سياسی, سرتیتر

تجاوز نظامی به ونزوئلا ـ چشم امید اپوزیسیون به ترامپ

ادعای استفاده از سلاح شیمیائی بر علیه اپوزیسیون، به امید دخالت نظامی آمریکا

آندره شر منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه و تلخیص الف. میم

venezuella_2017_10_4_sw

Foto: Marco Bello/Reuters

فرماندهی منطقه جنوب نیروی دریائی آمریکا احتمالا خود را برای حمله نظامی به ونزوئلا آماده می کند. آدمیرال «کورت دبلیو تید» روز پنجشنبه(به وقت محلی) در گزارشی به کمیته نظامی  سنای آمریکا اعلام کرد: «بحرانی تر شدن وضعیت انسانی در ونزوئلا می تواند مارا به مجبور به یک پاسخ منطقه ای کند» .

این دقیقا تکرار همیشگی سناریوی  بلندگوهای منطقه ای و مجریان حمله به ونزوئلا است، در واکنش به این سخنان وزرای خارجه و دفاع ونزوئلا در یک بیانیه مشترک هشدار دادند «که صلح منطقه ای بشدت بخطر افتاده » و آمریکا در صدد سیراب کردن عطش خود برای مواد خام است.

تا آنجا که به مخالفان دولت ونزوئلا مربوط میشود، آنها خواستار صدور فوری فرمان ترامپ برای بمباران این کشور آمریکای جنوبی هستند، روز شنبه «داوید اسمولانسکی» یکی از رهبران اپوزیسیون در تویتر نوشت:

«نیکولاس مادورو مانند سوریه برعلیه مخالفان از سلاحهای شیمیائی استفاده میکند».

اسمولانسکی شهردار محله «ال هاتیلو »، منطقه ای که اکثریت ساکنان آنرا اقشار مرفه اطراف کاراکاس تشکیل میدهند و معاون حزب دست راستی «خواسته مردم» است، حزبی که سیاستمدار زندانی «لئوپولد لوپز» هم به آن تعلق دارد.سلاح شیمیائی که باعث خشم اسمولانسکی شده است در واقع همان گاز اشک آوری است که نیروهای انتظامی و پلیس بعد از حمله تظاهرکنندگان به آنها برای متفرق کردن آنها از آن استفاده کردند.

شنبه گذشته همانند روزهای گذشته هواداران اپوزیسیون در شرق کاراکاس تجمع کردند، تا بر علیه دولت پرزیدنت مادورو اعتراض کنند.هزاران نفر ـ خبرگزاری فرانسه از ۴۰۰۰ نفر، دویچه پرسه آگنتور از ۵۰۰۰۰ نفر تظاهر کننده خبر میدهندـ که به قصد حمایت و همبستگی با «هنریکه کاپریلس رودونسکی» فرماندار ایالت میراندا به آنجا رفته بودند.

همان شخصیتی که از سوی دادگاه مالی ونزوئلا بدلیل عدم ارائه پیش نویس بودجه و انعقاد قراردادهای غیر قانونی با لهستان و بریتانیا محکوم به ممنوعیت ۱۵ ساله از فعالیت سیاسی شده است، این حکم شامل اختلاس مالی و رسوای مالی وی در ماجرای بانک برزیلی «اودنبرشت» که تمام آمریکای جنوبی را به لرزه درآورد نمی شود.

کاپریلس دوبار در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا شرکت کرده و هر دو بار هم شکست خورد، یکباردر سال ۲۰۱۲ مغلوب هوگو چاوز رهبر فقید ونزوئلا شد و یکبار هم انتخابات را به نیکولاس مادورو در سال ۲۰۱۳ پس از درگذشت چاوز باخت.

کاپریلیس در مورد حکم دادگاه در تویتر نوشت «جوجه را آخر پائیز میشمارند» ما همدیگر را در خیابانهای ونزوئلا ملاقات خواهیم کرد!بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه کاپریلیس از تظاهر کنندگان خواست مسیر همیشگی در شرق کاراکاس را کنار گذاشته و به مرکز شهر هجوم آورند.در مرکز کاراکاس اما هزاران تن از هواداران دولت تجمع کرده بودند تا اعتراض خود را علیه تحریکات اپوزیسیون راست نشان دهند.نیروهای انتظامی برای جلوگیری از درگیری مستقیم دو طرف دیواری بین آنها ایجاد کردند، اما تظاهرکنندگان نقابدار دست راستی با پرتاپ سنگ و بطری بسوی نیروهای انتظامی و حمله به ساختمان دادگاه عالی ونزوئلا شیشه های در و پنجره هی آنجا را شکسته و این محل راآتش زدند، حتی یک گروه فیلمبرداری تلویزیون دولتی که این تصاویر را منعکس میکرد مورد حمله آشوبگران دست راستی قرار گرفت.

حزب حاکم متحد سوسیالیستی ونزوئلا شورش اپوزیسیون دست راستی را زمینه ای برای کودتا ارزیابی کرده و در بیانه ای که توسط بخش بین المللی حزب تهیه و منتشر شدهشدار میدهداپوزیسیون افراطی بعنوان بخشی از برنامه کودتا قصد دست زدن به عملیات قهرآمیز در مناطق مختلف کشور را دارد تا زمینه تهاجم مستقیم نظامی به ونزوئلا را بوجود آورد».

«هدف اصلی تمامی این حرکات مشترک امپریالیستها و اپوزیسیون زدن تهمت و افترا به کشور و سرنگونی دولت قانونی پرزیدنت مادور است. دولتی که منتخب اکثریت مردم ونزوئلا در یک انتخابات آزاد است»