سياسی

آنتی وار؛ افشای ادعای دروغین ترامپ در مورد حمله شیمیائی

دو افشاگری جدید با اظهارات دولت ترامپ در ارتباط با تسلیحات شیمیایی سوریه تناقض دارد.
trump_silconvally
پایگاه اینترنتی آنتی وار در گزارشی نوشت افشاگری های جدید دروغ بودن ادعای رئیس جمهور آمریکا را درباره تسلیحات شیمیایی سوریه آشکار کرد.
در این گزارش به قلم گرت پورتر آمده است: دو تن از مقامات ناشناس دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران اعلام کردند که حمله هوایی رژیم سوریه به شهر خان شیخون در روز چهارم ماه آوریل سبب کشته شدن عمدی ده ها غیر نظامی با استفاده از گاز سارین شد.
مقامات دولت ترامپ ادعای روسیه را در این باره رد کردند که در حمله هوایی سوریه یک انبار مهمات تحت کنترل تندروهای اسلامی هدف قرار گرفت. آنها ادعای روسیه را تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر اقدام دولت سوریه در انجام دادن حمله شیمیایی توصیف کردند که قابلیت مجازات شدن را دارد. علاوه بر این، مقامات دولت ترامپ ادعا کردند که نهادهای اطلاعاتی آمریکایی مکان این حمله را که رژیم سوریه در آنجا از تسلیحات شیمیایی استفاده کرد، شناسایی کرده اند.
با این حال، دو افشاگری جدید با اظهارات دولت ترامپ در ارتباط با حمله روز چهارم ماه آوریل تناقض دارد. یک مقام سابق آمریکایی در این باره به نشریه تروث اوت Truthout  گفت که روس ها در واقع از بیست و چهار ساعت قبل، همتایان آمریکایی را خود درباره برنامه ارتش سوریه برای حمله به یک انبار تسلیحات در خان شیخون، ‌مطلع کرده بودند. و دکتر تئودور پوستول استاد دانشگاه ام آی تی و تحلیلگر پیشرو در زمینه فن آوری های نظامی اعلام کرد که این ابزار ادعایی را که گفته می شود از آن برای انجام دادن حمله با گاز سارین استفاده شد، نمی توان از طریق هوایی حمل کرد بلکه حمل آن تنها از طریق زمینی امکان پذیر است و این بدان معناست که این حمله شیمیایی ممکن است در نتیجه حمله هوایی سوریه صورت نگرفته باشد.
دولت ترامپ در تلاش برای مطرح کردن اتهامات در این باره است که رژیم سوریه همان طرفی بود که این حمله شیمیایی به شدت مهلک را را در روز چهارم ماه آوریل انجام داد. هدف از مطرح کردن این اتهامات توجیه حمله روز ششم آوریل آمریکا به یک پایگاه هوایی در خان شیخون نبود، بلکه نشان دادن این موضوع بود که آمریکا یک سیاست تند جدید را در قبال رژیم سوریه در پیش گرفته است.
این دو مقام ناشناس دولت ترامپ که روز سه شنبه با خبرنگاران صحبت کردند در تلاش برای بی اعتبار کردن ادعای روسیه در این باره بودند که در حمله هوایی سوریه یک انبار تسلیحات در خان شیخون هدف قرار گرفت، انباری که گفته می شد حاوی مواد شیمیایی سمی نیز بود. یکی از این دو مقام ناشناس گفت یک منبع ارتش سوریه «در روز چهارم ماه آوریل به رسانه های دولتی روسی گفت که نیروهای رژیم هیچ گونه حمله هوایی به خان شیخون انجام ندادند که این سخنان به طور مستقیم با ادعای روسیه در تناقض است.»
این مقام دولت ترامپ گفت که هیچ گونه شواهدی وجود ندارد که نشان دهد در حمله هوایی سوریه یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته است. اما یک سند درون دولتی در ارتباط با این موضوع که هم اکنون در واشنگتن دست به دست می شود -و یک نسخه از آن در اختیار تروث اوت قرار گرفت- به صورتی واضح به «حمله هوایی رژیم به یک انبار مهمات تروریست ها در حومه شرقی خان شیخون» اشاره دارد.
