سرتیتر

ژنرال ارشد آمریکای خواستار اقدام نظامی علیه ایران شد

votel

نوشته پتر سیموندز

منتشر شده در تارنمای سوسیالیستی جهان

ترجمه و تلخیص از الف. میم

فرمانده کل قوای نیروهای آمریکائی در خاورمیانه، ژنرال جوزف وتل، دیروز ایران را متهم کرد«در دراز مدت بزرگترین تهدید برای امنیت و ثبات منطقه » است. او برای مقابله با ایران درخواست بکارگیری راه کار هائی شد که شامل مقابله نظامی هم میشود.بکار بردن نیروی نظامی معادل اعلام جنگ خواهد بود و نه تنها توافق هسته ای را نقض کرده بلکه یک درگیری جدیدی را بوجود خواهد آورد که منجر به یک فاجعه جدید در خاورمیانه میگردد.

او این سخنان را به عنوان «فرمانده کل نیرو های آمریکائی» و «مرکز فرماندهی آمریکا» در برابر کمیته دفاعی کنگره ایراد می کرد. او ایران بعنوان «عامل بی ثباتی منطقه» محکوم کرده و معتقد است این کشور در محدوده «منطقه خاکستری» دست به عملیات میزند که این عملیات در زمینه ای صورت میگیرد که این زمینه شامل رقابت کشورهای منطقه میشود اما یکقدم تا یک درگیری فاصله دارد

ژنرال با لحنی تهدیدگرانه ادامه میدهد«ما باید در جستجوی امکاناتی باشیم که با نفوذ ایران به کمک مقابله نظامی و یا دیگر وسایل مقابله کنیم » او به دامن زدن به یک جنگ تبلیغاتی علیه ایران اشاره میکند و اضافه میکند، «ما باید به دنبال راههائی باشیم تا ایران را افشا کرده و تا مسئولیت و عواقب رفتارهایش را بپذیرد »،

این دورویی نفس گیری است.مرکز فرماندهی آمریکا همان نهادی است که، حمله و اشغال غیر قانونی عراق و افغانستان رابه انجام رساند.هر دو کشور را به ویرانه ای تبدیل کردند، و بخاطر همین حملات میلیونها انسان جان خود را از دست دادند و ثبات را در تمامی خاورمیانه از بین برد.

این نهاد در حال حاضر هم مشغول شعله ور کردن یک جنگ جدید در عراق و دست اندر کار تغییر رژیمی خونین در سوریه است، که موجب ویرانی بخش عظیمی از این کشور شده است. در کنار اینها مرکز فرماندهی درگیر حملات نظامی در یمن نیز میباشد.

با این تفاسیر ژنرال آمریکائی، ایران را متهم میکند که بدنبال هژمونی در منطقه است. او ادامه میدهد ایران «سلاح های کشتار جمعی» در اختیار دارد و نیروهائی در اختیاردارد که برایش به جنگ نیابتی دست میزنند و جنگ سایبری راه می اندازد. در واقع این آمریکا و متحدانش هستند که با صرف میلیاردها دلار اسلحه به جنگ نیابتی در سوریه و دیگر مناطق دست زده تا تنور یک جنگ «داخلی» را داغ کنند و پرزیدنت بشار اسد را سرنگون سازند.

در ۲۵ سال گذشته فعالیتهای جنایتکارانه ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه دقیقا شامل این بوده است، که هژمونی امپریالیستی خود را گسترش دهد.واشنگتن سالهاست ایران را به عنوان مانع اصلی گسترش سلطه خود در منطقه ارزیابی میکند.

در همین رابطه هم توجه به این نکته حائز اهمیت است که ژنرال وتل توافق هسته ای بین ۵ به اضافه یک ، شامل آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین  را زیر سوال میبرد. این توافقنامه قرار بود تحریم های علیه ایران  برداشته و یا کمتر کرده و در عوض ایران متعهد گردد که که کنترل شدیدی بر فعالیتهای هسته ای اش را بپذیرد.

