سرتیتر

  تحقیقات مشکوک، اتهامات دروغین و انتشار جعلیات برای جنگ افروزی

Foto: Jonathan Ernst/Pool via AP

نوشته کارین لویکن فلد

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه و تلخیص الف. میم

نیروی هوائی اسرائیل بار دیگر درحمایت از گروههای اسلامی در بلندی های جولان وارد عملیات نظامی شد. سخنگوی ارتش سوریه در یک مو ضع گیری رسمی اعلام کرد که ۲جنگنده اسرائیلی ساعت ۱۸.۴۵ دقیقه به یک پست نظامی ارتش سوریه در نزدیکی «خان آرنبا» دو موشک شلیک کرده است. در اثر این حمله خرابی هائی بوجود آمده است. ارتش سوریه چندی پیش از این حمله جبهه «النصره» را در همین منطقه مورد حمله قرار داده و به عقب رانده بود. این جریان تروریستی که نامش را به «فتح الشام» تغییر داده است سعی کرد بود همان پست نظامی ارتش سوریه را اشغال کند.  سخنگوی ارتش سوریه در ادامه سخنانش گفت «حمله بلافاصله اسرائیل پس از این شکست النصره سندی روشن است که اسرائیل از سازمانهای تروریستی حمایت میکند» . اسرائیل حمله به سوریه را رد نکرد اما اعلام کرد که این حمله در پاسخ دو راکتی است که اشتباها به اسرائیل شلیک شده است.

اسرائیل نه تنها با حمله نظامی بلکه با سیاست تهمتزنی و پروپاگاندا و بدون ارائه هیچ سندی علیه دمشق سعی دارد به اهداف منطقه ای اش برسد. 

جیمز ماتیس وزیر جنگ آمریکا هفته پیش استعداد خود را برای تبدیل شدن به ابزار اسرائیل نشان داد وقتی که قصه ساختگی تل آویو را تکرار کرد.خبرگزاری رویترز نیز جمعه گذشته بر اساس ادعای یک منبع نامشخص نظامی اسرائیلی اعلام کرد که گویا سوریه چند تن سلاح شیمیائی در اختیار دارد. در این فاصله چند تن تبدیل به ۳ تن سلاح شیمیائی شده است.روز جمعه ماتیس عینا این مطلب را در دیدارش از اسرائیل تکرار کرد. «به قطع یقین میتوانم بگویم که سوریه سلاحهای شیمیائی در اختیار دارد» و « این بر خلاف قطعنامه های سازمان ملل است» که باید به آن برخورد لازم دیپلماتیک صورت گیرد.وزیر جنگ ترامپ البته سند و مدرکی برای ادعاهایش ارائه نکرد.
همزمان در جلسه ای که برای بررسی ماجرای سلاحهای شیمیائی سوریه یک رسوائی جدی رخ داد وقتی که کمیته تحقیقات شیمیائی تصمیم گرفت که از «راه دور » درباره این موضوع تحقیق کند و ظاهرا بر اساس همین تحقیقات از راه دور و با بررسی آزمایش خون ده قربانی این حادثه توسط ۴ آزمایشگاه مختلف  به این نتیجه رسیده که در خان شیخون سارین و یا شاید هم چیزی شبیه سارین بکار رفته است. 

«احمت اوزوومچو » رئیس این هیئت تحقیاتی ، تحقیقات مستقیم در محل حادثه  «خان شیخون» و بر اساس ادعای آمریکا در فرودگاه نظامی «الشعیرات» همانطور که روسیه، ایران و سوریه تقاضا داشتند را رد کرد.یک تیم تحقیقاتی بشرطی که شرایط امنیتی اجازه دهد حاضر است به محل برود.
سرگی لاوورف وزیر خارجه سوریه انتقاد شدیدی از تصمیم هیئت تحقیقات شیمیائی متعلق به سازمان ملل OPCW  و نمایندگان غربی حاضر در آن کرده که فاکتهای ارائه شده از سوی روسیه را مورد بررسی و بحث قرار نداده اند. لاوورف در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که به سوالهای روسیه که : این نمونه های آزمایش خون چه زمانی و از کجا تهیه شده و کی تحویل این هیئت شده هیچ پاسخی داده نشده است.

لاوورف در ادامه گفت این خطر وجود دارد که هیئت تحقیقات با این رفتار خود را بی اعتبار کند. لاوورف تاکید کرد، وضعیت بسیار جدی است دروغپردازی، اتهامات بی سند و مدرک به سوریه در مورد استفاده  از سلاحهای شیمیائی میتواند منجر به فاصله گرفتن از قطعنامه شماره ۲۲۵۴ سازمان ملل شود.این قطعنامه بر حل مسالمت آمیز معضلات سوریه با شرکت طرفین سوری تاکید دارد و برخلاف طرحی است که از مدتها قبل آماده رژیم چنج در سوریه است.
روز شنبه اعلام شد ظاهرا طرف آمریکائی هم تمایلش را به یک تحقیق محلی در سوریه نشان داده. بعد از یک گفتگوی تلفنی مابین لاوورف و همتای آمریکائیش آمریکا  «رکس تیلرسون»، گویا امریکا تصمیم دارد هیئت تحقیقی OPCW را تشویق به تحقیقات محلی در سوریه کند.
بر اساس گزارش مفصل هیئت تحقیقاتی مبارزه با سلاحهای شیمیائی  OPCW سوریه در فاصله سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ تمامی ذخایر سلاحهای شیمیائی را با نظارت بین المللی منتقل و نابود کرده است. ادعاهای آمریکا و اسرائیل که سوریه ۳ تن سلاح شیمیائی در اختیار دارد یادآور تهمتهای وزیر خارجه وقت آمریکا کالین پاوول است که سال ۲۰۰۳ در در مقابل شورای امنیت به عنوان نماینده کشورش ادعا کرد عراق سلاحهای کشتار جمعی در اختیار دارد .بر اساس این دروغها آمریکا و متحدان غربی اش تهاجم نظامی  غیر قانونی را به این کشور را آغاز کردند. سلاحهای کشتار جمعی که هرگز نه وجود داشت و نه پیدا شدو جنایتکاران جنگی که عراق را نابود و مردم بیگناه را قتلعام کردند هرگز محاکمه یا مجازات نشدند.