مهمتر از همه آن که، ادعا می شود که ارتش آمریکا از قبل می دانست که قرار است این حمله هوایی انجام شود: به گفته یک مقام سابق آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، افسران ارتش روسیه به همتایان آمریکایی خود درباره برنامه ارتش سوریه برای هدف قرار دادن این انبار تسلیحاتی در خان شیخون -بیست و چهار ساعت قبل از انجام گرفتن حمله- اطلاع داده بودند. این مقام در تماس مستقیم با یک افسر اطلاعاتی ارتش آمریکا قرار دارد که به اطلاعات درباره تماس های بین آمریکا و روسیه دسترسی دارد. این افسر ارتش آمریکا به همکار خود گزارش داد که روس ها از طریق تماس های تلفنی عادی بین آمریکا و روسیه در سوریه -که به منظور عدم برخورد برقرار می شود- اطلاعاتی را درباره این حمله در اختیار آمریکایی ها قرار داده بودند. این کانال های ارتباطی پس از مداخله روسیه در سوریه در سال دو هزار و پانزده و با هدف جلوگیری از وقوع هر گونه برخورد تصادفی بین دو قدرت ایجاد شدند. این افسر گفت روس ها درباره این حقیقت با آمریکایی ها تماس گرفتند که سوریه بر این باور است که در این انبار تسلیحاتی مواد سمی شیمیایی نگهداری می شود.
این افسر اطلاعاتی ارتش آمریکا به همکارش گفت که این اطلاعات به اندازه ای از نظر سیاسی حساس تلقی می شد که پس از تماس های اولیه، این اطلاعات تنها در اختیار شمار کمی از مقامات قرار گرفت.
با وجود انکارهای آمریکا درباره تماس روس ها درباره حمله هوایی سوریه به یک انبار تسلیحاتی در این شهر، به نظر می رسد یک شاهد آن را تأیید کرد. یکی از ساکنان چهارده ساله این شهر در گفتگو با روزنامه نیویورک تایمز گفت که او درست در چند یاردی یک ساختمان یک طبقه در حال قدم زدن بود که هواپیمایی را مشاهده کرد که یک بمب را انداخت. این شاهد گفت که این انفجار سبب ایجاد «ابر قارچی شکل» شد و سبب سوزش چشماهایش شد.
او افزود سپس سریعا به خانه بازگشت و دید که مردم آمدند تا به دیگران در همسایگی آنها کمک کنند، افرادی که در معرض مواد شیمیایی موجود در هوا قرار گرفته بودند.
حمله هوایی که او شاهد آن بود شبیه به همان عملیات سوری ها در خان شیخون بود. به نظر می رسد ابر قارچی شکل که او مشاهده کرد شکل گسترده تر سه ابر قارچی شکلی بود که در ویدئوی تهیه شده پس از این انفجار مشاهده می شود.
ظاهرا دو حمله هوایی دیگر نیز پس از انجام گرفتن حمله اولیه به ساختمانی که این شاهد آن را مشاهده کرد، انجام شد. یک حمله به بیمارستانی در نزدیکی این شهر و دیگری در مرکز سازمان کلاه سفیدها انجام شد. حمله هوایی به بیمارستان روز سه شنبه توسط آسوشیتدپرس گزارش شد که در آن  اعلام شد یک هواپیمای بدون سرنشین روسی بر فراز بیمارستانی به پرواز در آمده بود که قربانیان حمله شیمیایی برای درمان به آنجا منتقل شده بودند.
حمله به این بیمارستان توسط یک منبع ناشناس ای پی گزارش شد زیرا شواهد نشان می دهد که روس ها از قبل می دانستند که قرار است حمله ای با مواد شیمیایی انجام شود. در حقیقت، این موضوع نشان می دهد که حمله به بیمارستان با حمله قبلی به آن ساختمان یک طبقه ارتباط داشته است.
