گزارشی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا منتشر کرد. این سند که از طرف دفتر اطلاعاتی شورای کشوری زیر عنوان «ترازنامه حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا ۲۰۱۶» انتشار یافت، پاسخی بود به «گزارش در مورد وضعیت حقوق بشر در کشورها ۲۰۱۶» که از طرف وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا منتشر می‌شود.

گزارش چین اشاره می‌کند که ایالات متحده آمریکا باز خود را «داور مسايل حقوق بشر» قلمداد می‌کند و «در حالی که چماق حقوق بشر را دور سر می‌گرداند (با انتشار گزارش کشورها) با انگشت به کشورهای دیگر اشاره می‌کند، نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر را مورد انتقاد قرار می‌دهد و در عین‌حال معضلات وحشتناک حقوق بشر را در کشور خود نادیده می‌گیرد.» در گزارش آمده: «با صفیر گلوله در گوش مردمی که در پس مجسمه آزادی پناه جسته اند، با تبعیض نژادی فزاینده، با «سیاست پول» که کمدی انتخاباتی را تحت‌الشعاع قرار داده بود این «مدافع خودخوانده حقوق بشر» اسطوره حقوق‌بشری خود را با دست خود عریان نموده است.»

بنا بر گزارش چینی، بررسی موارد مشخص مبین این امر است که در برخی از جوانب کلیدی، مسأله حقوق بشر در ایالات متحده آمریکا در سال گذشته بدتر شده است.

در گزارش آمده که ایالات متحده آمریکا با ۶۹۳ زندانی در بین هر ۱۰۰ هزار نفر در رتبه دوم در جهان قرار دارد. در سال ۲۰۱۴ تقریباً ۲٫۲ میلیون نفر در زندان‌های ایالات متحده آمریکا اسیر بودند. تقریباً یک‌سوم از افراد بالغ در ایالات متحده یعنی قریب ۷۰ میلیون نفر دارای سابقه حقوقی ‌هستند. جرايمی که در رابطه با داشتن اسلحه قرار دارد طبق گزارش فوق در سطح ثابتی باقی مانده است. در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶ بر روی‌هم  ۵۸۱۲۵ ارتکاب جرم خشونت‌آمیز با استفاده از سلاح گرم، از جمله ۳۸۵ تیراندازی جمعی صورت گرفته که به قتل ۱۵۰۳۹ و مجروح شدن ۳۰۵۸۹ نفر انجامیده است. گزارش در مورد این آمار به «آرشیو خشونت مسلحانه» استناد می‌کند.

در سال ۲۰۱۶ قطب‌بندی اجتماعی در ایالات متحده تشدید یافت. تعداد افرادی که شاغل به کار تمام وقت اند به شدت کاهش یافته و به نازل‌ترین سطح از سال ۱۹۸۳ تاکنون رسیده است. قیچی درآمدها روزبه‌روز بازتر می‌شود و وسعت قشر متوسط نقطه عطف را پشت سر نهاده و روز‌به‌روز کوچک‌تر می‌گردد و شرایط زندگی اقشار پايینی غیرقابل تحمل‌تر می‌شود.

بنا بر تحقیقات شرکت مشاورتی گالوپ درصد شهروندانی که خود را منصوب به قشر متوسط  و بخش‌های فوقانی قشر متوسط می‌دانند از ۶۱ درصد در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به ۵۱ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده، یعنی ۱۰ در صد کاهش یافته است. «این پس‌رفت به این معنا است که وضعیت اقتصادی ۲۵ میلیون نفر بسیار بدتر شده است.» روزنامه دیلی میل نوشت علاوه برآن، از هر ۷ شهروند آمریکايی یک شهروند، یعنی کلاً ۴۵ میلیون نفر در فقر به سر می‌برند.

یک گزارش آن‌لاین واشنگتن پست در مورد استفاده از اسلحه توسط پلیس در سال ۲۰۱۵ نشان داد که احتمال به قتل رسیدن یک شهروند سیاه‌پوست آمریکايی نسبت به شهروند سفیدپوست توسط پلیس ۲٫۵ برابر است. سیاه‌پوستان غیرمسلح نسبت به سفیدپوستان غیرمسلح با احتمال ۵ برابر بیش‌تر از طرف پلیس به قتل رسیدند.

تفاوت دستمزدها بین افراد سفید و سیاه‌پوست در چهار دهه گذشته به این شدت نبوده است.

در سال ۲۰۱۶ یک کارگروه تخصصی سازمان ملل برای افرادی که دارای ریشه آفریقايی هستند به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش داد که مشکلات نژادی در ایالات متحده آمریکا بسیار سنگین بوده است و تاریخ استعمار، برده‌داری، سرکوب نژادی، تبعیض نژادی، تروریسم نژادی و نابرابری نژادی کماکان چالش جدی در ایالات متحده باقی مانده است. در گزارش آمده «وضعیت حقوق زنان، کودکان و مردمان سالخورده در ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ نگران کننده بوده است.»

زنان برای کار مشابه به مراتب کم‌تر از همکاران مذکر خود دستمزد دریافت می‌دارند و اغلب قربانی مزاحمت‌ها و تعارضات جنسی بوده اند. نرخ فقر در بین کودکان بسیار بالاست و موارد بدرفتاری با مردمان سالخورده گه‌گاه رخ می‌دهد. این گزارش از مقاله آن‌لاینی USA Today نقل قول می‌کند که از هر ۴ زن، یکی در ایالات متحده آمریکا در محل کار مورد تعرض واقع گردیده است. طبق گزارش مذکور در ایالات متحده تقریباً ۶٫۸ میلیون نوجوان بین سنین ۱۰ تا ۱۷ سال دچار سوءتغذیه هستند. علاوه برآن، «ایالات متحده بارها حقوق بشر را در کشورهای دیگر زیر پا گذارده است و آگاهانه قربانیان بی‌گناهی را به جای گذارده است.»

بین ۸ اوت ۲۰۱۴ تا ۱۹ دسامبر ۲۰۱۶ ایالات متحده ۷۲۵۸ حمله هوايی به عراق و ۵۸۲۸ حمله هوايی به سوریه کرده و از این طریق ۷۳۳ سانحه با تخمیناً ۴۵۶۸ تا ۶۱۲۷ قربانی به جای گذارده است.