دریافتی

بمباران سوریه یا نمایش اقتدار دونالد ترامپ بر همپیمانانش

trump_9j7

بمباران سوریه یا نمایش اقتدار دونالد ترامپ بر همپیمانانش

تی یری میسان

Donald Trump affirme son autorité sur ses alliés

par Thierry Meyssan

گول ظاهر بازیها دیپلماتیک و پی گیریهای کنفورمیسم رسانه های بزرگ را نخورید. آنچه امروز صبح در سوریه روی داد هیچ ارتباطی با گزارشات و نتیجه گیریهای که از آن به شما عرضه کرده اند ندارد.

شبکۀ ولتر|دمشق(سوریه)|7 آوریل 2017

ویدئوی شمارۀ 1

https://www.youtube.com/embed/Cxp1fUNY2Co

امروز صبح، ایالات متحده 59 موشک کروز از مدیترانه به هدف تخریب پایگاه هوائی سوریه به نام الشعیرات پرتاب کرد. این حرکت یکجانبه به قصد تنبیه حملۀ شیمیائی که به ارتش عرب سوریه نسبت داده اند انجام گرفت.

شگفت زده در مقابل وسعت حرکت ایالات متحده، همۀ مفسران فوراً نتیجه گرفتند که رویکرد دولت ترامپ روی مسئلۀ سوریه 180 درجه تغییر کرده و گوئی کاخ سفید سرانجام موضعگیری جبهۀ مخالفانش در ایالات متحده و همپیمانان بریتانیائی، فرانسوی و آلمانی را پذیرفته است.

ولی آیا واقعاً چنین است ؟

واقعیت با گزارشات تطبیق نمی کند

موشکهای کروز آمریکائی بی هیچ مانعی از منطقۀ زیر کنترل سلاح های نوین روسیه عبور کرده اند، در حالی که این تجهزات را معمولاً برای جلوگیری از ارتباطات و فرماندهی ناتو مستقر کرده بودند. با آگاهی به این امر که به گفتۀ ژنرال فیلیپ بریدلاو Philip Breedlove، در مقام فرمانده ارشد ناتو، این جنگ افزارها به روسیه اجازه داد که در زمینۀ جنگ کلاسیک از ایالات متحده پیشی بگیرد. در نتیجه این تجهیزات می بایستی سامانه های هدایت شوندۀ این موشکها را مختل کنند، ولی عمل نکرده اند.

با این حساب دو فرضیه می تواند مطرح شود : یا پنتاگون پاسخ فنی نوینی را در اختیار داشته و یا اینکه تجهیزات بدست خود روسها از کار انداخته شده بوده اند.

پدافند هوائی سوریه از مجموعه سامانه های اس 300 زیر کنترل ارتش عرب سوریه و اس 400 که بدست ارتش روسیه به خدمت گرفته می شوند تشکیل شده است. این سامانه ها دارای قابلیت رهگیری موشکهای کروز است، گرچه این قابلیتها هنوز آزمون جنگ واقعی را پشت سر نگذاشته است. این سامانه ها معمولاً به شکل خودکار واکنش نشان می دهند و می بینیم که عمل نکرده اند. هیچ موشک ضد موشکی نه از سوی ارتش سوریه و نه از سوی ارتش روسیه شلیک نشده است.

وقتی موشکهای کروز ایالات متحده به اهداف خودشان اصابت می کنند، در واقع روی پایگاه نظامی سوریه فرود می آیند که کمی پیش کاملاً تخلیه شده بود. در نتیجه آشیانه، رادارها و هواپیماهای از کار افتادۀ قدیمی، انبارها و خانه های مسکونی را تخریب می کنند. با وجود این، دوازده قربانی بر جا می گذارند که 6 نفر از آنها کشته می شوند.

در حالی که هیچ موشکی رسماً گم نشده، فقط 23 و نه 59 فروند از آنها به پایگاه الشعیرات اصابت می کند.

ویدئوی شمارۀ 2

https://www.youtube.com/embed/9_UotCJdRGo

مفهوم این صحنه پردازیها کدام است ؟

رئیس جمهور ترامپ از بدو ورودش به کاخ سفید در پی تغییر سیاست کشورش  بود، و بر آن بود که صورتبندی را به شکل همکاری جایگزین منازعات کنونی نماید. دربارۀ مسئلۀ «خاورمیانۀ بزرگ» او تصمیم گرفت که سازمانهای جهادطلب را از بین ببرد، و نه اینکه مثل رئیس جمهور پیشین فقط به کاهش آنان بسنده کند.

