پرش به محتوا

رویاروئی نظامی میان روسیه و امریکا نزدیک شده!

trump_cnn_sw

یونگه ولت –آرنولد شولتسل 

 ترجمه رضا نافعی

آینده ما

آنچه تا کنون صورت گرفته  نتیجه مطلوب، یعنی تغییر رژیم در سوریه  را به بار نیاورده  است. وزارت خارجه المان در آگوست 2016 ترکیه،  عضو ناتو را » پایگاه مرکزی برای گروههای اسلامگرا» نامید. ولی معاملات اردوغان  با داعش کمک های لجیستیک او، اردن و اسرائیل به دیگر باند های آدمکش، حملات هوائی اسرائیل به نیروهای نظامی سوریه برای نجات جهادگرایان نیز موثر نبود. دخالت صریح امریکا و  کشورهای عربی خلیج فارس در 2014 و نیز ارتش آلمان که حالا آن نیز به آنها پیوسته فقط سبب تضعیف مقاومت سوریه در برابر تجاوزگران شد، که همکاری روسیه با ارتش سوریه در سپتامبر 2015 جلوی آن را نیز گرفت. برغم تبلیغات بی حد و مرز ضد روسی در پایان سال 2016 با آزاد شدن حلب توسط ارتش سوریه شکست نظامی خورد کننده ای نصیب همه متجاوزان غربی  شد که دم از ارزش های انسانی می زنند.

شکست غرب  این تهدید  را در پی داشت که جنگ را بطور نامحدود به درازا خواهد کشاند. به این معنی که هر گفتگوئی را تخریب خواهد کرد، بویژه  انعقاد هر قرارداد صلحی را  که برکناری اسد بخشی از آن نباشد. اگر قرار باشد صلحی برقرار گردد باید به آن صورتی باشد که غرب دستور می دهد. پرزیدنت ترامپ نیز از روزی که رئیس جمهور امریکا شده همین استراتژی را دنبال می کند: اولا هم برتعداد نیروهای نظامی خود در سوریه افزوده و هم  توپخانه را به میدان آورده و هم بر تعداد بمباران ها افزوده است. ثانیا هر کار از دستش بر آید می کند تا هیچ قرار ملاقاتی به نتیجه نرسد. بمباران روز جمعه را باید از این زمره شمرد که در عین حال به معنی افزودن بر میزان مخاطرات نیز هست. خطر رو در روئی نظامی بین امریکا و روسیه که تا کنون خطری انتزاعی بود اینک تبدیل به خطری مشخص شده است.

روزنامه آلمانی «فرانکفورتر آلگماینه » روز شنبه از این عدم قطعیت گله کرد که : «دکمه  را فشار دادن به معنی داشتن استراتژی برای خاموش کردن تنور بلاخیز سوریه نیست.» اشتباه می کند. استراتژی هست و با وارد آوردن ضربات هوائی  ادامه  پیدا کرد، که در عین حال تلاشی بود برای خارج کردن غرب از وضعیت دفاعی که در اثر دنبال کردن مشی استراتژی خود گرفتار آن شده است. افزایش تهدید نظامی و در عین حال ادامه مذاکرات مخلوطی است که در خدمت این استراتژی است. اُلدرم بُلدرم  کردن همراه با اقدامات غیر قابل پیش بینی  را در برابر سواحل کره نیز می بینیم. در ضمن آلمان هم در صف اول قرار دارد. آخرین مدرک: مجله اشپیگل خبر داده که ارتش آلمان در پائیز سال جاری برای نخستین بار با جت های جنگنده در رزمایش اسرائیل شرکت خواهد کرد، «در بزرگترین رزمایش در تاریخ نظامی اسرائیل» همراه با چندین کشور عضوناتو.   برای رسیدن به جنگ جهانی کمبود استراتژی ندارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: