سرتیتر

«مادر همه تظاهرات»

94255
Foto: AP Photo/Ariana Cubillos
نیروی میلیشیای بولیواری روز دوشنبه در رژه‌ای بمناسبت هفتمین سالگرد تاسیس خود.


آندره شئر
دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

اپوزیسیون راست ونزوئلا از مردم درخواست کرده تا بعنوان «مادر همه اعتراضات» امروز در کاراکاس اجتماع کنند. این اعتراض بمناسبت روز ۱۹ آوریل که در کنار ۵ ژوئن یکی از مهم‌ترین روزهای ملی این کشور آمریکای جنوبی است سازمان داده شده. در سال ۱۸۱۰ در این روز مبارزه برای استقلال ونزوئلا از استعمار اسپانیا آغاز شد.
تنها مخالفین دولت برای بسیج مردم از این روز استفاده نمی‌کنند، نیکولاس مادورو  نیز «برای دفاع از میهن» مردم را دعوت به شرکت در تظاهرات این روز کرد. طرفداران دولت قرار است در میدان ونزوئلا اجماع کنند و از آنجا به خیابان بولیوار  در مرکز پایتخت حرکت نمایند. از این طریق هواداران دولت راه نیروهای اپوزیسیون به منطقه دولتی را مسدود خواهند ساخت. «دیوسدادو کابه‌یو» معاون رئیس حزب سوسیالیست متحده حاکم روز دوشنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که آنها از هر نظر «که لازم باشد» آماده‌اند و خیابان بولیوار مملو از تظاهر کنندگان خواهد بود. برای این کار حضور حداقل ۲۰۰ هزار نفر  لازم است. بموازات آن «فوروم سائوپائلو» که مجتمعی از احزاب چپ آمریکای لاتین است مردم را به شرکت در «روزجهانی همبستگی با حاکمیت ونزوئلا» دعوت کرد. وزیر فرهنگ ونزوئلا «آدان شاوس» گفت که در این چارچوب تظاهرات و همایش‌هائی در سطح بیش از ۲۰ کشور مختلف صورت خواهد گرفت.
مخالفین دولت مجدداً در شرق پایتخت که محل سکونت طبقه متوسط کشور است اجتماع خواهند کرد. در آنجا تظاهرکنندگان با چه واقعیتی روبرو خواهند شد مشخص نیست. البته سخنگویان نیروهای اپوزیسیون از جمله معاون رئیس مجلس «فردی گوارا» اعلام کرد که این روز «یک روز تعیین کننده» خواهد بود ولی این نوع اظهارات در گذشته اغلب حرف‌پوچ از آب درآمد.
با وجود انتقادات زیاد به دولت: بسیاری از مردم ونزوئلا نیروهای اپوزیسیون را زیاد جدی نمی‌گیرند. طبق یک نظرپرسی که اخیراً توسط انستیتوی نظر سنجی «هینترلایکز» صورت گرفته و روز دوشنبه توسط «اولتیماس نوتیسیاس» از طرق آن‌لاین منتشر گردید، ۶۱ درصد مردم بر این عقیده‌اند که نیروهای راست نیز راهی برای خروج از بحران پیدا نخواهند کرد تنها ۳۶ درصد فکر می‌کنند که اپوزیسیون می‌تواند راه‌حلی پیدا کند. درپاسخ به این سئوال که آیا مادورو و یا یکی از نیروهای اپوزیسیون بیشتر توانائی انجام اقدامات برای فائق آمدن بر بحران را دارد، ۵۵ درصد به رئیس جمهور و ۴۲ درصد به یکی از نمایندگان جناح راست تمایل دارند.
همین‌طور در «لاوگا» محله فقیرنشین پایتخت نیز کسی به نیروهای مخالف دولت دل نبسته است. در انتخابات پارلمان در دسامبر ۲۰۱۵ قریب ۵۴ درصد از مردم این ناحیه به نفع لیست اتحاد اپوزیسیون MUD (میز وحدت دمکراتیک) رای دادند. ولی مردم این منطقه معمولاً در تظاهرات شرکت نمی‌کنند. خبرنگار دنیای جوان از یکی از ساکنین این منطقه شنید که هفته گذشته گروهی از جوانان هوادارا مخالفین دولت کوشش کرده بود اول به یک مغازه مشروب‌فروشی و سپس به شعبه فروشگاه زنجیره‌ای دولتی مواد غذائی «مرکال» حمله کند. «مردم محل، پیر و جوان، زن ومرد مسلح به چاقو و چوب بیس‌بال و غیره از کلبه‌های خود بیرون آمدند و از تاراج مرکال جلوگیری کردند.» در «چاکائیتو» کنشگران مولوتوف کوکتل به خانه‌ای پرتاب کردند و در «پالو گرانده» به یک کتابخانه و یک مدرسه آشپزی حمله بردند.
وزیر دفاع «پادرینو لوپس» «باندهای خشونت‌گرا» را مسئول این اعمال  اعلام کرد که «توسط سازمان‌های رادیکال راست از خارج» مورد حمایت مالی قرار دارند. او روز دوشنبه گذشته در مقابل نیروهای میلیشیا گفت: هدف آنان این است که در سطح جهان این احساس را الغاء کنند که ونزوئلا با اغتشاش دست به گریبان است تا از این طریق راه را برای دخالت خارجی آماده سازند.