تقلب و دستکاری در رفراندم ترکیه با تصاویر و فیلم ها

erdogan_tur_09

نوشته سافو جان

ترجمه و تلخیص الف. میم

رژیم حزب عدالت و توسعه در وضعیت نامناسبی بسر میبرد، باوجود سرکوب جبهه «نه» فعالیتهای اپوزیسیون دمکرات باوجود شرایط نامناسب بخوبی پیش رفته است.

ما به آن نتیجه ای که خواستارش بودیم نرسیدیم، چراکه حزب عدالت و توسعه اردوغان دست به تقلبی گسترده و همه جانبه زده است اما پایه های این رژیم شنی است. یک چیز مسلم است جبهه مقاومت به توانائیهای خود آگاه شده است.

اگر جبهه مقاومت مانند پس از انتخابات ۲۰۱۵ فرونپاشد، با توجه به تجربه و فعالیتهایش در رفراندوم میتواند افقهای جدیدی برای خود ترسیم کند.

رژیم اردوغان دچار اختلال شده است ، او نخواهد توانست باپول، تقلب و فریب بکارش ادامه دهد. دیگر ضمانتی در کار نیست که او در انتخابات آینده پیروز شود.ما میتوانیم آسوده و خرسند به  آینده بنگریم، علارغم اینکه اینبار هم متقلب «پیروز» شده است. «پیروز» انتخابات حالا باید با نتایج تقلبش دست و پنجه نرم کند، وقتی که مشگلات اقتصادی، سیاسی و ملیتی در مقابلش قد علم کنند، آنزمان از این سرمستی «پیروزی» چیز باقی نخواهد ماند.

همانطور که ما نمی توانستیم مانع انتخاب نادرست «بله» گویان به اردوغان بشویم، همانگونه نیز ما توانائی جلوگیری نتایج منفی  حاصل از این انتخاب برای آنان را نیز نداریم. اما هیچکس نمی تواند مدعی شود که نمی دانسته و نمی توانسته حدس بزند که چه انتخابی کرده است. حالا جبهه «بله گویان» نیز مانند بقیه مردم باید در انتظار شرایط ناگوار این انتخاب باشند، بهر حال بدبختی کشیدن برای زنده ماندن در ترکیه موضوع تازه ای نبوده و نیست. شرایط مبارزه برای مبارزات آتی سخت تر شده است، اما بی تردید بدیل ها و امکانات جدیدی در مقابل ما قرار خواهند گرفت.

وقتی نشئگی اولیه «پیروزی» از سرها پرید، تضاد و اشتباهات حاکمان بیرون خواهد زد و دیگر هیچ چیز مانند قبل از رفراندم نخواهد بود. زمانی که آرزوها و امیدها «آری گویان» مانند حبابهای صابون ترکیدند و پایشان روی زمین سفت واقعی قرار گرفت آنزمان نارضایتی ها خود را بروزخواهند داد.

من گمان نمی کنم که وقتی آنزمان فرا رسید بازهم اردوغان بتواند سر راحت بر بالش گذارد، شاید او حتی از همین حالا هم نتواند راحت بخوابد. فشارها بر وی هر روز بیشتر میشود.این واقعیت که او به هیچ کسی اعتماد ندارد و خود را «یگانه و منحصر بفرد» میداند میتواند او را در تصمیمات اشتباهی که میگیرد بیشتر منزوی کند. و این میتواند وی را به وضعیتی دچار کند که دست به عکس العلمی بزند که همیشه در این شرایط کرده است: دست به تهاجم بزند!

ما بایستی همچنان پایدار باشیم، اتحاد خلقها را سازماندهی کنیم و آنان به ادامه مبارزه تشویق کنیم. با وجود تغییر شرایط، و «شکست» در رفراندم با فاصله ای بسیار کم، باید امید هایمان را از دست ندهیم. ما باید مانند دوران پیش از اعلام نتایج رفراندم  وبا همان روحیه به مبارزه ادامه دهیم.

کسی که مبارزه می کند میتوان شکست بخورد، کسی که مبارزه نمی کند هم اکنون شکست خورده است!

رفراندم در مسیر طولانی ما یک شکست بود، مسیری که ما باید آنرا ادامه دهیم. نیروهای دمکراتیک و مبارز ترکیه باید به مبارزه خود ادامه دهد و در این راه به همبستگی ما نیاز دارد.

تقلب انتخاباتی و فریبکاری:

ناظران انتخابات در بسیاری از مناطق شدیدا زیر فشار قرار گرفتند و موانع زیادی برایشان ایجاد شد. تصاویر و ویدیوهای زیادی توسط مردم و ناظران تهیه و منتشر شده است که نشانه دستکاری و تقلب گسترده در آرا مردم است.

اوج دستکاری و فریبکاری آنجا بود که «هیئت عالی انتخابات» در هنگام برگزاری انتخابات رای دادن با ورقه های انتخاباتی بدوم مهر و علامت هیئت انتخاباتی را رسما قانونی اعلام کرد. طبعا بنفع هواداران دولت و جبهه آری.

در حالیکه ورقه های انتخاباتی بایستی توسط ناظران انتخابات و با حضور آنان مهر شود بدین ترتیب حداقا ۲،۵ میلیون رای تقلبی به انتخابات به نفع اردوغان تزریق شد.

