اخبار ویژه

حمله تركها به پناهجويان سوري در ازمير

در پی حملۀ شهروندان ترک به اردوگاه پناهجویان سوری در استان ازمیر واقع در غرب ترکیه، حدود 500 پناهجوی سوری مجبور به فرار از سکونت‌گاه خود شدند.حمله به اردوگاه پناهجویان بعد از آن انجام شد که برخی رسانه‌های محلی مدعی شدند سوری‌ها یک کودک تُرک را کتک زده‌اند.

گروه متشکل از حدود 300 نفر که چوب و چاقو به همراه داشتند به این اردوگاه حمله کردند و چادرها را به آتش کشیدند.

بنا بر گزارش‌ها، در این حمله دست‌کم 40 چادر پناهجویان از بین رفت و حدود 30 نفر زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم است. گفته می‌شود تمامی مصدومان به بیمارستان منتقل شده‌اند.خبرگزاری دوغان ترکیه به نقل از یک مقام محلی نوشت: «متوقف کردن جمعیت غیرممکن بود. آنها بسیار خشمگین هستند. ما نمی‌خواهیم سوری‌ها در محلۀ ما حضور داشته باشند. از زمان آمدن آن‌ها مشکلات افزایش یافته است.»

تصاویر منتشرشده نیز حاکی از آن است که هیچ مأمور پلیسی در محل این حادثه حضور نیافته است. پناهجویان سوری نیز بعد از این حمله با پای پیاده به یکی دیگر از مناطق ازمیر نقل مکان کردند و در طول مسیر هیچ خودرویی حاضر نشد آن‌ها را سوار کند.

ترکیه در سال‌های ابتدایی درگیری‌ها در سوریه با اجرای سیاست درهای باز به پناهجویان سوری اجازۀ ورود به این کشور را می‌داد، اما شمار پناهجویان سوری که ظرف دو سال گذشته اجازۀ وارد شدن به ترکیه را یافته‌اند به حدی کاهش یافته که بسیاری از سوری‌ها می‌گویند مرزها عملاً به روی پناهجویان بسته شده است.با وجود این، دولت آنکارا ادعا می‌کند سیاست درهای باز به روی پناهجویان همچنان در حال اجراست.

شمار بالای پناهجویان سوری در شهرهای ترکیه به پیش آمدن حوادثی جدی از جمله درگیری‌های فیزیکی منجر شده است.

ترکیه نیز همانند برخی کشورهای غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها از جنگ‌افروزی گروه‌های تکفیری که هدفشان براندازی دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه است، حمایت می‌کند و در همین راستا به افراطی‌های سراسر جهان اجازه داده است از طریق خاک این کشور وارد سوریه شوند.

ايلنا


تصاوير از شبكه هاي اجتماعي تمام حقوق براي عكاس محفوظ

۱ دیدگاه

  1. حمید قربانی says

    باید در آستانه همه پرسی رسمیت دادن به دیکتاتوری نه نظامی- کودتائی بلکه امنیتی – انتخاباتی با قدرت تمام روحیه ناسیونالیستی و فاشیستی را تقویت کرد. یکی از بهترین وسیله ی برای رسیدن بدین مقصود و کم خرچ ترین برای طبقه ی سرمایه دار در ترکیه و جناح حاکم حمله به غریبه ها- پناهجویان می باشد. سرمایه داری امپریالیستی در همه جا از سوئد سوسیال دموکرات گرفته تا ایران جمهوری اسلامی، آمریکا با مجسمه آزادی ، فرانسه مهد آزادیخواهی سرمایه داری و غیره نیازمند به فاشیسم شده است. همه جا هم اولین قربانیان پناهجویان و پناهندگان می باشند، ولی بازنده اصلی این فاشیسم باز هم طبقه ی کارگر خواهد بود، اگر که حرکت آگاهانه و سازمان یافتۀ طبقاتی خویش را سازمان ندهد!

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.