اخبار ایران و جهان

حزب کمونيست ترکيه: دولت ديگر مشروعیتی ندارد!

erdogan_turkiey
 
منبع: ردگلوب
تارنگاشت عدالت
در زیر ترجمۀ آزاد بيانيۀ حزب کمونیست ترکیه (TKP) از زبان انگليسی پيرامون نتیجه رفراندوم قانون اساسی در ترکیه را می‌خوانيم:

نتيجۀ همه‌پرسی، که توسط استبداد، تقلب و سرقت مشخص شد، هیچ مشروعیتی ندارند. کسانی که سعی در پايکوبی برای اين نتيجه دارند، به مردم توهين می‌کنند.

ما خلق خود را فرا می‌خوانيم که تسلیم نشود، متحد گردد، سازمان‌یافته عمل کند ‌و از قبول «عمل انجام شده» سر باز زند.

یک قدرت سیاسی مشروعیت خود را تنها از راه آراء کسب نمی‌کند. نتایج انتخابات کافی نیست، تا یک دولت هر آنچه را که می‌خواهد بتواند انجام دهد.

رژیم آ. ک. پ. که خصلت ارتجاعی و ضدمردمی خود را از همان روز نخست به نمایش گذاشت، مدت‌هاست که از مشروعیت اجتماعی برخوردار نيست. افزون براين، نتایج همه پرسی ۱۶ آوریل چیزی جز تأیید این وضعیت نامشروع نيست.

رأی‌گيری ۱۶ آوریل با توجه به پذیرش و یا رد اصلاحات قانون اساسی منسوخ شده است. پس از این مرحله، برای جامعه ديگر هیچ راهی برای پذیرش یک «آری» به عنوان نتیجه اعلام شده، وجود ندارد. حزب کمونيست ترکيه، مستقل از اين‌که هر حزبی چه موضعی می‌گيرد، اعلام کرده بود که چنين نتيجه‌ای را نخواهد پذيرفت.

بر این انتخابات مهر استبداد و تقلب حک شده بود. این تصمیم کمیته عالی انتخابات که پاکت‌ها و اوراق رأی مهرنشده را معتبر می‌داند، به هيچ‌وجه با رویکردی قانونی یا بی‌طرفانه منطبق نیست.

حزب عدالت و توسعه همه چيز را از دست داده و به سرکوب متوسل می‌شود. نتیجه، کاهش قابل توجه آرای آن است، که نیمی از آن‌ها نيز تنها به دلیل دستکاری‌ها و تقلب‌های بی‌شمار به دست آمده است.

نقش رهبری حزب حاکم نابود شده است، آن‌ها در بیش‌تر شهرهای بزرگ و مراکز شهرستان‌ها، که ساليان متوالی در آنجاها قوی بوده اند، شکست خورده اند.

تلاش آن‌ها، با وجود تمام این حقایق برای «جشن پیروزی» فقط یک معنا دارد، جدا از تمسخر خلق ما: ما این را به مثابۀ فراخوانی برای نبرد سرنوشت‌ساز بین انرژی جمع‌آوری شدۀ تودۀ کار و روشنفکران ترکیه، و همۀ شهروندان علاقه‌مند به ارزش‌های جمهوری، در برابر قدرت ارتجاعی ارزيابی می‌کنيم.

حزب عدالت و توسعه که بیهوده فکر می‌کند می‌تواند این کشور را مطابق با منافع دشمنان زحمتکشان، نیروهای سرمایه‌داری و انحصارات هدايت کند، يک بار ديگر در تلاش برای زنده ماندن با تکیه بر این نیروها است.

حزب کمونيست ترکيه مردم را به هشياری دعوت می‌کند: در مقابل عمل انجام شده بايستيد و در اين راستا خود را سازماندهی کنيد.

حزب کمونیست ترکیه
کمیته مرکزی
telegram_majaleh

1 Comment on حزب کمونيست ترکيه: دولت ديگر مشروعیتی ندارد!

  1. یکی میتونه بگه آیا این حزب کمونیست ترکیه (TKP) در انتخابات شرکت کرده است یا نه که مسلما شرکت نکرده با 1.2 درصد هم اردوغان فاسیشت برنده شد حالا بیانیه میدهد که چی

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: