سرتیتر

فیلون، ماکرون، لی‌پن: رابین هودهای امروز

france-2017_8h

منبع: اومانیته
تارنگاشت عدالت

فیلون، ماکرون، لی‌پن: رابین هودهای امروز… از فقرا می‌دزدند تا به ثروتمندان بدهند!

فیلون وعده می‌دهد مالیات‌ها را ۵۰ میلیارد یورو کاهش دهد. ماکرون با ۲۰ میلیارد دوم است. اما آن‌ها مراقبند نگویند چه کسی صورت‌حسات را خواهد پرداخت. جبهه ملی لجوجانه از مالیات گرفتن از ثروتمندان اجتناب می‌کند.

فرانسوا فیلون روز چهارشنبه مجدداً در لیون اعلام کرد: «ما باید استفاده از مالیات را به مثابه یک سلاح تنبیهی متوقف کنیم.» او وعده می‌دهد ۴۰ میلیارد یورو، به ویژه از طريق کاهش مالیات شرکت‌ها (به ۲۵ درصد)، و حذف مالیات بر ثروت، به شرکت‌ها و صاحبان سرمایه بدهد. او به خانواده‌ها وعده کاهش ۱۰ میلیارد «مالیات بر کار» را می‌دهد. اما مواقب است به این اشاره نکند که چه کسی صورت‌حساب را خواهد پرداخت. او در برنامه خود نوشت: «کاهش مالیات» در ابتدا «با کاهش بالاجبار هزینه‌های عمومی» جبران خواهد شد.

کاهش مالیات‌ها هم‌چنین با افزایش مالیات بر فروش از ۲۰ درصد به ۲۲ درصد «جبران» خواهد شد.  هنری استرداینیاک و دنی لانگ-اقتصاد‌دان-می‌گویند: «هیچ‌کس متوجه نخواهد شد که آن مالیات را می‌پردازد.» اما مالیات بر فروش ناعادلانه است، زیرا بیش‌تر بر فقرا (که همه درآمد خود را مصرف می‌کنند) تأثیر می‌گذارد تا بر ثروتمندان (که پس‌انداز می‌کنند). به طور مشخص، این مالیات غیرمستقیم ۱۲,۵ درصد درآمد فقیرترین دَهَک جمعیت را خواهد بعلید. با فیلون چکش مالیات هر روز در فروشگاه فرود خواهد آمد!

ژان-لوک ملنشون گفت: «نامزد راست سالانه ۳۰۰ یورو از جیب هر کارگری که حداقل دستمزد را دارد، برخواهد داشت.» و فیلون چه کار دیگری خواهد کرد؟ «او سالانه به هر میلیونر در فرانسه ۱۵ هزار یورو خواهد داد!» گویا این کافی نیست، ثروتمندترین افراد با «افزایش سقف سهمیه خانواده» سالانه از ۲,۵ میلیارد یور معافیت مالیاتی برخوردار خواهند شد.

ماکرون و فیلون خوب از ثروتمندها مراقبت می‌کنند
امانوئل ماکرون نیز مراقبت از ثروتمندان را فراموش نکرد. برنامه مالی او در نگاه اول چندان وحشی به نظر نمی‌رسد. او به مالیات بر فروش دست نمی‌زند، اما هنوز از صاحبان سهام مراقبت می‌کند. این‌ها هنوز از مالیات بر ثروت که فقط از مستغلات (مسکن اولیه) گرفته خواهد شد، معاف خواهند بود. این کل ماجرا نیست. او یک نوع سپر جدید برای درآمد از بهره بانکی، سود سهام، سود سرمایه و هر نوع درآمد حاصل از سرمایه متحرک ابداع کرده است. نرخ مالیات تک‌نرخی بر این‌ها- شامل سهم تأمین اجتماعی و مالیات بر درآمد- ۳۰ درصد خواهد بود. اصل «مالیات تک‌نرخی» که در برنامه فرانسوا فیلون نیز وجود دارد به معنی یک هدیه ۳ میلیارد یورويی به ثروتمندان است. بانکدار سابق برای نزدیک‌تر شدن به مردم در واقع قول داده است مالیات بر مسکن را به میزان ۱۰ میلیارد يورو برای خانوادهای طبقه کارگر و متوسط کاهش دهد. اما در واقع هم‌اکنون ۴۰ درصد خانواده‌ها از این مالیات معاف هستند. روشن نیست که در پایان از این اقدام سودی به خانواده‌ها برسد.

جبهه ملی نیز بر روی ابهامات موج‌سواری می‌کند. برنامه مارین لی‌پن در حالی‌که وعده می‌دهد مالیات بر ثروت را حفظ کند، در نظر دارد مالیات‌هایی را که درآمد کم‌تری برای دولت تأمین می‌کنند، حذف کند. مالیات بر ثروت با توجه به درآمد حاصل از آن در این طبقه از مالیات‌ها قرار دارد… و اگر لی‌پن می‌گوید از «هر افزایش» بر مالیات بر ارزش افزوده اجتناب خواهد کرد و «مالیات بردرآمد را برای سه گروه مالیاتی پایین ۱۰ درصد کاهش خواهد داد» مراقب است به کاهش مالیات بر فروش اشاره‌ای نکند. او هم‌چنین برخلاف ژان-لوک ملنشون به یک مالیات بردرآمد مترقی اشاره نمی‌کند… جبهه ملی هرگز از ثروتمندان چیزی نمی‌گیرد! در موضوع مالیات تنها اقدام روشن جبهه ملی به سود ثروتمندان است. بهانه کمک به «تقویت همبستگی بین نسل‌هاست»، لی‌پن به انتقال بدون مالیات ۱۰۰ هزار یورو به هر کودک در هر پنج سال (به جای هر ۱۵ سال کنونی) اجازه خواهد داد. و سقف هدیۀ معاف از مالیات به نوه‌ها را به ۵۰ هزا یورو در هر ۵ سال افزایش خواهد داد.»