سرتیتر

همبستگی با مادورو

madoro_cuba_1_sw

Foto: REUTERS/Stringer

منبع: دنیای جوان
آندره شئر

تارنگاشت عدالت

کشورهای عضو ALBA همبستگی خود را با ونزوئلا اعلام کردند. یادبود کودتا در ۱۵ سال پیش. انتقاد به خشونت.

کشورهای عضو پیمان بولیواری  خلق‌های آمریکای ما  متفق‌القول به حمایت از دولت ونزوئلا برخاستند. ۱۳ وزیر امور خارجه  کشورهای عضو و ناظر در پیمان ضد امپریالیستی از جمله نمایندگاه کشورهای اکوادور، بولیوی، نیکاراگوئه، هائیتی و کوبا در گردهمائی خود  روز دوشنبه  در هاوانا بیانیه‌ای را به تصویب رساندند که دخالت سازمان کشور‌های آمریکائی OAS  را در مسائل داخلی ونزوئلا محکوم می‌کرد. در این بیانیه که روزنامه گرانما روز سه‌شنبه منتشر کرد عیناً آمده است: «ما از  انقلاب بولیواری، که از حقوق و مرتبت  میلیون‌ها نفر از مردم  در درون و بیرون از مرزها دفاع کرده است، حمایت می‌کنیم. ما از همبستگی سخاوتمندانه و کوششی که انقلاب برای وحدت و تفاهم در منطقه ایجاد کرده متشکریم در حالی که در عین حال ایده‌آل‌های آن برای دمکراسی، عدالت اجتماعی  و کمک به مستضعفان را در سطح جهان می‌پذیریم.»
بلافاصله پس از کنفرانس صدها نفر از شهروندان در میدان کنوانسیون در پایتخت کوبا در همبستگی با ونزوئلا دست به تظاهرات زدند. رئیس جمهور ونزوئلا نیکولاس مادورو  از این تظاهرات استفاده کرد تا علیه «چپ‌های جبونی» که « تا تلفنی بزبان انگلیسی از یک سفارتخانه» صورت می‌گیرد «زانوانشان بلرزه می‌افتد» و بدون این‌که  اطلاعی از وقایع اتفاقیه داشته باشند ونزوئلا را به اتهام فرضی نقض نظم دمکراتیک محکوم می‌کنند، زبان به انتقاد کشید. « آری  در ونزوئلا کودتا شد. ۱۵ سال پیش علیه کماندانته هوگو شاوس. این کودتا از طرف الیگارش‌ها  و دولت‌های راستگرای آن زمان صورت گرفت.»  روز ۱۱ آوریل  ۲۰۰۲ رئیس جمهور وقت هوگو شاوس  سرنگون شد ولی بدنبال قیام توده‌ای پس از دو روز به محل کار خود بازگشت. در «پونته یاگونو» که در آن‌زمان کودتا رخ داد  روز  سه شنبه مراسم یادبود قربانیان کودتا صورت گرفت. مادورو هشدار داد: «امروز نیز ما با کودتای راست‌ها یعنی الیگارش‌هائی که منافعشان در راستای منافع ایالات متحده آمریکا است، مواجهیم.»

روز دوشنبه در کاراکاس  مجدداً درگیری‌های خیابانی بین نیروهای افراطی اپوزیسیون و نیروهای انتظامی صورت گرفت. مخالفین دولت که ماسک برچهره داشتندبا سنگ و کوکتل مولوتف به پلیس حمله بردند و پلیس نیز با گازاشک‌آور پاسخ داد. وزیر کشور «نستور رورول» در پایان اعلام کرد که ۱۸ نفر دستگیر شده‌اند. همین‌طور یک پلیس راهنمائی دستگیر شد  که گویا در هفته گذشته در طول تظاهرات نیروهای اپوزیسیون یک نوجوان را بضرب گلوله بقتل رسانده بود.

آرای انتقادی نسبت به برخورد بیش از اندازه سخت پلیس و گارد ملی در اردوگاه دولت نیز وجود دارد. دادآور ونزوئلا «طارق ویلیام ساآب» انتقاد کرد که نیروهای انتظامی از بالگرد گاز اشک‌آور پرتاب کرده تا گروه‌های اپوزیسیون را متفرق کند. همزمان با آن او از مخالفین دولت خواست تا از حق اعتراض خود، بدون خشونت و در چارچوب قوانین موجود استفاده کنند. همین‌طور  «کارلوس آکوینو» عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا  روز سه شنبه در فرستنده تلویزیون خصوصی «گلوبوویزیون» «زیاده‌روی» نیروهای انتظامی را مورد انتقاد قرار داد. مجاز نیست که اعتراضات مسالمت آمیز و  شورش یکی شمرده شود ولی مامورین باید «اقدامات بزه‌کارانه علیه نظم عمومی» را پیگیرانه  متوقف سازند.