در روزهای گذشته، ترامپ قانونیت جمهوری عرب سوریه و در نتیجه حفظ رئیس جمهور بشار اسد که به شکل دموکراتیک برگزیده شده بود را باز شناسی کرد. او از رئیس جمهور مصر، مارشال عبدل فتاح السیسی متحد سوریه استقبال به عمل آورد و به او برای مبارزاتش علیه جهاد طلبان تبریک گفت. علاوه بر این ترامپ کانال ارتباط مستقیم بین واشنگتن و دمشق را ایجاد کرد.

در هر صورت، مسئلۀ ترامپ این بود که همپیمانانش را متقاعد کند که با وجود همۀ سرمایه گذاریهایشان برای سرنگونی جمهوری عرب سوریه راهکار سیاسی او را به اجرا بگذارند.

مطمئناً ممکن است که رئیس جمهور ترامپ در سه روز فقط با دیدن یک ویدئوی منتشر شده در یوتوب تغییر جهت داده باشد، ولی احتمالاً ممکن است که حرکت نظامی امروز صبح او در منطق حرکت دیپلماتیک پیشین او باشد.

رئیس جمهور ترامپ با چنین حمله ای مخالفان خود را خشنود کرده و پس از این عملیات نمی توانند مخالفتی داشته باشند. دیروز، هیلاری کلینتون برای پاسخگوئی به حملۀ شیمیائی خواستار بمباران سوریه شده بود.

ویدئوی شمارۀ 3

https://www.youtube.com/embed/chYWrk5cIoo

پس از آگاه کردن همۀ جهان و از جمله روسیه و سوریه، دونالد ترامپ  فرمان شلیک موشکهای کروز را روی پایگاه تخلیه شدۀ صادر کرد.

دمشق با قربانی کردن این پایگاه و زندگی چند نفر اجازه داد که عملیات گسترده ای علیه آنانی که  جنگ افزار شیمیائی به کار می برند آغاز شود. بر این اساس، تا امروز، سازمان ملل متحد یگانه افرادی که از این جنگ افزار استفاده کرده اند را شناسائی کرده است، و این افراد نیز جهاد طلبان بوده اند.

داعش نیز که از سوی فرماندهان بریتانیائی، فرانسوی و آلمانی از حملۀ ایالات متحده آگاه شده بودند، فوراً به حمص که از پایگاه هوائی محروم مانده بود حمله کردند.

در روزهای آینده خواهیم دید که چگونه واشنگتن و همپیمانانش به پیشرویهای جهاد طلبان واکنش نشان خواهند داد. فقط در وهله است که می توانیم ببینیم که حرکت دونالد ترامپ و انتظارات ولادیمیر پوتین و بشار اسد برآورده واقع خواهد شد یا نه.