ژنرال ادعا میکند آمریکا «هنوز هیچ نشانه ای از تغییر رفتار ایران مشاهده نکرده است». سپس در ادامه مدعی میشود ایران با «پتنسیال تولید بمب و سلاح های اتمی» و برنامه های موشک های«بالستیک» اش همچنان یک «تهدید جدی» است.

ادعا ها واظهارات تحریک آمیز ژنرال «جوزف وتل» بر قیل و قال های واشنگتن مبنی بر اقداماتی علیه ایران دامن میزند و شباهت زیادی به ادعاهای ژنرال «فلین» مشاور وقت امنیت ملی در ماه گذشته دارد که  در آنوقت به آزمایش موشکی ایران عکس العمل نشان داد. او نیز با همین لحن تلاشهای ایران برای «بی ثبات» کردن خاورمیانه را محکوم کرد و ایران را رسما تهدید کرد.

پرزیدنت ترامپ در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توافق هسته با ایران در سال ۲۰۱۵ را برای آمریکا، اسرائیل و خاورمیانه یک «فاجعه» ارزیابی کرد، او متعهد شد اگر به این مقام برسد این «معامله وحشتناک» را فسخ کند، در دیدار با حیدر العبادی رئیس جمهور عراق در هفته گذشته، پرزیدنت ترامپ این توافق نامه را زیر سوال برده  و مدعی شد«هیچکس نمی تواند توضیح دهد که چرا پرزیدنت اوباما آنرا امضا کرده است».

برنامه آمریکا علیه ایران آنطور که از سخنان ژنرال بر می آید شامل: تحریم های شدیدتر، تحریکات دیپلماتیک، عملیات مخفیانه و حملات نظامی می شود.

«باب کورکر» نماینده کنگره آمریکا از حمایت همه جانبه نمایندگان از تحریم های شدیدتر علیه ایران استقبال کرد، او طرحی را آماده کرده است که برای مقابله با «فعالیتهای بر هم زننده ثبات ایران» (Countering Iran’s Destabilising Activities Bill) تهیه شده است و توافق نامه هسته ای سال ۲۰۱۵ Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) را جایگزین میکند. این قانون «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را به عنوان تشکلی تروریستی ارزیابی کرده و اجازه میدهد تحریم های جدید و بیشتری را علیه ایران اجرائی کند، حتی تحریم هائی که بر اساس توافق JCPOA برداشته یا کمتر شده بودند را هم مورد هدف قرار میدهد.طبیعی است که اگر چنین قوانینی اجرائی شود ایران به شکلی رسمی توافق هسته ای را از سوی آمریکا نقض شده تلقی کند و خود را نیز متعهد به اجرای توافق نبیند.

کروکر که ریاست کمیته سیاست خارجی کنگره را به عهده دارد مانند ژنرال وتل ادعا میکند ایران بر فعالیتهایش باقصد «دخالت و برهم زدن ثبات کشورهای منطقه افزوده» و ظاهرا لیستی ادعائی از «گناهان» ایران رانیز تهیه کرده است:

حمایت از رژیم اسد، نفوذ بر میلیشای شیعه در عراق و مسلح کردن شورشیان شیعه در یمن. جنایت بزرگ ایران این است که فعالیتهایش منافع استراتژیک آمریکا در منطقه را بخطر انداخته است.

یکی از اصلی ترین تهمتهای ایران همکاری با روسیه در خاورمیانه است، بخصوص که این همکاری در جهت حمایت از پرزیدنت اسد رئیس جمهور سوریه است.ژنرال وتل بخصوص بر افزایش همکاری بین ایران و روسیه تاکید میکند.ایران و روسیه در یک همکاری بسیار نزدیک توانستند شکست خجالت آوری به جنگ نیابتی آمریکا در حلب وارد کنند.

در یک گام غیر عادی ایران به جنگنده های روسیه اجازه داد از یکی از پایگاه های هوائی اش در ایران برای عملیات نظامی اش استفاده کند،«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت که روسیه می تواند به صورت مورد به مورد از تاسیسات دفاعی ایران در جنگ با تروریست ها در سوریه استفاده کند.

