کارگری

شایعات آلماگرو

milishia_col

کوشش دبیرکل سازمان کشورهای آمریکائی برای محکوم کردن ونزوئلا با شکست روبرو شد. روز سه‌شنبه جلسه فوق‌العاده شورای دائمی سازمان کشورهای آمریکائی OAS در واشنگتن به پایان رسید. این جلسه بدعوت دبیرکل این سازمان «لوئیس آلماگرو» با این هدف که در مورد وضعیت ونزوئلا بحث و گفتگو صورت گیرد و «منشور دمکراسی» OAS به اجرا گذارده شود تشکیل شده بود. از این طریق ممکن بود جمهوری بولیواری را بدلیل نقض نظم قانون اساسی سازمان از OAS اخراج کرد.

دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

 

میلیشیای مردمی و هواداران دولت روز سه‌شنبه در کاراکاس در مخالفت با دخالت‌های خارجی در ونزوئلا دست به تظاهرات زدند.

روز سه‌شنبه جلسه فوق‌العاده شورای دائمی سازمان کشورهای آمریکائی OAS در واشنگتن به پایان رسید. این جلسه بدعوت دبیرکل این سازمان «لوئیس آلماگرو» با این هدف که در مورد وضعیت ونزوئلا بحث و گفتگو صورت گیرد و «منشور دمکراسی» OAS به اجرا گذارده شود تشکیل شده بود. از این طریق ممکن بود جمهوری بولیواری را بدلیل نقض نظم قانون اساسی سازمان از OAS اخراج کرد. سفیر ونزوئلا «سامول مونکادا» این کار را ناقض اساسنامه سازمان اعلام کرد زیرا اوضاع داخلی یکی از کشورهای عضو تنها با موافقت کشور فوق می‌تواند مورد شور و بررسی قرار گیرد. در پایان  ۲۰ کشور موافقت خود را برای مطرح کردن وضعیت ونزوئلا اعلام داشتند. ۱۱ کشور از جمله السالوادور، نیکاراگوئه، اکوادور و بولیوی با این پیشنهاد مخالفت کردند.

مونکادا اشاره کرد که حتا کشورهائی که دارای هیچ نوع مشروعیت دمکراتیکی نیستند خود را قاضی امور ونزوئلا می‌پندارند. او با اشاره به کودتای پارلمانی که سال گذشته باعث سرنگونی رئیس جمهور برزیل دیلما روسوف شد گفت: «ما تصمیمات برزیل را قبول خواهیم کرد مشروط براین که توسط دولتی اتخاذ شده باشد که منتخب مردم برزیل است… آلماگرو  تنها کاریکاتوری از یک دبیر کل است… حرف زدن در مورد او بی‌ارزش است. بهتر است در مورد اربابانش صحبت کنیم که او را اجیر کرده‌اند. »

نماینده هائیتی در OAS، «ژان ویکتور هارول ژان باپتیست» در این جلسه کوشش آلماگرو را بعنوان «کودتای استتار شده علیه ونزوئلا» محکوم کرد. علاوه برآن او گفت گزارشی را که دبیر کل سازمان در مورد وضعیت جمهوری بولیواری ارائه کرده برای دولت هائیتی فقط یک «شایعه» است زیرا بزبان رسمی OAS یعنی زبان فرانسه که برای کشور او صادق است، ارسال نگردیده و این کار کمال بی‌احترامی است. نماینده جامائیکا «اودری مارکز» پیشنهاد کرد که از هیات‌های واسطه بین‌المللی که در ونزوئلا فعالیت می‌کنند دعوت شود تا سازمان را از کوشش‌های خود برای پیشبرد گفتمان بین دولت نیکولاس مادورو و اوپوزیسیون مطلع گردانند.

وزیرامور خارج ونزوئلا خانم «دلسی رودریگس» که بخاطر همین اجلاسیه به واشنگتن رفته بود طی کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن دخالت در امور داخلی کشور خود را محکوم کرد و خطاب به دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: «اگر می‌خواهید به ما کمک کنید، دست از تهاجم علیه کشور ما بردارید، به تحریم‌های مالی خاتمه دهید، فرمان اوباما  را لغو کنید  و مداخله‌جوئی‌های خود را بکنار نهید.» باراک اوباما طی یک فرمان ونزوئلا را «تهدید فوق‌العاده امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا» اعلام کرده و این فرمان را حتا در ژانویه، یعنی چند روز قبل از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ تمدید نموده بود. رودریگس از این که آلمارگو نتوانست «منشور دمکراسی» را علیه ونزوئلا بکار گیرد رضایت خاطر خود را اعلام کرد. برای این‌کار موافقت دوسوم اعضاء لازم بود. چون این اکثریت وجود نداشت لذا تصمیم گرفته شد این پیشنهاد به رای گذارده نشود و از این رو خانم وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت: «آنچه که در OAS رخ داد دارای هیچ‌نوع اهمیت حقوقی برای ونزوئلا نیست.» ولی در عین حال هشدار داد: «اگر تهاجم علیه ونزوئلا ادامه پیدا کند، دست به اقدامات شدیدی خواهیم زد.» وی گفت که نمی‌خواهد که در کشورش «همان وقایعی صورت گیرد که در عراق رخ داد. ما هرگز خطای امپراتوری نخواهیم بود.»   او به اظهارات وزیردفاع آمریکا «جیمز ماتیس» استناد می‌کرد که در دسامبر سال گذشته حمله به عراق را یک «خطای استراتژیکی» نامیده بود.

هم‌زمان با جلسه OAS  در واشنگتن هزاران نفر از مردم در کاراکاس علیه دخالت کشورهای خارجی دست به تظاهرات زدند. فراخوان این تظاهرات بعضاً از طرف برخی از سازمان‌هائی بود که در مورد مسائل دیگر با دولت اختلاف دارند.  حزب کمونیست ونزوئلا PCV اعلام کرد  اکنون مسئله برسر دفاع از حاکمیت کشور و موضع ضدامپریالیستی دولت است.