ویدئوی شمارۀ 4

https://www.youtube.com/embed/n6fhIVlVeWA

لینک متن اصلی

http://www.voltairenet.org/article195897.html

ترجمۀ حمید محوی

۱ دیدگاه

 1. سپیده says

  حمله موشکی ترامپ و…
  ترامپ بالاترین و بعبارتی آخرین برگ برنده محافظه کاران آمریکایی میباشد که جمهوری خواهان و فاشیست های کاردان طبقه حاکمه در حکومت آمریکا (توبخوان متخصصین وال استریت) او را همانند اوباما جلو انداخته اند؛ نامبرده را پس از رونالد ریگان و جورج بوش در آب نمک خوابانیده بودند تا بعنوان شریر ترین عضو، آنهم عضوی نادانِ سیاسی که با روش های دلالی مافیایِ نوع آمریکایی به میلیاردری رسیده بوده است، چون کژدم نیش آخرین که نه از ره کین است را بطبقه خود زند.
  این «برگ برنده» اضمحلالِ ترکیب کنونی احزاب سیاسی و دیپلماسی آمریکا را همچون در اروپا سبب خواهد داشت و جای خود را به حکومتی فاشیستی و اگر طبقه حاکمه هنوز صلاح نداند به احزاب ترتسکیستی و انواع احزاب چپ سوسیالدمکراسی تغییر خواهد داد.
  نسخه مظحک آن اردوغان، نوچه آمریکایی میباشد که سالیان درازی است که حماقت هایش جوّ منطقه را مسموم کرده و خیلی ناشیانه و مظحک زیر سایه جورج بوش/اوباما/ ترامپ خود را داوطلبانه برای تسخیر سوریه و عراق، جلو انداخته است درحالی که گاهی هم به فرمان ارباب، با رسیه و ایران نزدیکی میکند (گاهی هم ۱۲ تریلی دلار و طلا از ایران را هم بالا میکشد- طبق گفته احمدی نژاد و روزنامه های وقت داخلی).
  ترامپ همراه پادوهای دایمی ام.آمریکا یعنی کشورهای ترکیه، عربستان سعودی و قطر… که کوری آنان در شناخت دوست و دشمن و خصلت‌های دست آموزی آنان همه را آزار میدهد، روی راکت های کروز آمریکایی حساب بازکرده بودند، که پس از چند ساعت متوجه گردیده اند که کوه موش زاییده است.
  لااقل راکت یمنی ساخت ایران یک ناو دریایی دوجداره و یا چند جداره آمریکایی-قطری را به اعماق خلیج پارس فرستاد!
  ترامپ ها، ترزامی ها و مرکل ها اولاند ها اردوغان ها… باید بدانند که این راکت پراکنی آنان در مقام مقایسه با بمباران های بیمارستانها، مدرسه‌ها، پل ها و سربریدن کودکان… و پوست کندن سربریدگان خود و غارت دسترنج و ثروتهای آنان، گم و محو میشود. (در عرض سه روز پیش از این حادثه چند صد نفر غیر نظامی را «اشتباهی» (توبخوان از روی عجز و شکست) در موصل عراق و سوریه بمباران و نابود کردند؛
  و هنوز نگفته اند چرا اشتباه کرده اند!!
  خلقهای منطقه که با قتل های بیشمار میلیونی در اثر بیماری، عدم وجود دارو و گرسنگی، سرما… (امپریالیسم مسببی) که جنایت برعلیه بشریت محسوب میشوند، روبرو بوده و هستند؛ به راکتهای ترامپ و شرکاء خندیده و دندانهای خود را نفرتْ تیزْ بهم فشرده، تا بزودی آنان را پاداش دهند.
  امپریالیستهای غربی بیشتر از این در مایه نداشته و قادر به قتل عام های همگانی و نابودی ساکنان کشورهای مورد تجاوز خود موفق نخواهند شد، همانکاریکه ام.آمریکا در شمالِ قاره آمریکا مرتکب و سرخپوستها و ساکنین بومی آنرا از بین برد، را مجدداً در آفریقا،‌ آسیا… بکار گیرد(که بخاطر عقب‌ماندگی دوره های تاریخیِ زیاد وسایل تولیدی آنان بوده است).
  پیتر شارلاتور خبرنگار، اسلام شناس و کشورهای عقب نگه داشته شده مسلمان شناس در گفتگویی در تلویزیون کانال یک آلمان در پاسخ به «اتو شیلی- وزیر وقت داخلی آلمان» در باره ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ بیش از ۵۰ کشور را نام برد که آمریکا به آن‌ها لشگرکشی و تجاوز کرده بود و در تمام آن‌ها شکست‌خورده است! زیرا:
  ادامه دارد
  سپیده

  دوست داشتن

 2. shahram 15 says

  چه تحلیل و یا گزارش مو شکافانه ای! اگر سخنان او را بپذیریم آنگاه باید گفت که بیچاره بعضی‌ از «کمونیست»‌های ایرانی‌ در خارج کشور چقدر از درک استراتژی‌های کلان منطقه‌ای و بین المللی عاجز هستند! خواندن دوباره و یا چند باره این مطلب را توصیه می‌کنم.