ظریف عضوی از هیئتی بود که به همراه رئیس جمهور روحانی به روسیه سفر کرده بود تا درباره روابط اقتصادی و استراتژیک بین دو کشور به بحث و تبادل نظر بپردازند، از دیگر موضوعاتی که درباره آن گفتگو شد ساختن دومین نیروگاه اتمی ایران در بوشهر بود که اولین آن هم در همین شهر توسط روسیه ساخته شده است.

رشد روابط ایران و روسیه باعث خشم ودشمنی آمریکا میشود، این تغییرات بر شعله های آتش درگیر های نخبگان واشنگتن درباره روابط خارجی می دمد. تهمت آمریکابه ایران که این کشور باعث بی ثباتی منطقه میشود شباهت زیادی به دیگر تهمت های آمریکا به روسیه دارد که ادعا میکند پوتین و روسیه عامل بی ثباتی اروپای شرقی، بالکان و دنیا هستند.

ادعا ها و خواسته های تحریک آمیز و بی مسئولیتی ژنرا وتل که قصد دارد ایران را با «نیروی نظامی» متوقف کند، میتواند منجر به درگیری شود که محدود به خاورمیانه نخواهد ماند. دیگر کشورهای اتمی جهان مانند روسیه و تمامی کشورهای جهان بی طرف نخواهند ماند و به این درگیری کشیده خواهند شد.

۱ دیدگاه

 1. آهنکار says

  آقای حمید قربانی مینگارند: «فقط یک نیروی اجتماعی در سطح و منطقه و جهان هست که توان و نیاز به توقف این جنگ و هر جنگ دیگری را دارد و لاغیر. آن نیروی اجتماعی طبقه ی کارگر منطقه و خاصه ترکیه و ایران و مصر و تا اندازه ای عراق و اسرائیل است.»
  و سپس مدعی می‌شوند که کارگران نباید گول دولت های خودی را خورده(ایران ترکیه مصر واسراییل) آنهم نه سرمایداران داخلی و نه سرمایداران خارجی و فقط و فقط کارگران حد اقل ایران مصر ترکیه آنهم متحزب شده(شاید منظورشان به پارسی کارگرانی است که به عضویت حزب کمونیست ایران ترکیه مصر… در آمده‌اند) که هر سه در کنار یکدیگر و همزمان قادرند جلوی جنگ منطقه و نابودی این کشورها را بگیرند.
  باید از این شخص محترم پرسید، خوب حالا که خود شماهم اعتراف دارید که چنین احزاب کارگری وجود ندارند و جنگ هم در جریان است و محوری هم تشکیل شده از خلقهای مبارز عرب در منطقه، پارس و آذری …ایران که توانسته اند شانه بشانه خود شکست فاحشی به امپریالیسم آمریکا وارد کنند(اعتراف ژنرال فوق به این شکست و اهداف راهبردی آمریکا در منطقه)، مبارزه را رها کرده و به آمریکایی ها بگوید که ایست صبر کنید تامن حزب طبقه کارگر را بوجود آورده و کارگران را عضو آن نمایم و از آنهم مشگل تر و نشدنی تر این کاررا در کنار یکدیگر در سه و یا چهار کشور نامبرده همزمان انجام دهم آنوقت خواهید دید، دنیا دست کیست.
  این خط سومی ها را از هر دری که بیرون کنی از سوراخ دیگری وارد میشوند. اینان لالایی مستعمرگی ایران مصر ترکیه … و اسراییل که خود دست دراز شده آمریکا در منطقه میباشد را برایمان میخوانند.
  در‌واقع آقای حمید قربانی از در پشت با نقاب بکمک ژنرال «جوزف وتل» آمده تا نیروهای آمریکایی را بدون جنگ نجات بخشد و از آنهم بدتر مردمان منطقه را به بردگان رایگان برای امپریالیسم آمریکا آماده گرداند.
  باید گفت آقای حمید قربانی خودتی، این نصایح خود را تحویل ارباب آمریکایی خود دهید که بیشتر کاربرد دارد.
  باز هم روشن است که ایشان این عمل ننگین خود را با رجز خوانی ضد امپریالیستی شروع میکند:
  «…این سیستم پوسیده و متعفن شده که جز کشتار میلیونی انسان ها و بویژه کارگران و زحمتکشان، راهی را برای ادامه عمر ننگین و بختک وار خویش و سود بیشتر برای یک عده سرمایه دار مفتخور نمی شناسد…»
  آهنکار

