نظری

قصابان مشغول کارند

trump_col_war

واکنشها به تجاوز نظامی آمریکا به سوریه

نوشته آرنولد شولتسل

منتشر شده در یونگه ولت

ترجمه و تلخیص از میم. الف

 

حمله نظامی آمریکا به فرودگاه نظامی در سوریه ناگهان موجب شدت گرفتن احتمال یک درگیری بین المللی شده است، این حمله احتمال درگیری با روسیه و به همین دلیل احتمال یک جنگ جهانی را شدت بخشیده است. اینبار اما برخورد دو ابر قدرت به درگیری نظامی منجر نشد، چرا که آمریکا قبل از حمله به سوریه مسکو را از قصد خود مطلع کرده بود تا روسیه از سیستم دفاعی ضد هوائی اش علیه آمریکا استفاده نکند.در اعتراض به حمله آمریکا، روسیه توافق نامه نظامی با آمریکا که محتوی اش عبارت از ممانعت از انجام عملیات خطرناک نظامی بویژه عملیات نیروی هوائی دو کشور بود را یکجانبه فسخ کرد.این عکس العمل در مقایسه با ماجراجوئی امپریالیستی آمریکا واکنشی محتاطانه است.

وضعیت فعلی نتیجه سیاست امپریالیستی آمریکا و متحدانش پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است.سیاستی که دونالد ترامپ از چند هفته گذشته در پیش کرفته وآنهم برهمان سبک و سیاق روسای جمهوری قبل از خود. البته با کمک مباحثات جدید «حقایق ساختگی» یا بهتر بگوئیم « جفنگیات تهاجمی برای جنگ افروزی» ترامپ رد پای خونینی از ۲۰ ژانویه از خود بجا گذاشته است که انکار ناپذیر و کاملا شفاف است:

۲۸ و ۲۹ ژانویه، هشت روز پس از ورود ترامپ به کاخ سفید، اعلام پر سرو صدای حمله «نیروهای ویژه آمریکا» به یمن که منجر به کشته شدن ۳۰ غیر نظامی شد، در ۱۷ مارس هم آمریکا شهر موصل را هدف بمباران هوائی قرار میدهد این حمله منجر به کشته شدن ۲۰۰غیر نظامی شد. تعداد قربانیان اینبار آنقدر زیاد بود که رسانه های مهم غربی هم مجبور به اشاره به آن شدند.از این مورد که بگذریم تقریبا نمی توان به آنچه در این شهر عراقی میگذرد پی برد و از اتفاقاتی که آنجا می افتد مطلع شد. البته خبرنگاران «همراه» ارتش آمریکا در موصل کم نیستند، اما به وظیفه خبررسانی علاقه ای نشان نمی دهند. در ۱۸ مارس در شمال سوریه ۴۰ نفر در مسجدی هدف حمله هوائی آمریکا قرار گرفتند و کشته شدند، دو روز بعد از این حمله جنگنده های آمریکائی و متحدانش مدرسه ای را در سوریه به بهانه حمله به داعش مورد حمله قرار دادند که منجر به کشته شدن ۳۳ غیر نظامی شد که که از ترس حملات هوائی آمریکادر آنجا پناه گرفته بودند. مختصات نظامی این حمله را البته ارتش آلمان در اختیار آنها قرار داده بود. حتی «آندرآ بومه» از هیئت تحریریه هفته نامه دست راستی دی تسایت هم از یک «تاکتیک نوین در وحشیگری» سخن به میان می آورد و آنرا با سرکار آمدن ترامپ مرتبط میکند.

تا آنجا که واکنش ها به تجاوز نظامی آمریکا مربوط میشود،ترامپ میتواند روی متحدانش از عربستان سعودی تا اسرائیل، لندن و پاریس تا برلین حساب کند: مرکل و اولاند، ترزا می و گابریل، علاحضرت جلاد ریاض و مستعمره چی و رفیق تروریستهای اسلامی نتانیاهو نتوانستند شادی خود را  از اینکه سوریه و پوتین هم بالاخره متحمل پرداخت هزینه ای شدند پنهان کنند.

سوریه و روسیه توانستند شدید ترین شکست نظامی رابه این دارودسته قصابان وارد کنند، که در نقش ژاندارم بین المللی انجام وظیفه میکنند.این جور افراد شکست را فراموشنمیکنند.در هر صورت این روش به معنی بازی با جنگ  جهانی است.

۱ دیدگاه

 1. عبداله احمدی says

  بنظر میرسد که یکبار دیگر در برابر موج تبلیغات رسانه های جهانی ناچار به دنباله روی گشته و و حقایق ریشه ای را فراموش کرده ایم و با قطار کردن اتفاقات این دنباله روی خود را توجیه مینمائیم.
  اما این حقایق کدامند؟
  1- با اختراعات و اکتشافات جدید انرزیهای کانی ارزش خود را از دست داده اند و یا در شرف از دست دادن هستند.
  2- کشف استخراج نفت از شیل- باعث گشته است که منطقه خاورمیانه ارزش حیاتی خود را برای امپریالیسم آمریکا از دست داده و آمریکا دیگر حاضر نیست مانند گذشته در این منطقه نقش تامین کننده امنیت انرزی حاصل از نفت را- که هزینه سرسام آوری برای اودارد- یه عهده بگیرد یعنی در واقع امنیت انتقال نفت خام و گاز را برای کشورهای چین و اروپا ازیک طرف و از طرف دیگر امنیت کشورهای تولید کننده نفت عربی و اسرائیل را تامین نماید. او در مقابل تامین امنیت پول و امکانات بالایی را طلب میکند
  اما خلائ آمریکا در منطقه- باعث قدرت گرفتن ایران به کمک روسیه میشود که مورد عنایت کشورهای نفت خیز عربی- ترکیه و اسرائیل نیست که خواهان بدست گرفتن هزمونی بعد از آمریکا هستند و سعی میکنند که به هر طریق ممکن این هزمونی را بدست آودند. دولت اوباما خیلی کوشش کرد که زیر نظر آمریکا این هزمونی را بدولت ایران واگذار نماید ولی حکومت «مذهبی » و سرمایه تجاری حامی آن- از آن سرباز زدند. آنان در طول 38 سال گذشته سرمایه صنعتی را بنفع سرمایه تجاری با به خدمت گرفتن در آمد نفت نابود کرده اند امروزحاضر نیستند «زحمات » 38 ساله خود را فراموش کنند و به تولید مورد حمایت سرمایه جهانی امکان بازگشت بدهند و چپاول و غارت خود را از یک طرف و خرافه پرستی و عوامگرایی حاکم را به حساب «مبارزات ضد امپریالیستی» به خورد ملت ایران و جهان میدهند.

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.