  دوست داشتن

 3. سپیده says

  درود بر خوانندگان و رقیق عزیز حمید محوی،
  رفیق حمید محوی همیشه بامطالب جنجالی خود، خواب و خماری را از چشمان خوانندگان میرباید ولی ابنبار دیگر سنگ تمام گذاشته است.
  رفیق عزیز از کی تا بحال میتواند گربه عابد و زاهد و دعا خوانا گردیده باشد.
  یا اینکه معتقدید ابرقدرت ها چنان به بن‌بست رسیده‌اند که همگی «رفیق جون جونی» گردیده و اصولاً موردی برای رقابت بین آنان یافت نمیشود.
  رفیق عزیز مساله جنگ در اثر رشد ناموزون دیریا زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد. علت اینکه جنگ دوم تا جنگ جهانی سوم ۷۰ سال بطول انجامیده، علتش پذیرش داوطلبانه سرکردگی ام.آمریکا توسط سرمایداران جهان غرب:
  در وهله اول برای فرار از انقلاب دیگری نوع اکتبر لنینی که احتمال آن هرآن در کشوری بخصوص در اروپا پس از جنگ دوم موجود بود، و سپس برای حفظ مستعمرات زیر سایه آمریکابوده است. و همگی قیمومیت خود را رسما و داوطلبانه (با کمی اطواردر ابتدا از طرف فرانسه در زمان دوگل) بدست امپریالیسم آمریکا سپردند، که تازگی‌ها اسنودن و ویکی لیس و دیگران پرده از این قیمومیت مطلق که برای مردم عادی روشن نبود برداشته شد.
  بحران در کشورهای غربی بمرزی رسیده است که چاره‌ای جز جنگ ندارند و جنگهای آمریکایی مانند کره، ویتنام، افغانستان، ایران… دیگر جوابگوی کسری ارزش اضافه ای که از عضلات کارگران مکیده می‌شود را نمیدهد زیرا بازار فروش برای چرخش سرمایه دیگر وجود ندارد و باید بازارهای جدیدی تولید گردیده و یا بازارهای موجود تجدید تقسیم گردند. تازه باید اضافه کرد، باتقلیل دادن بهای کار و در نتیجه تقلیل بازار مایحتاج کارگران این بازارهای فروش دایما کوچکتر میگردند و با تعداد کمتری کارگر، همان حجم کالا تولید میشود.
  چیزی که در این دوره برخلاف زمان لنینی و استالین بچشم میخورد، سرعت درتولید است که از حالتی کمی به حالتی کیفی در آمده است و چنان دوره های شکوفایی پسا جنگی را کوتاه مینماید که چنین بازارهایی دیگر درد آن‌ها را دوا نمیکند. تنها چیزی که آن‌ها را نجات میدهد:
  اکنون نابودی حکومتهای روسیه، چین و ایران میباشد که آنهم برای مدت کوتاهی میتواند بحران بعدی را عقب بیاندازد. و پس از مدت کمی باز هم این نیاز بصورت تصاعدی بالا میرود. این مساله را مارکس «تضاد کار اجتماعی و مالکیت خصوصی بر ابزار تولید» نامیده است که با تراکم پول و تمرکز تولید در انحصارات تحت تسلط بانکها، این تضاد همانند زمان انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ بشدت عمده گردیده است.
  فرض کنیم که ادعای شما (زیرامقاله را شما انتخاب کرده اید) درست باشد و بمباران توسط راکت های عموسام، عمل نکردن تکنیک بوده است. که فقط نشان از اتحاد روسیه و آمریکا دارد و این عمل اشتباهی تکنیکی است و در غیر اینصورت روسها آنرا مانند پشه‌ای که چلچه آن را شکار میکند نابود میکردند.
  باز هم آش همان آش و کاسه همان کاسه باقی میماند. و روسیاهی آن بر البدری رئیس سابق حزب بعث عراق، اردوغان و عربستان… و تروریستها که واکنش نشان داده خوشحالی ها کرده و تبریک هایی که بیکدیگر نگفته اند باقی‌مانده وباری دیگر شفاف‌تر از همیشه رسوا شده اند.
  این سخنان شما و عمل نکردن تکنیک مرا بیاد یک لومپن پرولتاریا که سازمان سیا به اوپرواز آموخت و با یک هواپیمای خصوصی در میدان سرخ مسکو در کنار کاخ کرملین بزمین نشاند و از زمین و آسمان فرستنده های تلویزیونی و مخبران جمع شدند و فردایش رئیس ارتش آقای گارباچف ژنرالی ۶؟ستاره خودکشی کرد میاندازد و بیان کننده عملیات ادعا شده دست بدست کارگذاران امپریالیستی روسی و آمریکایی انداخته و تبانی آنها در جهان انداخت.
  اگر چنین باشد که من بدان معتقد نیستم، حرفهای جیمز پتراس همانند ترتسکیست ها که فقط بدنبال جنجال راه انداختن هستند میباشد و باید از آن دوری جست.
  هم‌اکنون در روزنامه‌ها میخوانیم:
  نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن دفاع از حملات موشکی اخیر به یک پایگاه هوایی در سوریه، بر آمادگی واشنگتن برای انجام اقدامات بیشتر در سوریه تأکید کرده است.؛
  دیوانگان در کاخ سفید: پس از سوریه … آمریکا آمادۀ حمله به کرۀ شمالی است؛
  وحشت واشنگتن از همکاری‌های نظامی مسکو و پکن «روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: «روابط مسکو و پکن در حال سپری کردن دوران فعالی از همکاری‌های دفاعی و نظامی-فنی است که تهدیدی برای منافع آمریکا بشمار می‌رود، هرچند هنوز هم تا ایجاد یک اتحاد نظامی بین دو کشور فاصله زیادی باقی است.»
  اگر چنین نباشد باید دید که چرا قورباقه ابو عطا میخواند و آب هم سربالایی روان است؟
  آرزو مندم که خلقهای مبارز کشورهای عرب و پارس در منطقه همانطور که ارتش اسد، لبنان و ایران در کنار همکاری روسیه پیش میرفت پیش رفته و به پیروزی های خود ادامه دهند وجنگ را از منطقه دور.
  فراموش نفرمایید که سامانه موشک های اس پانصد در راه است و مسابقه با سرعت هرچه تمامتر ادامه دارد.
  از همه بهتر امپریالیستها خود را راکت پراکنی و نابود نمایند و مردم جهان را آسوده بگذارند.
  سپیده
  ۱۹فروردین۹۶

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.