تصمیم «هیئت عالی انتخابات» بدون پشتوانه قانونی بلافاصله اجرائی شد. یک مثال دیگر در لوگزامبورگ ۹۷۲۹ نفر رای داده اند در حالیکه در این کشور تنها ۵۷۱ واجد شرایط آرا وجود دارد، توضیح «هیئت عالی انتخابات» این است که واجدین شرایط در اروپا اجازه دارند هرجا دوست داشتند رای دهند!

اولا این ادعای «هیئت عالی انتخابات» حقیقت ندارد و دوما ما مطلعیم که حتی بسیاری از ترکهای ساکن «برمن» حق نداشتند در «هامبورگ» رای بدهند چراکه محل زندگی آنها در هامبورگ ثبت نشده است.

دوما تجربه نشان میدهد که حزب عدالت و توسعه اردوغان بارها در گذشته سفرهای با اتوبوسهای پر از رای دهندگان سازماندهی کرده بود که در روز انتخابات در مناطق مختلف چندین بار رای خود را به صندوقها ریخته بودند(آنزمان بیشتر سفر به مرزهای ترکیه صورت میگرفت).با توجه به اینکه در این رفراندم ترکها اجازه دارند در سفارتخانه ها و کنسولگریهای خارج از کشور رای بدهند طبعا امکانات جدیدی را برای تقلب در انتخابات براب حاکمان ایجاد کرده است.

اما تقلب و خیانت به رای مردم چهره های بسیاری دارد در ایجا چند نمونه آنرا مشاهده خواهید کرد:

برای ۵۲ میلیون واجدین شرایط ۶۹ میلیون ورقه انتخاباتی بچاپ رسیده است.

ویدیو نشان میدهد فردی در یک اتومبیل مشغول مهر زدن به ورقه های انتخاباتی است.

http://gazetemanifesto.com/wp-content/uploads/2017/04/Z4PMQMmjxsUpLuLc.mp4?_=1

arabada-oy-veren-169x300

یک ویدیو نشان میدهد چگونه یک مرد ورقه انتخاباتی خود را با افتخار به دوربین نشان میدهد قبل از آنکه وارد محل برگزاری انتخابات شود! او قبل از ورود به محل اخذ زای ورقه انتخاباتی را از کجا دریافت کرده است؟

در یک محل صندوق اخذ رای «ناظران» انتخابات ورقه رای را با «آری» مهر میکنند و با افتخار از کارشان فیلم هم میگیرند.

مسئول انتخاباتی هر رای دهنده را بسوی صندوق همراهی و کنترل میکند. اینکار ممنوع و رای راباطل میکند.

یک مسئول دیگر صندوق را با خود به منزلش میبرد و آنجا صندوق را با آرا«آری» پر میکند.

تعداد زیادی از رای دهندگان تصاویری را منتشر کرده اند که در محل انتخابات ۲ یا تعداد زیادی ورقه انتخاباتی به رای دهندگان داده شده است.

بسیاری از صندوقها رای (تا این لحظه ۱۲۵ صندوق) مهر و موم ندارند.

در بسیاری از مناطق کردستان صندوق رای در اختیار کدخداهای جاش قرار گرفت (این افراد به میلیشای دولتی تعلق دارند) تا به این ترتیب آنها رای دهندگان تهدید کرده و ترسانند تا آنها جرات افشای تقلبات انتخاباتی در این مناطق را نداشته باشند.

و غرب چه میکند؟

برای غرب سرنوشت و وضعیت مردم در ترکیه اهمیتی ندارد.برای غرب رنگ پول مهم است، وزیر خارجه آلمان «گابریل» مانند یک وزیر اقتصاد خواستار عادی سازی روابط با اردوغان است، سوال اینجاست که آیا سیاست فعلی اردوغان در شرایط حاضر قادر به «عادی سازی» است یا نه؟

شرایط اقتصادی ترکیه «عادی سازی» را بسیار مشگل ساخته است. کوه بدهکاریهای خارجی ترکیه کشور را بسوی ویرانی میکشاند. یک سیاست «عادی سازی» برای ترکیه بسیار گرانتر تمام خواهد شد، بالاخره زمانی خواهد رسید که طلبکاران پولشان را طلب کنند، پولی که وجود خارجی ندارد.

اردوغان حالا میبایستی قانون اساسی جدید را به تصویب قانونی رساند، برای این کار انتخابات جدیدی باید انجام گیرد، اما ضمانتی نیست که دوباره بتواند ۵۱ ٪ آرا را بخود اختصاص دهد، در سالهای گذشته اروغان تعداد زیادی از هوادارانش را از دست داده است در رفراندم اخیر ۱۱٪ از هواداران اردوغان به او پشت کرده اند،تنها راه برای او ایجاد بحران  در کشور است، راه اندازی جنک علیه سوریه، علیه کردها، علیه اپوزیسیون و اینبار حزب کمالیستها نیز نوبتشان خواهد رسید.

این سرزمین به ما تعلق دارد و ما بدون مبارزه آنرا به فاشیستهای اسلامی نخواهیم سپرد، مبارزه ادامه خواهد داشت

بخش از ویدیو ها با فشار دولت ترکیه حذف شده اند