  دوست داشتن

 2. حمید قربانی says

  من بارها نوشته ام که با توجه به موقعیت کنونی در سطح جهان – بحران ساختاری سرمایه داری امپریالیستی که مانند ریسمان به دورگردن این سیستم پوسیده و متعفن شده که جز کشتار میلیونی انسان ها و بویژه کارگران و زحمتکشان، راهی را برای ادامه عمر ننگین و بختک وار خویش و سود بیشتر برای یک عده سرمایه دار مفتخور نمی شناسد و اوضاع سیاسی و اقتصادی منطقه ی خاور میانه جنگی بزرگتر از آنچه که از دو دهه قبل شده و ادامه دارد، منطقه را تهدید می کند. خاصه در شرایط کنونی با وجود ترامپ بر رأس هئیت حاکمه آمریکا و عربده های انتخاباتی اش که نیاز سرمایه داری امپریالیستی ایالات متحده آمریکا به جنگ را بیان می کرد و البته رقیب دموکراتش هم همین را تیلیغ می کرد، اوضاع سیاسی اقتصادی جمهوری اسلامی سرمایه داری ایران و ترکیه ، این جنگ هر دم ممکن است که آغاز گردد. فقط یک نیروی اجتماعی در سطح و منطقه و جهان هست که توان و نیاز به توقف این جنگ و هر جنگ دیگری را دارد و لاغیر. آن نیروی اجتماعی طبقه ی کارگر منطقه و خاصه ترکیه و ایران و مصر و تا اندازه ای عراق و اسرائیل است. مخصوصا در 3 کشور ایران و ترکیه و مصر این طبقه از پتانسیل مادی و کمی و کیفی – یعنی نقش اش در تولید جامعه – برخوردار است و می تواند با متحزب شدن انقلابی شدن و شروع یک مبارزه ی انقلابی برای درهم شکستن دولت های موجود، منطقه را نجات دهد و گر نه، دیر یا زود با احتمال زیاد ، چنین جنگی را بر کارگران و زحمتکشان منطقه تحمیل خواهند نمود. کارگران و زحمتکشان نباید و به هیچ عنوان فریب به خورند و در این موصعیت از جناحی از سرمایه داران چه جهانی و چه داخلی در دولت و یا اپوزیسیون، حتی تاکتیکی هم دفاع نمایند. اعلام شعار جنگ امپریالیستی- خارجی به جنگ طبقاتی – داخلی و کوشش برای تحقق آن ، اتنها شعاری است مه در این لحظه می تواند در خدمت منافع طبقه ی کارگر و کلیه زحمتکشان زن و مرد و فرزندان شان باشد. فقط و فقط انقلاب قهری کارگران متحزب شده در حزب مخفی و انقلابی شان که حاضر است و می تواند از کلیه اشکال مبارزه طبقاتی بهره مند شود، رهائی بخش است و دیگر همه چیز در خدمت سرمایه و بلوک های مختلف آن وباعث خسارت و قربانی شدن کارگران و زحمتکشان بر بارگاه سرمایه! حیله گران سیاسی اند که برای پیوستن به یکی از جناح ها تبلیغات آشکار و یا پنهان مثلا بر علیه اسلام سیاسی و یا میهن در خطر است وامثالهم تلاش می کنند و خواهند کرد! این ها را باید افشاء و طرد کرد. کارگران آگاه ، با تلاش شبانه روزی . فعالیت مخفی و غیر علنی باید در جهت ایجاد حزب شان حرکت نمایند که احزاب موجود عملا نشان داده اند که ربطی به منافع کارگران و زحمتکشان نداشته و ندارند.

  دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.