یکی از مقامات بلندپایه ناشناس آمریکایی در کنفرانس خبری روز سه شنبه در پاسخ به سوالی درباره بمباران بیمارستان تأیید نکرد که سوری ها این حمله را انجام دادند. او گفت:‌ «ما در حال حاضر در این باره که چه کسی ممکن است در بمباران آن بیمارستان دخیل بوده است یا این که چرا و چگونه این حمله انجام شد، اظهار نظر نمی کنیم.»
این مقامات بلندپایه آمریکایی تأکید کردند که انجام دادن یک حمله هوایی با گاز سارین تنها توضیح معتبر درباره کشته شدن ده ها نفر در خان شیخون محسوب می شود. یکی از این مقامات به یک تصویر ویدئویی که نشان دهنده یک گودال در وسط یک جاده اصلی است، اشاره کرد، که مقامات کلیدی دولت ترامپ اعلام کردند محل اصابت یک سلاح شیمیایی بوده است که گفته می شود سبب کشته شدن پنجاه تا صد نفر شد. او به طور ضمنی گفت که این همان شاهدی است که نشان می دهد حمله با گاز سارین بوده است.
اما دکتر تئودور پوستول از دانشگاه ام آی تی به یک نتیجه گیری متفاوت رسیده است. پوستول گفت لاشه این وسیله نشان می دهد که این حمله شیمیایی از طریق یک حمله هوایی انجام نشد بلکه از همان نقطه ای که در جاده مشاهده می شود، انجام شد.
او در یک ارزیابی که روز سه شنبه تکمیل شد، گفت که وسیله لوله شکلی که در گودال مشاهده می شود «یک وسیله انفجاری» بوده است. او گفت که این وسیله شامل یک بخش لوله ای از یک راکت صد و بیست و دو میلی متری است که دو سر در هر انتها دارد که با گاز سارین پر شده بود و یک نوع وسیله انفجاری نیز در راس آن قرار داده شده بود.
او تخمین می زند که ممکن است این وسیله حاوی ده لیتر سارین بوده باشد. او افزود:‌ «دولت تلاش کرد از این شاهد برای اثبات ادعای مورد نظر خود استفاده کند.»
یکی از مقامات بلندپایه ناشناس آمریکایی که با رسانه ها گفتگو کرد، گفت: « ما مطمئن هستیم که تروریست ها یا بازیگران غیر دولتی این حمله خاص را انجام ندادند.» او توضیح داد که بازیگران غیر دولتی گاز سارین در اختیار ندارند. اما قطع نظر از این که آیا این فرضیه معتبر است یا خیر، باید گفت فرضیه کلی در این باره که این تعداد افراد تنها به سبب قرار گرفتن در معرض گاز سارین کشته شده اند،‌ اشتباه است. قرار گرفتن در معرض مهماتی که گاز فسفین تولید می کنند می تواند سبب ایجاد علایم مرتبط با اعصاب شود که شبیه به سارین هستند زیرا هر دوی آنها سبب آسیب رسیدن به توانایی بدن برای تولید آنزیک کولین استراز می شوند.
هم ارتش سوریه و هم جنگجویان جبهه النصره در سال دو هزار و سیزده در منطقه حلب انبار مهماتی داشتند که تولید فسفین دارند و آلفرد هانکنسبرگر خبرنگار آلمانی آنها را مستند کرده است. علاوه بر این، گفته می شود هم گروه داعش و هم القاعده در حلب به تسلیحات تولید کننده فسفین دسترسی دارند.
اگر انسان  در محیط بسته در معرض این مهمات قرار گیرد این مهمات می توانند برای انسان مهلک باشند.  این مهمات سبب ایجاد بوی سیر یا مواد غذایی فاسد می شوند. این دقیقا همان بویی است که شاهدان اعلام کردند در خان شیخون استشمام شد. این در حالی است که سارین به طور معمول یک گاز بی بو است.