کارگری, سرتیتر

خطابه سفیر ونزوئلا در سالگرد مرگ مارکس ۲۰۱۷

مارکسیسم در سراسر قرن بیستم، زمانی‌که احزاب کمونیست در سرتاسر منطقه ظهور کردند و توسط دولت‌های سرکوبگر وقت مجبور شدن زیر زمین بروند، در ایده‌های انقلابی آمریکای لاتین حضور داشته است. در ونزوئلا بویژه، ایده‌های مارکسیستی در خاک سنت انقلابی ما، که به مبارزات علیه برده‌داری و ستم، و جنگ استقلال که در ونزوئلا به یک جنگ داخلی مبدل شد باز می‌گردد، ریشه عمیق دواند. در حال‌حاضر، همانطور که می‌دانید میراث مارکس جوهر انقلاب بولیواری و بطور مشخص‌تر جوهر سیاست‌های دولت ما را تشکیل می‌دهد. برنامه‌های اجتماعی ما، ملهم از ایده‌های کارل مارکس،به شمول فقرا در نظام‌های بهداشت، آموزش و مسکن اولویت می‌دهد.

marx_2017_col
منبع: سوسیالیسم قرن بیست‌ویکم
تارنگاشت عدالت

خطابه سالانه یادبود مارکس امروز یک‌شنبه ۱۹ مارس ۲۰۱۷ توسط عالیجناب روسیو مانه‌ایرو، سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا ایراد شد.

 

خطابه عالیجناب خانم روسیو مانه‌ایرو سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در سالگرد مرگ مارکس، ۲۰۱۷

رفقا،

اجازه بدهید از جانب مردم و دولت جمهوری بولیواری ونزوئلا گرم‌ترین درودها را به شما ابلاغ نموده و امتنان شخصی خود را از کتابخانه یادبود مارکس برای دادن این فرصت به من برای گفتن چند کلمه در بزرگداشت مارکس ابراز نمایم.

مارکسیسم در سراسر قرن بیستم، زمانی‌که احزاب کمونیست در سرتاسر منطقه ظهور کردند و توسط دولت‌های سرکوبگر وقت مجبور شدن زیر زمین بروند، در ایده‌های انقلابی آمریکای لاتین حضور داشته است. در ونزوئلا بویژه، ایده‌های مارکسیستی در خاک سنت انقلابی ما، که به مبارزات علیه برده‌داری و ستم، و جنگ استقلال که در ونزوئلا به یک جنگ داخلی مبدل شد باز می‌گردد، ریشه عمیق دواند.

در حال‌حاضر، همانطور که می‌دانید میراث مارکس جوهر انقلاب بولیواری و بطور مشخص‌تر جوهر سیاست‌های دولت ما را تشکیل می‌دهد.

برنامه‌های اجتماعی ما، ملهم از ایده‌های کارل مارکس،به شمول فقرا در نظام‌های بهداشت، آموزش و مسکن اولویت می‌دهد.

انقلاب ما همچنین در همگرایی آمریکای لاتین در یک پروژه منطقه‌ای برای وحدت یک نقش اساسی بازی کرده است. در دهه گذشته ما یک نقش کلیدی ایفاء کردیم و ما همچنین عمیقاً در شکل‌گیری جامعه دولت‌های آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC)، اتحاد ملت‌های آمریکای لاتین (UNASUR)، و اتحاد بولیواری خلق‌های آمریکا (ALBA ) درگیر بوده‌ایم.

این تلاش‌های بزرگ در جهت ساختمان یک میهن یکپارچه ما، تهدید می‌شوند. این تلاش‌های بزرگ در جهت یک سوسیالیسم توسعه‌ یافته در آمریکای لاتین یکپارچه تهدید میش‌وند.

در سال ۲۰۰۶، در همایش اجتماعی جهان در کاراکاس، رییس‌جمهور چاوز به ما هشدار داد که زمان زیادی برای به اجرا درآوردن سوسیالیسم مورد نظر کارل مارکس باقی نمانده است، او گفت: «من فکر می‌کنم وقت تنگ است، من فکر می‌کنم اگر ما در این قرن مسیر جهان را تغییر ندهیم، پس از قرن بیست‌و‌یکم چیزی وجود نخواهد داشت، من فکر می‌کنم امروزکه زمان زیادی وجود ندارد، سخن کارل مارکس از هر زمان دیگری معتبرتر و پرشورتر است: سوسالیسم یا مرگ، اما مرگ واقعی-کل نوع بشر و حیات بر روی کره زمین، زیرا سرمایه‌داری کره زمین را نابود می‌کند، سرمایه‌داری زندگی بر روی کره زمین را نابود می‌کند، سرمایه‌داری توازن زیست‌بومی کره زمین را نابود می‌کند؛ توسعه ویرانگر الگوی سرمایه‌داری به حیات بر روی کره زمین پایان می‌دهد. من معتقدم اکنون یا هرگز.»

اما همانطور که پی برده‌ایم، هیچ راه آسانی وجود ندارد. در سال ۲۰۱۶، و تاکنون در سال ۲۰۱۷، دولت رییس‌جمهور مادورو تلاش‌های بزرگی برای غلبه بر بهمنی از حملات بخرج داده است. نخست، آپوزیسیون راست‌گرا، که از دسامبر ۲۰۱۵ کنترل پارلمان را در دست دارد، سرنگون ساختن دولت قانونی ونزوئلا را اولویت شماره یک خود قرار داده است.

دوم، قیمت نفت، صادرات اصلی ونزوئلا، به پایین‌ترین نقطه آن در دهه‌ها تنزل نمود، نتیجتاً ما با ۸۵ درصد کاهش در درآمد ملی‌مان مواجه شدیم.

علاوه براین، واشنگتن ونزوئلا را یک «تهدید غیرعادی و خارق‌العاده نسبت به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده» اعلام کرد، و از آن لحظه به بعد، جنگ اقتصادی سازمان یافته توسط آپوزیسیون راست‌گرا بطور دراماتیک تشدید گردیده، بر توزیع غذا و دارو تأثیر گذاشته است، و در عین‌حال رسانه‌های بین‌المللی ارتقای امکان یک مداخله بشردوستانه در ونزوئلا را آغاز کردند.

تا به امروز، دولت بولیواری توانسته با این تجاوز چندسویه مقابله نماید، و توان سازمان‌های مردمی و آگاهی مردم ما، و اتحاد ائتلاف اجتماعی را که از انقلاب بولیواری حمایت می‌کند افزایش دهد. ما هم‌اکنون با کارزار جدید بین‌المللی که توسط نیروهای امپریایلست براه افتاده رویارو هستیم. اما ما از نقش خود و از فراخوانی که مارکس در قرن نوزدهم داد آکاهیم: «کارگران جهان چیزی بجز زنجیرهایشان  ندارند که از دست بدهند، کارگران جهان متحد شوید.»

متشکرم
———————————–
بروشور خطابه یادبود مارکس، ۲۰۱۷:

https://21centurymanifesto.files.wordpress.com/2017/03/marx-oration-brochure-2017.pdf