سياسی, سرتیتر

ونزوئلا، افشای جلسات مخفیانه اپوزیسیون با نماینده سیا برای کودتا

دثرثغعثممش۲۰۱۷۶

عدم پیشرفت در مذاکرات و قوت گرفتن احتمال کودتا

پرزیدنت مادورو به مخالفان سیاسی هشدار میدهد تا از دامن زدن به اختلافات دست بردارند. افشای ملاقات اپوزیسیون در خارج از کشور. رئیس مجلس گفتگو ها را رد میکند.

نوشته مارتا آندویو و هارالد نیبر

آمریکا ۲۱

maduro_kabinett_april_2017

دیدار پرزیدنت مادورو و اعضای دولت

Quelle: avn.info.ve

کاراکاس. با وجود ادامه درگیری ها داخلی بین اپوزیسیون دست راستی و دولت منخب مردم، پرزیدنت مادورو اصرار دارد که گفتگوها و مذاکرات با مخالفان قطع نشود و ادامه یابد. مادورو در یک جلسه علنی مشاوره با وزرای دولتش اعلام کرد؛«حتی امروز هم به گفتگو ها ادامه میدهیم، اینجا و یا هر جای دیگر در مورد مسایل روز و صلح و سیاست». مادورو رئیس جمهور چپ گرای ونزوئلا در این دیدار بار دیگر بر خواسته خود مبنی بر یک «گفتگوی واقعی و بدون پیش شرط» تاکید کرد.

اما او در عین حال هیچ فرصتی را از دست نمی دهد تا به اپوزیسیون هشدار دهد که آنها در یک «بن بست افراط گرائی ، خشونت و کودتا گرفتار آمده اند». او از اینکه در صفوف اپوزیسیون صدائی شنیده نمی شود که خواستار توقف چنین سیاستهائی باشد ابراز تاسف کرد.

در ماه نوامبر سال گذشته در ونزوئلا مذاکرات بین دولت و اپوزیسیون سازماندهی شد. این مذاکرات که با همکاری پاپ و اتحادیه کشورهای آمریکای جنوبی (Unasur) و با همراهی نخست وزیر اسپانیا، پاناما و جمهوری دومینیکن، خوزه لوئیز رودریگز تساپاترو، مارتین توریووس و لئونل فرناندز آغاز شد، عمرش کوتاه بود چراکه اپوزیسیون راست گرا حاضر به ادامه آن نبود و پس از یکماه این گفتگوها را بی نتیجه ترک کرد.

julio_borges_venezuela_opposition_regierung_putsch_dialog

تصویر: خولیو بورگس با لباس سیاه رنگ در میانه ی تصویر در تظاهرات ضد دولتی.

Quelle: twitter.com

پرزیدنت مادورو همان روز در جلسه اش با وزرای کابینه گزارشی درباره وضعیت کشور در چند روز اخیر ارائه داد که در تلویزیون دولتی هم همزمان پخش میشد، او گفت بیش از ۱۱ میلیون ونزوئلائی ها از تعطیلات عید پاک استفاده کرده و در کمال آرامش به سفر و دید و بازدید پرداختند.در شبکه های اجتماعی تصاویری از سوی کاربران به نمایش گذاشته شد که در آنها مردم مشغول رقص و شادی در کنار دریا بوده و بازارهای محلی مملو از اجناس و کالاهای مصرفی است واین بر خلاف تصاویری است که سعی دارند به مخاطبانشان یک وضعیت بحرانی در کشور را تلقین کنند.

در ونزوئلا افشای دیدار مخفیانه «خوزه وینسنت رانگل» ژورنالیست و سیاستمدار سابق چاوزیست با رهبران اپوزیسیون در جمهوری دومینیکن برای تدارک یک کودتا علیه دولت منتخب و قانونی موجب سرو صدای عظیمی شده است.

رانگل که در این مذاکرات شرکت کرده بود میگوید«در آنجا بشکلی مرتب و با قاعده جلساتی با شرکت مخالفان برگزار میشود که به گفتگو درباره چگونگی برگزاری کودتا و یا ایجاد آشوب در کشور میپردازند در این جلسات نماینده ای ارسالی از سازمان سیای آمریکا نیز حضور دارد

پس از این افشاگری ها «زیفریدو پارئد پررز» رئیس پلیس جمهوری دومینیکن اعلام کرد در این مورد دست به تحقیقات خواهد زد! در ونزوئلا اما رئیس مجلس «خولیو بورگس» از رهبران حزب دست راستی Primero Justicia و اپوزیسیون این اتهامات رد میکنند. «ظاهرا عده ای سعی دارند تصویری منفی از مخالفان ارائه دهند»

البته همین «خولیو بورگس» هر نوع مذاکره با دولت رد میکند «در اینجا ما با هیچ کس هیچ مذاکره ای نداریم»